Paweł Rodziewicz, miejski rzecznik konsumentów, oficjalnie ogłosił swój start w wyborach na prezydenta Elbląga

2024-02-02 20:15:51(ost. akt: 2024-02-22 19:54:34)

Autor zdjęcia: EG

To już pewne. Paweł Rodziewicz, miejski rzecznik konsumentów, będzie walczył o fotel prezydenta Elbląga.
Paweł Rodziewicz jest kandydatem na prezydenta Elbląga z listy komitetu wyborczego założonego przez Stowarzyszenie Nowy Elbląg 2.0. Swój start w wyborach ogłosił w sobotę 3 lutego podczas konferencji prasowej zorganizowanej pod Ratuszem Miejskim.

Swojego poparcia Pawłowi Rodziewiczowi udzielili między innymi: radna Monika Dwojakowska, Juliusz Marek, Robert Szczepański, Magdalena Madeja, Janusz Wrocławski, Artur Pytliński, Teresa Bocheńska.

Paweł Rodziewicz jest absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2018 roku pełni funkcję rzecznika konsumentów. Ma 42 lata. Formalnie nie należy do żadnej partii politycznej, choć w ostatnich wyborach parlamentarnych bezskutecznie startował do Sejmu z listy Nowej Lewicy. W okręgu elbląskim uzyskał 1095 głosów, w tym 623 głosy w samym Elblągu.

Paweł Rodziewicz zasłynął skuteczną walką z organizatorami „pokazów” dla seniorów, podczas których osoby starsze były namawiane do zawierania niekorzystnych umów sprzedaży.

Podczas ostatniej parlamentarnej kampanii wyborczej zrobiło się o nim głośno, gdy oskarżył prezydenta Elbląga, który jest jego bezpośrednim przełożonym, o utrudnianie mu prowadzenia kampanii wyborczej i grożenie utratą pracy. W tej sprawie złożył nawet zawiadomienie do prokuratury. Ostatecznie sprawa trafiła do Działdowa. Tamtejsza prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania z uwagi na to, iż nie dopatrzyła się w postępowaniu prezydenta Elbląga znamion czynu zabronionego. W odpowiedzi na decyzję prokuratury miejski rzecznik konsumentów złożył zażalenie do sądu. Sprawa czeka na rozpatrzenie. Dodatkowo Paweł Rodziewicz czeka też na rozpoczęcie procesu cywilnego w sądzie pracy, gdyż złożył przeciwko Witoldowi Wróblewskiemu pozew o mobbing.

Przypomnijmy, że swój start w wyborach na prezydenta Elbląga oficjalnie ogłosił już Michał Missan. To wspólny kandydat elbląskiej koalicji złożonej z Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy i Komitetu Wyborczego Wyborców Witolda Wróblewskiego.

Również Stefan Rembelski będzie ubiegał się o fotel prezydenta Elbląga. To już jego trzecia próba objęcia tego stanowiska. Wystartuje z własnego komitetu wyborczego.

W najbliższych dniach swojego kandydata ma ogłosić też PiS. Czy będzie to Andrzej Śliwka, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, a teraz poseł na Sejm wybrany z okręgu elbląskiego?

A może Łukasz Kochan, były komendant Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu? Przypomnijmy, że Łukasz Kochan był w ostatnich wyborach parlamentarnych kandydatem do Senatu z listy PiS. W okręgu wyborczym nr 84 zdobył 52 550 głosów, w tym 19 277 głosów w samym Elblągu. Dało mu to 34 proc. poparcia i nie przełożyło się na uzyskanie mandatu. Senatorem z okręgu nr 84 został Jerzy Wcisła z KO, uzyskując 86 158 głosów, a więc 57,04 proc. poparcia.