Wtorek, 6 grudnia 2022. imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja

Zaraźliwy śmiech leczy najlepiej

2019-10-09 14:40:29 (ost. akt: 2019-10-11 16:16:25)

Autor zdjęcia: kk

W ramach projektu „Akademia +60” CSE „Światowid” oferuje elbląskim seniorom niezliczoną ilość atrakcji. Joga śmiechu, która zawitała do Polski w 2008 roku, jest jedną z nich. Na czym polega i jakie daje efekty?

– Indyjski lekarz, doktor Madan Kataria zauważył, że kiedy żartuje z pacjentami, szybciej wracają do zdrowia. Pierwsze kluby śmiechu powstały, gdy proponował śmiech przypadkowo napotkanym w parku ludziom. Doktor Kataria zauważył działanie terapeutyczne tej metody – wzmocnienie zdrowia fizycznego i psychicznego. Joga śmiechu umożliwia powrót do naszej wewnętrznej natury dziecka, by znów zacząć trochę łobuzować i dokazywać – informuje Agata Serdyńska, instruktorka jogi śmiechu. – Dajemy naszemu wewnętrznemu dziecku przestrzeń, by mogło się wykazać, wybiegać i wykrzyczeć. Im większa grupa, tym lepsza atmosfera. W dużej grupie wystarczy jeden śmiech i wszyscy zaczynają się śmiać, bo śmiech jest zaraźliwy.

– Jestem tutaj od początku projektu. Raz nie mogło mnie być na zajęciach i bardzo mi tego brakowało. Jest świetnie, można się śmiać do łez. Jest też sporo gimnastyki, wszystkie obecne dziewczyny są sympatyczne, a nasza instruktorka jest niesamowitą śmieszką – mówi Pani Danuta, jedna z uczestniczek.

– „Akademia +60” to zbiór aktywności skierowanych głównie do seniorów, ale również warsztaty międzypokoleniowe. Od września realizujemy warsztaty cykliczne, między innymi jogę śmiechu, warsztaty filmowe, język angielski z elementami teatru i zajęcia plastyczne. Zajęcia „Senior w sieci” uczą poruszania się w Internecie i wyszukiwania przydatnych informacji. Oprócz warsztatów w Elblągu zorganizowaliśmy też zajęcia plastyczne w Suchaczu, Rogajnach i Milejewie, w których uczestniczyły dzieci i seniorzy. Zainteresowanie warsztatami przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Daje nam to sygnał na przyszłość, w listopadzie będziemy planować kolejny projekt i wiemy już, na co jest największe zapotrzebowanie, w czym seniorzy chcieliby się realizować i jakie dziedziny chcieliby poznać lepiej. – mówi Aleksandra Bednarczuk, współautorka projektu. – Cały projekt zakończą grudniowe Targi Seniora w CSE „Światowid”, na których prezentować będziemy efekty naszych warsztatów. Seniorzy odegrają krótkie scenki teatralne w języku angielskim, będzie pokaz jogi śmiechu, zaprezentujemy film, którzy seniorzy kręcą na warsztatach, odbędą się pokazy wokalne i taneczne. Na targach obecne będą różnego rodzaju instytucje i firmy, które przedstawią swoje oferty skierowane do seniorów.

kk