Elbląg: Co dalej z inwestycją przy ulicy Warszawskiej 61?

2024-04-02 23:05:37(ost. akt: 2024-04-03 00:14:26)
Przy ulicy Warszawskiej 61 ma powstać 96 apartamentów, trzygwiazdkowy hotel na około 100 pokoi oraz 14 miejsc do cumowania wraz z infrastrukturą

Przy ulicy Warszawskiej 61 ma powstać 96 apartamentów, trzygwiazdkowy hotel na około 100 pokoi oraz 14 miejsc do cumowania wraz z infrastrukturą

Na Wyspie Spichrzów, a dokładniej przy ulicy Warszawskiej 61 mają powstać apartamenty. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.
Głównym wykonawcą projektu jest warszawska firma. Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej, jest ona grupą spółek, które realizują inwestycje deweloperskie w segmencie apartamentów rekreacyjnych w miejscowościach turystycznych. Na Wyspie Spichrzów przy ulicy Warszawskiej 61 mają powstać 94 apartamenty i trzygwiazdkowy hotel.

W sprawie inwestycji zwróciliśmy się do inwestora. W odpowiedzi, którą uzyskaliśmy od prezesa zarządu Michała Kubickiego, dowiadujemy się, że po „dwóch latach walki z Ministerstwem Infrastruktury, które blokowało inwestycję, udało się warszawskiej firmie podpisać umowę z miastem Elbląg”. Ówczesny minister miał nie wyrazić bowiem zgody na przedsięwzięcie ze względu na położenie działki w granicach portu morskiego w Elblągu, co według niego miało wpłynąć negatywnie na jego rozwój.

Decyzję tę uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny.

— Po dwóch latach walki z Ministerstwem Infrastruktury jesteśmy dopiero niecały miesiąc od podpisania z miastem umowy. Szykujemy projekt, ale wiele się od 2022 roku zmieniło, również w przepisach budowlanych. Stąd konieczność weryfikacji naszych planów w kontekście zmian w przepisach — stwierdził prezes.

— Sądzę, że za około 2 miesiące będziemy gotowi do zaprezentowania projektu, który zostanie złożony do pozwolenia na budowę. Jedno jest pewne: główne założenie budynku z apartamentami na wynajem, do obsługi ruchu turystycznego, a zwłaszcza turystyki wodnej, pozostaje niezmienne. W drugim kroku chcemy rozpocząć rozmowy z Urzędem Morskim, Wodami Polskimi oraz Zarządem Portu Morskiego Elbląg o możliwości budowy infrastruktury postojowej dla łodzi wraz z zasilaniem w wodę i energię elektryczną.

Jak dodał, „nadrzędnym celem było nawiązanie do jakości architektury Wyspy Spichrzów, jednak bez jej naśladownictwa”.

— Skupiamy się również na zastosowaniu rozwiązań z dziedziny odnawialnych źródeł energii, by przyszli mieszkańcy mogli liczyć na niższe rachunki. Nadto prowadzimy rozmowy z firmami, które będą zarządzać najmem lokali w imieniu ich właścicieli. Spodziewamy się, że całość uzgodnień zostanie poczyniona do wakacji. Tak by można było uzyskać pozwolenie na budowę tuż na początku września, a budowę rozpocząć za rok — podkreślił Michał Kubicki.

Jak się dowiedzieliśmy, na działce o powierzchni 6700 metrów kwadratowych ma powstać 96 apartamentów, trzygwiazdkowy hotel na około 100 pokoi oraz 14 miejsc do cumowania wraz z infrastrukturą.