Bezpieczna sprzedaż w sieci. Jak rozpoznać oszusta?

2023-09-01 11:42:13(ost. akt: 2023-09-01 12:17:18)
Nie podawaj nikomu danych swojej karty płatniczej!

Nie podawaj nikomu danych swojej karty płatniczej!

Autor zdjęcia: freepik

Jeżeli zdarza się, że sprzedajesz niepotrzebne ubrania lub sprzęty w serwisach internetowych, warto spojrzeć na listę zasad bezpieczeństwa, z którą radzą się zapoznać funkcjonariusze policji. O czym trzeba pamiętać, by transakcje były bezpieczne?
Korzystając z portali czy aplikacji aplikacjach takich jak OLX, Vinted czy Allegro, musimy mieć świadomość, że właśnie na nich często działają przestępcy, którzy próbują wyłudzić dane do logowania w banku, do skrzynki e-mail albo dane karty płatniczej.

Ostatnio oszuści zaczęli stosować nowe metody wyłudzania danych i pieniędzy – podszywają się pod pracowników platformy sprzedażowej i dzwonią do swojej ofiary.

Co powinno wzbudzić czujność?


1. Osoba, która chce kupić wystawiony przez ciebie przedmiot, nawiązuje z tobą kontakt poza portalem sprzedażowym – pisze na komunikatorze takim jak WhatsApp czy wysyła SMS-y. Unikaj takich sytuacji. Jeśli przenosisz transakcję poza portal sprzedażowy, zawsze jest to ryzykowne.

2. Otrzymujesz od sprzedającego link do płatności – korzystaj tylko ze sprawdzonych metod płatności i nie klikaj w linki przesyłane przez inne osoby. Jeśli logujesz się do konta, żeby zapłacić – korzystaj tylko ze strony internetowej banku bądź aplikacji mobilnej.

3. Osoba, która chce kupić twój towar, prosi cię o twoje hasła do konta, kod BLIK, saldo twojego konta lub szczegóły karty. Żeby zapłacić, korzystaj z metod płatności, jakie oferuje platforma sprzedażowa.

4. Osoba, której nie znasz, proponuje ci zainstalowanie dodatkowej aplikacji, żeby w inny sposób zrealizować transakcję między wami lub zamówić przesyłkę. Nie pobieraj aplikacji, które polecają ci nieznajomi.

5. Dzwoni do ciebie osoba, która podaje się za przedstawiciela platformy sprzedażowej i prosi o potwierdzenie danych na koncie lub autoryzację „nieudanej” transakcji. W ten sposób oszust, który wcześniej zdobył twoje dane, może zmanipulować cię do potwierdzenia transakcji z twojego konta. Nie podawaj poufnych danych takich jak hasła do skrzynki e-mail, dane do logowania do banku, szczegóły karty płatniczej i zawsze dokładnie czytaj powiadomienia transakcyjne, zanim potwierdzisz płatność.

6. Jeśli coś wzbudzi twoje wątpliwości, skontaktuj się z portalem sprzedażowym bądź zadzwoń do swojego banku.

KPP Braniewo


Czytaj najnowszy Dziennik Elbląski! Wydanie ze specjalnym dodatkiem o Mikołaju Koperniku w sprzedaży do czwartku 7 września! Szukaj nas w salonach prasowych, na pocztach i stacjach Orlen.