Przemysław Rudź zagra w Pieniężnie koncert "Pod niebem Kopernika"

2023-06-16 12:42:29(ost. akt: 2023-06-16 12:48:13)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Astronomia to nauka o ogromnym potencjale kulturotwórczym. To nie tylko matematyka i fizyka, ale także źródło inspiracji dla artystów – poetów, prozaików, malarzy, rzeźbiarzy i muzyków… — mówi Przemysław Rudź – pochodzący z Elbląga popularyzator nauki, autor wielu książek, pasjonat astronomii i utalentowany kompozytor, który już 17 czerwca w Pieniężnie zagra koncert muzyki elektronicznej „Pod niebem Kopernika”.
— Urodziłeś się w Elblągu – jak wspominasz swoje rodzinne miasto?
— Spędziłem w Elblągu pierwszych 19 lat życia. Po maturze wyjechałem na studia do Gdańska, w którym aktualnie mieszkam. Elbląg to moja kolebka, z której wyszedłem w świat i zawsze będę wspominał miasto z wielką nostalgią. Czasem, gdy odwiedzam rodzinę, robię sobie dłuższy spacer po miejscach, gdzie biegałem jako mały chłopiec – ulica Cicha i okolice, Park Kajki, SP nr 19, czy II LO. Te miejsca, z racji wieku, mają dla mnie już wymiar metafizyczny, choć przecież to zwykłe domy, ulice i trawniki.

— Co przygotowujesz dla publiczności, która 17 czerwca odwiedzi Pieniężno? W jaki nastrój chcesz wprowadzić słuchaczy, co im przekazać?
— Będzie to około 90-minutowy recital muzyki instrumentalnej, klasycznej muzyki elektronicznej – jak określa się ten gatunek, w którym przedstawię kilka kompozycji z mojej dotychczasowej dyskografii. Będzie muzyka tła, będzie też rockowo, progresywnie, sekwencyjnie, czyli środki wyrazu, które właściwe są temu stylowi. Przekaz jest prosty – „odtanecznić” muzykę elektroniczną, pokazać jej inne oblicze, zachęcić do skupienia się na dźwiękach i potraktować je mniej użytkowo. Może nawet terapeutycznie.

Już w sobotę 17 czerwca w Pieniężnie odbędzie się koncert "Pod niebem Kopernika". Bezpłatne wejściówki na wydarzenie, podczas którego swoje utwory zaprezentuje Przemysław Rudź, można odebrać w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Pieniężnie. Rozmowę z Przemysławem Rudziem znajdziecie w najnowszym wydaniu Dziennika Elbląskiego dostępnym w wersji tradycyjnej w stacjonarnych punktach sprzedaży i online na kupgazete.pl


Fot. archiwum prywatne