Elbląg: Pierwszy odcinek ul. Wschodniej na ukończeniu. I co dalej? [ZDJĘCIA]

2023-06-15 14:02:19(ost. akt: 2023-07-02 05:54:41)

Autor zdjęcia: EG

Nową ulicą Wschodnią będziemy mogli pojechać już w sierpniu. Pytanie tylko gdzie i po co? Przecież nowa trasa kończy się rondem przy leśniczówce. Gdy prace związane z budową pierwszego odcinka Wschodniej Bis dobiegają końca, nie sposób nie zapytać: i co dalej?
Jak będzie wyglądał drugi odcinek tej ulicy i kiedy rozpocznie się jego budowa? I najważniejsze: czy prezydent Witold Wróblewski odtajni przygotowane warianty przebiegu trasy drugiego odcinka ul. Wschodniej i skonsultuje je z elblążanami? W ostatnim czasie mieliśmy możliwość doświadczyć, że prezydent Witold Wróblewski bardzo lubi konsultować ważne sprawy z mieszkańcami Elbląga, poznawać ich opinie i postępować zgodnie z ich wyborami.

Miejmy nadzieję, że sprawa związana z drugim odcinkiem ulicy Wschodniej i Bażantarnią zostanie skonsultowana z mieszkańcami naszego miasta. Nie zapominajmy, że dla wielu elblążan Bażantarnia jest czymś więcej niż tylko parkiem leśnym. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że dla większości jest zdecydowanie ważniejsza niż port. A może miasto zrezygnuje ostatecznie z drugiego etapu inwestycji, który miał pierwotnie prowadzić od leśniczówki do ul. Sybiraków?


Zbliżają się wybory samorządowe – jeśli prezydent Witold Wróblewski zdecyduje się w nich wystartować, musi liczyć się z tym, że podczas kampanii wyborczej będzie często pytany o kwestię przebiegu drugiego odcinka ul. Wschodniej. A odpowiedź, że „nie ma pieniędzy, więc nie ma tematu” nie będzie wystarczająca.

Nie sposób nie zauważyć, że w Elblągu coraz dłużej trwa dojechanie z punktu A do punktu B, a przecież nasze miasto słynie z tego, że wszędzie jest blisko i można szybko dojechać do celu. Ten problem z czasem będzie narastał. Ale czy ingerencja (nawet pośrednia) w Bażantarnię to dobre rozwiązanie? Czy władze Elbląga raz na zawsze zrezygnują z tego pomysłu, czy wrócą do niego po wyborach, albo „w bardziej sprzyjających dla nich okolicznościach”?

A co dokładnie słychać Wschodniej?

Wciąż trwa budowa ronda przy Łęczyckiej. Z tego powodu wprowadzono tam ruch wahadłowy. Kieruje nim sygnalizacja świetlna. Natomiast rondo przy leśniczówce jest już gotowe. Podobnie jak ścieżka rowerowa i chodniki. Stoją też już trzy wiaty przystankowe, zainstalowano też większość z 79 zaprojektowanych słupów oświetleniowych.

Pierwszy odcinek nowej ul. Wschodniej ma 910 m długości. To dwupasmowa jezdnia z chodnikiem dla pieszych po obu stronach i dwukierunkową ścieżką rowerową, oświetleniem i zatokami autobusowymi. W ramach inwestycji powstały też dwa ronda — jedno przy leśniczówce, drugie przy ul. Łęczyckiej. Koszt inwestycji to prawie 13 mln zł.
EGObrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci