Reklama

Historię Elbląga poznają w Zgorzelcu

07/05/2012 09:45

Zgorzelec jest kolejnym miastem, w którym mieszkańcy i turyści mogą zapoznać się z bogatą historią Elbląga. Od tygodnia otwarta jest tam bowiem dla zwiedzających wystawa pt. "Zgorzelec - Elbląg. Historie równoległe".


Jak mówi Tomasz Gliniecki z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, dzieje hanzetyckiego, portowego miasta Elbląga, po raz kolejny okazały się doskonałym elementem promocyjnym. Eksponaty, które znalazły się na bazowej wystawie "Elbląg w Hanzie", modyfikowanej odpowiednio do poszczególnych miast i miejsc wystawienniczych, nie zdążyły nawet wrócić do Elbląga. Z wystawy, prezentowanej wcześniej przez kilka miesięcy w Muzeum w Grudziądzu, pojechały prosto do Zgorzelca. 


— Ekipa kierowana przez dra Mirosława Marcinkowskiego z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu w kilka dni przygotowała tam ekspozycję porównawczą, ukazującą podobieństwa i różnice obu miast na przestrzeni kilku wieków — informuje Tomasz Gliniecki. — Podczas wernisażu można też było wysłuchać wykładu o historii Elbląga.


Jak podkreślają zawsze elbląscy muzealnicy, możliwość utworzenia atrakcyjnej wystawy, którą można prezentować w innych placówkach w kraju, w żaden sposób nie umniejsza ekspozycji, pokazywanej na miejscu. Zbiory archeologiczne ze Starego Miasta w Elblągu, uzyskane w ciągu trzech dziesięcioleci badań wykopaliskowych, pozwalają bowiem na bezproblemowe stworzenie dwóch, niezależnych od siebie wystaw.
— Prezentowanie wystawy z Elbląga jako przykładu bogatego miasta, przedstawiciela związku hanzeatyckiego - grupy nadbałtyckich miast portowych - spotkało się z dużym zainteresowaniem w kraju i owocuje kolejnymi zamówieniami — dodaje Tomasz Gliniecki. — W Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu będzie można oglądać tę wystawę do końca października 2012 roku.

jago

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama