Czwartek, 8 czerwca 2023. imieniny: Ady, Celii, Medarda

Spotkajmy się na Starym Mieście!

2019-12-02 07:00:00 (ost. akt: 2019-12-01 21:03:06)

Autor zdjęcia: zdj. archiw. Marek Lewandowski

Pięknie przystrojone choinki, bombki, stroiki, lampeczki, Święty Mikołaj ze Śnieżynkami i ogromna szopka bożonarodzeniowa... Wszystko to za sprawą Świątecznych Spotkań Elblążan, które jak co roku w połowie grudnia odbędą się na Starym Mieście w Elblągu.

Grudzień to miesiąc bardzo rodzinny. Bo to wtedy mamy najwięcej czasu i chęci, aby spędzać czas z najbliższymi. Przedświąteczne przygotowania są okazją do rozmów i wspólnego planowania świąt. Wspólne pieczenie pierniczków, tworzenie ozdób na choinkę, wybieranie prezentów — to wszystko sprawia, że jesteśmy sobie coraz bliżsi. I właśnie po to powstały Świąteczne Spotkania Elblążan. Są one okazją do tego, żeby spotkać się w większym gronie i spędzić miło grudniowy weekend.

W tym roku Świąteczne Spotkania odbędą się w sobotę i w niedzielę 14-15 grudnia. Jest to impreza, która od lat cieszy się ogromnym zainteresowanie elblążan. Podczas spotkań każdy będzie mógł kupić piękne ozdoby na choinkę czy stół bożonarodzeniowy. Znajdą się też upominki, które będzie można podarować najbliższym. Jarmark świąteczny będzie trwał dwa dni. Stragany będą czynne już od godziny 11. Tegoroczne Świąteczne Spotkania Elblążan w całości będą się odbywały w przestrzeni ulicy Stary Rynek, od ul. Wigilijnej do Bramy Targowej.

Poza tym miasto zaplanowało wiele atrakcji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tradycją już jest spotkanie dzieci ze Świętym Mikołajem i Śnieżynkami. Poza tym będą zapewnione animacje dla dzieci, występ Teatru Qufer z przedstawieniem „Jak Mikołaj Czerwonego Kapturka wymyślał” oraz „Elfy wśród zwierząt ”. A w sobotę w godzinach 11-13 odbędzie się wspólne gotowanie z Elbląskim Klubem Szefów Kuchni. O godzinie 13 — UWAGA! — będzie degustacja! W trakcie Spotkań będzie można oglądać również występy dzieci z elbląskich szkół i przedszkoli, a także występy zespołów z Młodzieżowego Domu Kultury.
Świąteczne spotkania to także okazja do pomocy potrzebującym zwierzętom. Każdy, komu nie jest obojętny los porzuconych zwierząt, będzie mógł wesprzeć elbląskie schronisko. I w sobotę, i w niedzielę odbywać się będzie zbiórka darów.

Tradycją już stała się miejska wigilia. W niedzielę o godzinie 15.30 odbędzie się wigilia dla elblążan, podczas której, jak co roku prezydent miasta Witold Wróblewski oraz biskup elbląski Jacek Jezierski złożą świąteczne życzenia. Oba dni uwieńczone zostaną koncertami. Sobotnie Spotkania zakończą się koncertem zespołu Dikanda, który wyjdzie na scenę o godzinie 18. W niedzielę natomiast na zakończenie imprezy o godzinie 16.15 wystąpi chór Alta Trinita.

Jak pokazały poprzednie lata, elblążanie chętnie odwiedzają starówkę podczas tej imprezy. Być może dzieje się tak za sprawą wyjątkowej atmosfery, która towarzyszy każdemu w tych dniach. Stare Miasto zmienia się na ten czas w świąteczne miasteczko przepełnione zapachem pierników i choinek, pełne światełek, radości i życzliwości do drugiego człowieka. To czas, kiedy chcemy wspólnie, w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół cieszyć się świętami Bożego Narodzenia.

K