Reklama

Jednokierunkowa ulica Fałata budzi protesty

13/07/2010 16:24

Już pięć lat trwa szukanie rozwiązania problemu organizacji ruchu drogowego na ulicy Fałata. Pięć lat temu wprowadzono tam ruch jednokierunkowy, co spowodowało protesty niezadowolonych z tego faktu mieszkańców. Ich zdanie w tej sprawie podziela władze Elbląskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Sielanka". Niestety, do dziś nie udało się znaleźć satysfakcjonującego wszystkich rozwiązania tego problemu.

Jak twierdzi nasz czytelnik, pan Wiesław, emeryt mieszkający w okolicy, jednokierunkowa droga powoduje zwiększony ruch kołowy na uliczkach osiedlowych. Było już tutaj kilka stłuczek.
— Wiadomo jak teraz zachowują się niektórzy kierowcy. My po prostu boimy się o swoje bezpieczeństwo . Pod oknami zamiast osiedlowej uliczki mamy autostradę — dodaje pan Wiesław.

Polecenie o zmianie organizacji ruchu przyszło kilka lat temu z elbląskiego ratusza.
— Właściciele samochodów zyskali przydomowe miejsca parkingowe, my hałas, spaliny i niepokój o zdrowie swoich bliskich — dodaje innym mieszkaniec budynku przy Fałata.

Rozżaleni mieszkańcy próbowali już wszystkiego. Zwracali się z prośbą do prezydenta, elbląskich radnych, mediów, byli też u przewodniczącego "Solidarności". I mimo, że mają poparcie zarządu SM "Sielanka" to do tej pory nic nie załatwili.
— Kto ma tę ulicę przebudować? — zastanawia się Mieczysław Szałachowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Sielanka". — Miasto zostawia nas z problemem nie do rozwiązania. Samochodów wciąż przybywa. Aby ruch był dwukierunkowy, to trzeba coś zrobić z tymi parkującymi na ulicy samochodami i zadbać o bezpieczeństwo włączających się do ruchu zarówno w ulicę Pionierską, jak i Piłsudskiego. Na te i inne rozwiązania potrzebne jest finansowe wsparcie miasta. Niestety, do tej pory nic w tej sprawie nie udało mi się wywalczyć. Teraz czekam na wybory i liczę na nowych radnych. Mam nadzieje,że nowa władza znajdzie pieniądze w budżecie na przebudowę tej ulicy, a problem przestanie wracać jak bumerang — mówi prezes Szałachowski.


mh


Z ratusza napisali
Joanna Urbaniak, rzecznik prezydenta Elbląga

Już dwa lata temu powołano specjalną komisję ds. wypracowania docelowych rozwiązań w zakresie organizacji ruchu i na ulicy Fałata, i obszarach przyległych w Parku Kajki. W skład komisji weszli przedstawiciele: spółdzielni mieszkaniowej Sielanka, policji, audytor bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz miejscy urzędnicy. Efektem wielomiesięcznych prac były koncepcyjne opracowania ruchu drogowego. Powstało pięć wersji różnych rozwiązań. Na ich podstawie, zdecydowano, że oczekiwanego efektu nie przyniosą żadne doraźne działania, gdyż nie są one w stanie poprawić dotychczasowego układu komunikacyjnego. Wyraźny efekt może przynieść jedynie rozwiązanie polegające na przebudowie ulicy i poszerzeniu jej tak, aby dopuścić ruch dwukierunkowy.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama