95 lat orkiestry OSP w Zielonce Pasłęckiej. Burmistrz zaprasza na koncert

2022-04-22 20:09:51(ost. akt: 2022-04-22 11:52:27)

Autor zdjęcia: POK

Historia Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Zielonki Pasłęckiej rozpoczęła się na początku dwudziestego wieku. Dokładnie w roku 1927 Jej dzieje są związane z losem Polaków zamieszkałych we wsi Ulaniki w powiecie Łuckim na Wołyniu.
To tam powołano pierwszą orkiestrę dętą pod kierunkiem Bazylego Sawczuka. Muzycy grali wtedy głównie na uroczystościach kościelnych i weselach. Jednym z ważniejszych wydarzeń przed wojną, które obsługiwała orkiestra, była na pewno wizytacja marszałka Józefa Piłsudskiego w Łucku w 1930 — opowiadał nam kilka lat temu kapelmistrz orkiestry Adrian Bracki.

I relacjonował: — Na Wołyniu orkiestra działała do 1944. Rok później mieszkańcy wsi, w ramach przesiedleń, przybyli do Zielonki Pasłęckiej, gdzie osiedlili się. Tutaj też postanowiono reaktywować działalność orkiestry. Pierwszym większym koncertem, jaki dała na tutejszych terenach, była pasterka w 1945 w parafialnym kościele w Zielonce Pasłęckiej.

Po 1945 zespół grał głównie na pochodach pierwszomajowych, imprezach powiatowych i kościelnych. W międzyczasie powiększono i odmłodzono stan osobowy orkiestry.

— W 1955 działalność zespołu zawieszono, bo większość młodych mężczyzn została wcielona do wojska. Po trzech latach przerwy orkiestrę ponownie zorganizował Celestyn Torucki. Zespół rozpoczął działalność wiosną 1958. Orkiestra została objęta patronatem straży pożarnej i zarejestrowana w Zarządzie Wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Olsztynie jako orkiestra OSP w Zielonce Pasłęckiej — opowiadał Adrian Bracki.

Kapelmistrz Torucki kierował orkiestrą nieprzerwanie przez 58 lat aż do roku 2015.
— W tym czasie orkiestra dęta rozwijała się poprzez uświetnianie swoją obecnością różnego typu imprez państwowych, kościelnych i świeckich. Zdobywała wiele nagród, biorąc udział w wojewódzkich przeglądach orkiestr dętych, niejednokrotnie stając na podium i to nierzadko na pierwszym miejscu — mówił Adrian Bracki.

Burmistrz Pasłęka serdecznie zaprasza na koncert promujący płytę Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonce Pasłęckiej oraz Jubileusz 95-lecia Orkiestry, który odbędzie się już w sobotę 23 kwietnia o godzinie 16.

Uroczystość rozpocznie msza święta w Sanktuarium Chrystusa Miłosiernego, a o godzinie 17 odbędzie się koncert orkiestry w Domu Kultury w Zielonce Pasłęckiej.