Elbląg: Czy 72 mln zł wystarczą, aby zrewitalizować kąpielisko miejskie?

2023-07-03 10:38:50(ost. akt: 2023-07-03 13:38:37)
Basen przy ul. Spacerowej został zamknięty w 2012 r. po interwencji sanepidu w sprawie zanieczyszczonej wody. Od tamtego czasu obiekt niszczeje

Basen przy ul. Spacerowej został zamknięty w 2012 r. po interwencji sanepidu w sprawie zanieczyszczonej wody. Od tamtego czasu obiekt niszczeje

Autor zdjęcia: AP

72 mln zł. Na tyle miasto oszacowało koszt rewitalizacji kąpieliska miejskiego i ogłosiło przetarg w celu wyłonienia wykonawcy tej inwestycji. Okazuje się jednak, że wspomniana kwota jest najprawdopodobniej zbyt niska, by odkryty basen mógł zostać odnowiony.
W marcu ratusz ogłosił przetarg na rewitalizację kąpieliska miejskiego w Elblągu. Termin otwarcia ofert był wielokrotnie przekładany ze względu na dużą ilość zapytań potencjalnych wykonawców tej inwestycji. Ostatecznie do przetargu zgłosiły się cztery firmy. Każda z zaproponowanych cen znacząco przekracza kwotę, którą ratusz chce zapłacić za to zadanie. A jest to — przypomnijmy — 72 mln zł brutto.

Aby zmieścić się w tej kwocie, okrojony został projekt kąpieliska z 2017 roku.
Powierzchnię lustra wody zmniejszono aż o jedną trzecią do około 2 tys. mkw. Zrezygnowano też ze sztucznej fali, czyli jednej z największych atrakcji poprzedniego projektu i zmniejszono rwącą rzekę. Mimo to potencjalni wykonawcy wycenili prace związane z rewitalizacją kąpieliska miejskiego odpowiednio na 89,34 mln zł, 89,54 mln zł, 99,80 mln zł i 101 mln zł. Co zamierza zrobić elbląski ratusz? Czy zdecyduje się wygospodarować większą kwotę na tę inwestycję, czy ogłosi nowy przetarg? Tego dowiem się niebawem. W budżecie miasta na 2023 rok zapisano, że realizacja omawianej inwestycji ma potrwać do 2025 roku. Przyjęto w nim też, że rewitalizacja kąpieliska będzie kosztowała 73,7 mln zł.
Przypomnijmy, że przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych polegających na rewitalizacji kąpieliska miejskiego i budowie otwartego basenu miejskiego wraz z towarzyszącą infrastrukturą przy ul. Spacerowej. Rewitalizacja ma objąć tzw. wojskową nieckę basenu. Zakres zamówienia obejmuje m.in. rozbiórkę starej niecki i wykonanie nowych niecek basenowych wraz z technologią uzdatniania wody. Projekt przewiduje też wykonanie dwóch boisk do siatkówki plażowej oraz boiska do kometki, budowę placu zabaw dla dzieci i wykonanie plaży. Mają powstać budynki z zapleczem basenowym i gastronomicznym oraz budynek z zapleczem technicznym, oraz droga dojazdowa. Istniejący obok parking CRW Dolinka ma zostać rozbudowany, a cały obiekt — dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wszystko na podstawie zaktualizowanego projektu z 2017 roku wykonanego przez firmę Architekci PL z Gliwic, która wygrała konkurs ogłoszony w 2016 roku przez elbląski ratusz.
Kąpielisko przy ul. Spacerowej przez lata służyło kolejnym pokoleniom elblążan. Tutaj zdjęcie z przełomu lat 50/60
Fot. archiwum prywatne
Kąpielisko przy ul. Spacerowej przez lata służyło kolejnym pokoleniom elblążan. Tutaj zdjęcie z przełomu lat 50/60