Co Jest? Elbląskie Święto Muzyki 2023 [PROGRAM IMPREZY]

2023-06-16 08:45:15(ost. akt: 2023-07-02 05:54:25)

Autor zdjęcia: SK Co Jest?

Wesoły piętrowy angielski autobus i koncerty na Górze Chrobrego – to tylko niektóre atrakcje. Nadchodzi piąta edycja Elbląskiego Święta Muzyki!

Uwaga! Przejazd muzycznym tramwajem z przyczyn technicznych został odwołany.


Już w ten weekend kolejna edycja Elbląskiego Święta Muzyki. Stowarzyszenie Kulturalne „Co jest?” zaprasza na jubileuszową 5. edycję wydarzenia, którego najważniejszą intencją jest wyjście z muzyką na ulice wprost pod nadciągające uszy elblążan i turystów.

Ale Elbląskie Święto Muzyki to już nie tylko koncerty uliczne, ale również projekcje, warsztaty i… dużo radości! W tym roku dzięki głosom w Budżecie Obywatelskim osób przychylnych inicjatywie zaplanowano jeszcze więcej kulturalnych emocji i muzycznych wydarzeń.

Tegoroczna edycja Elbląskiego Święta Muzyki będzie trwała już nie jeden, a kilka dni. A dokładniej będą to aż cztery dni muzycznego świętowania w Elblągu. EŚM odbędzie się w dniach 16-18 i 21 czerwca. Podczas EŚM zaplanowano dużą niespodziankę. Organizatorzy zdradzili jedynie, że będzie to „niespodzianka, której dawno albo nigdy w Elblągu nie było”.

— W piątek 16 czerwca razem z muzykami w piętrowym, angielskim autobusie narobimy trochę hałasu na mieście, bo ulicami przejedzie radosna i na pewno głośna muzyczno-samochodowa parada! Podejrzewamy, że nie sposób będzie nas nie zauważyć ani nie usłyszeć — przekazuje SK „Co jest?”.

Na sobotę 17 czerwca zaplanowano Piknik Kulturalny na Górze Chrobrego. Miejsce nie jest przypadkowe. Ubiegłoroczny koncert na Górze Chrobrego był pierwszym w historii miasta muzycznym wydarzeniem w tym miejscu i był to strzał w dziesiątkę. Uczestnicy koncertu byli zadowoleni i prosili o więcej muzycznych wydarzeń w tym miejscu. Ich głos został wysłuchany. I tak w ramach Pikniku na Górze Chrobrego zostanie zorganizowana strefa animacji dziecięcych, strefa hamaków i strefa gastro.

— Planujemy strefę chilloutową troszeczkę oddaloną od samego szczytu. Wśród drzew i śpiewu ptaków będzie można się zrelaksować i zażyć troszeczkę innego odpoczynku — przekazała Beata Branicka, prezeska stowarzyszenia.
Oczywiście odbędą się też koncerty. Na dole na scenie głównej o godz. 18.00 zagra Groovno, a o 21.00 Skubas. Natomiast na szczycie góry o godzinie 19.30 wystąpi zespół Klawo. Co ciekawe, w ten dzień do Bażantarni będzie można dojechać za darmo wesołym muzycznym tramwajem. Jak przystało na muzyczny tramwaj, w nim też będą odbywać się koncerty. Na samej górze Chrobrego zaplanowano też nietypową wystawę elbląskich artystów wizualnych. Jednak nie zdradzono jej szczegółów. Ma być to jedna z niespodzianek zaplanowana dla uczestników EŚM. Jednak, jak zaznaczyli organizatorzy imprezy, będzie niekonwencjonalna i wykraczająca poza tradycyjne schematy. W niedzielę 18 czerwca odbędzie się finał EŚM. Zaplanowano aż 13 muzycznych stacji na Starówce. Do tej pory do organizatorów wydarzenia zgłosiło się już ponad 20 wykonawców. Odbędzie się też koncert dla dzieci. Wystąpi dla nich zespół Czereśnie. Dla najmłodszych przewidziano też strefę animacji. Będzie można uczestniczyć w warsztatach tworzenia małych instrumentów i przeszkadzajek na paradę. Tego dnia ulicami Starego Miasta przejdzie też piesza muzyczna parada uliczna. Wezmą w niej udział Elbląska Orkiestra Wojskowa i artyści oraz odbiorcy uczestniczący w tegorocznym Elbląskim Święcie Muzyki. Muzyczna parada przejdzie ze Starego Miasta na dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Tam odbędzie się niedzielny koncert finałowy. Przed uczestnikami EŚM wystąpi Vito Bambino.

Ale finał EŚM to jeszcze nie koniec muzycznej imprezy. W środę 21 czerwca na przystani Grupy Wodnej odbędzie się Muzyczna Noc Kupały. Tego dnia będzie można wziąć udział w warsztatach robienia wianków, które następnie przy dźwiękach muzyki zostaną puszczone na rzekę. Oj, będzie się działo. A co ciekawe, wszystkie opisane wydarzenia to jedynie pierwsza część Elbląskiego Święta Muzyki. Druga część zaplanowana została na wakacje. Organizatorzy zaplanowali kolejne koncerty, które wzorem ubiegłorocznego „Miasto.Gramy” będą odbywały się w różnych miejscach Elbląga. Oczywiście wstęp na wszystkie wydarzenia zorganizowane przez SK „Co jest?” jest bezpłatny.


Stowarzyszenie Kulturalne „Co Jest?” powstało 10 lat temu z inicjatywy kilkorga znajomych. Od początku plany zakładały działalność kulturalną. Rozpoczęli od organizacji nowatorskich bitew na rysunki, tzw. Grafataków. Przez 10 lat działalności zorganizowali imprezy, takie jak: Elbląskie Święto Muzyki, Festiwal Filmów Poniżej Poziomu, FIND, czyli Fajną Imprezę na Dziedzińcu. Oprócz tego włączają się w ogólnopolskie inicjatywy, organizując ich elbląskie edycje: Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA, Festiwal Filmów Dokumentalnych KineDok. Jednak główną działalnością jest organizowanie koncertów. W ubiegłym roku SK „Co Jest?” zrealizowało w ramach projektu „Miasto.Gramy” 12 koncertów plenerowych. Jedną z ubiegłorocznych inicjatyw była adaptacja nieczynnego kiosku ruchu na Kiosk kultury i utworzenie w nim minigalerii sztuki. Obecnie Kiosk jest miejscem wernisaży, spotkań kulturalnych i przestrzenią, gdzie można miło spędzić czas.
Fot. SK Co Jest?


SK „Co jest?” zostało w tym roku laureatem Elbląskiej Nagrody Kulturalnej w kategorii Kreator Kultury


PROGRAM EŚM


16 CZERWCA, GODZ.17:00

- Muzyczna Parada Uliczna (zmotoryzowana)
Wesoły autobus, stare amerykańskie auta i motocykle.
Trasa: Hala WS - Grunwaldzka - Hetmańska - 12 Lutego - Płk. Dąbka - Odrodzenia i potem zobaczymy.

17 CZERWCA, GODZ. 15:00-23:00

- Piknik kulturalny - Góra Chrobrego
Strefa Animacji Dziecięcych (SAD), Strefa Hamaków | DJ Set, Szkicologia, Strefa Gastro
18:00 - koncert GROOVNO | Scena Główna
19:30 - koncert KLAWO | Scena GCH
21:00 - koncert SKUBAS | Scena Główna
Do Bażantarni będzie można dojechać specjalnym muzycznym starymwagonem tramwajowym N2!


18 CZERWCA, GODZ. 14:00-22:00

- Finał EŚM 2023, Stare Miasto
14:00-18:30 Prezentacje Uliczne | Strefy
15:00-18:00 Strefa Animacji Dziecięcych (SAD)
16:00 - warsztaty tworzenia małych instrumentów i przeszkadzajek na paradę (SAD)
17:00 - koncert dla dzieci CZEREŚNIE (SAD)
19:00 - Muzyczna Parada Uliczna (piesza - ulicami Starego Miasta)
Elbląska Orkiestra Wojskowa i artyści oraz odbiorcy uczestniczący w EŚM2023
20:00 - koncert na finał VITO BAMBINO | dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego

Udział we wszystkich wydarzeniach EŚM2023 jest bezpłatny.
Ze względu na ograniczenia wynikające z przepisów (ilość uczestników) - na koncert Vito Bambino obowiązują bezpłatne wejściówki - dystrybucja w wyznaczonych punktach. Udział w warsztatach w ramach imprezy ograniczony (ilość uczestników) - do wykorzystania przygotowanych materiałów warsztatowych.