Tak wygląda dawne kąpielisko przy ul. Spacerowej Elblągu. Odkryty basen miejski ma być niedługo zrewitalizowany [ZDJĘCIA]

2023-09-08 08:44:21(ost. akt: 2023-09-08 08:57:53)
Nieużywany basen popadł w ruinę

Nieużywany basen popadł w ruinę

Autor zdjęcia: EG

Basen wybudowany w 1934 roku przy ul. Spacerowej z powierzchnią równą około 3,5 hektara należał do największych i najstarszych tego typu obiektów w Europie. Niestety został zamknięty w 2012 r. po interwencji sanepidu w sprawie zanieczyszczonej wody. Od tamtego czasu obiekt niszczeje. Elblążanie z utęsknieniem czekają na jego rewitalizację. Miasto właśnie wyłoniło wykonawcę, który ma podjąć się tego zadania.
Rewitalizacja dawnego kąpieliska przy ul. Spacerowej ma kosztować prawie 90 mln zł. Na to zadanie — przypomnijmy — Elbląg otrzymał rządowe dofinansowanie w kwocie 65 mln zł. Teraz firma wyłoniona w przetargu będzie miała 20 miesięcy od momentu podpisania umowy na realizację inwestycji. A więc już za 2 lata elblążanie powinni cieszyć się z nowego kąpieliska miejskiego.

Jednak zaktualizowany projekt z 2017 roku nie zakłada już tak dużego obiektu, jakim elblążanie mogli szczycić się przed laty. Rewitalizacja ma objąć tzw. wojskową nieckę basenu. Zaprojektowano nieckę basenową ze stali nierdzewnej oraz brodzik dla dzieci (wodny plac zabaw) i brodzik dla osób niepełnosprawnych. Główna niecka basenowa ma być podzielona na dwie strefy i pełnić funkcję rekreacyjną z atrakcjami basenowymi oraz funkcję pływacką ze strefą torów do pływania i rwącą rzeką. Powierzchnia lustra wody niecki basenu wielofunkcyjnego ma wynosić 1739,3 mkw, natomiast powierzchnia lustra wody niecki brodzika dla dzieci ma mieć 251,5 mkw.

Czy rezygnacja z jednego z największych odkrytych basenów w Europie na rzecz mniejszego, ale z wieloma atrakcjami dla dzieci to dobry pomysł?
Obrazek w tresci

Wizualizacja projektu rewitalizacji dawnego kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej

Rewitalizacja dawnego kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej: hit czy kit?
pokaż wyniki »