Reklama

Zameldować się będzie teraz prościej

22/01/2013 14:31

Obowiązek meldunkowy miał obowiązywać tylko do końca tego roku. Ale ustawodawca już przedłużył ten termin o dwa kolejne lata (do końca 2015 r.). W zamian weszły w życie ułatwienia w załatwianiu spraw meldunkowych i paszportowych.


— Przede wszystkim wymeldowanie i zameldowanie w nowym miejscu zgłaszamy teraz tylko raz, a nie - jak to miało jeszcze niedawno miejsce - podczas dwóch wizyt w urzędzie. Ponadto, od 17 stycznia paszport możemy odebrać u dowolnego wojewody na terenie kraju, bez względu na miejsce zameldowania — podkreśla Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego.




— Poprzednio, gdy ktoś się przeprowadzał, np. z Gdańska do Elbląga, to najpierw musiał się wymeldować w gdańskim urzędzie , a następnie zameldować w urzędzie elbląskim. Teraz przyjdzie tylko do nas i to my zawiadomimy gdańskich urzędników, że dana osoba już na ich terenie nie chce być zameldowana — mówi Maciej Cichosz, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich elbląskiego ratusza.


Przy meldunku nie trzeba już podawać informacji o wykształceniu. Nie ma też obowiązku przedkładania książeczki wojskowej.

— Znowelizowana ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych znosi również sankcje karne za niedopełnienie obowiązku meldunkowego — informuje rzeczniczka wojewody.




Nowe, zliberalizowane nieco zasady, bardziej zbliżają się do życiowych realiów. Przykładowo: do końca ubiegłego roku, jeżeli ktoś przebywał w nowym miejscu dłużej niż 3 dni, czwartego dnia już powinien być w nim zameldowany. 

— Termin na zgłoszenie meldunku został wydłużony z 4 do 30 dni — podkreśla rzeczniczka. — Co więcej, zgodnie z oczekiwaniami obywateli, od początku roku można dopełnić wszelkich formalności meldunkowych w urzędzie przez ustanowionego pełnomocnika. Pełnomocnik może nas teraz zarówno zameldować, jak i wymeldować z miejsca pobytu stałego, bądź czasowego.


Na pobyt czasowy, nie przekraczający 3 miesięcy, teraz w ogóle nie trzeba się meldować.

— Swój pobyt w mieście na tak krótki czas zgłaszały pojedyncze osoby — podkreśla Maciej Cichosz. — Myślę, że nieprzywiązywanie do tego większej wagi wynika z zapowiedzianego już terminu zniesienia obowiązku meldunkowego w ogóle. 

W ubiegłym roku, na pobyt nie przekraczający 3 miesięcy, zameldowały się w Elblągu zaledwie 132 osoby. W 2011 roku było ich jeszcze mniej, bo tylko 108.



Do niedawna, osoby wyjeżdżające za granicę na dłużej niż na 3 miesiące, również powinny ten fakt zgłosić w ewidencji. W ubiegłym roku tego obowiązku dopełniło 188 osób. W 2011 r. o swoim dłuższym wyjeździe poinformowało urzędników 195 elblążan.

— Są to śladowe ilości faktycznego zjawiska czasowej emigracji — podkreśla Maciej Cichosz. — Często ludzie, którzy nie zgłaszają swoich zagranicznych wyjazdów - a teraz powinni to robić, gdy opuszczają kraj na dłużej niż na pół roku - działają na własną niekorzyść. Niestety, przekonują się o tym najczęściej wtedy, gdy jest już za późno na załatwienie pewnych, ważnych dla nich spraw.


Takim przykładem mogą być sprawy meldunkowe. Zdarza się, że główny najemca korzysta z okazji, że jakiejś zameldowanej w mieszkaniu osoby długo nie ma i składa wniosek o jej wymeldowanie. 

— Gdybyśmy mogli skontaktować się z nieobecnym lokatorem, być może do jego wymeldowania by nie doszło — mówi Maciej Cichosz. — Jeżeli nie mamy z nim kontaktu, jest on z góry na straconej pozycji. Kontakt z przebywającym za granicą lokatorem przydaje się też przy prowadzeniu spraw spadkowych.
gog

Paszport w dowolnym urzędzie

Od 17 stycznia wniosek o paszport możemy złożyć u dowolnego wojewody na terenie kraju. W dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego możemy go też odebrać.
Nowością jest także możliwość ubiegania się o paszport tymczasowy przez osobę, która potrzebuje dokumentu w nagłych przypadkach, związanych ze swoją pracą (na przykład nieplanowana wcześniej podróż służbowa). O taki paszport mogą ubiegać się też m.in. osoby, które utraciły dokument paszportowy podczas podróży, czy w nagłych przypadkach związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny.
Opłata za wydanie paszportu ważnego 10 lat wynosi 140 zł. Natomiast emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, uczniowie od 13. roku życia i studenci, a także osoby przebywające w domach pomocy społecznej, w zakładach opiekuńczych, czy korzystające z pomocy społecznej – za paszport zapłacą 70 zł. Opłata za dokument wydany dzieciom do 13. roku życia wynosi 30 zł. Tyle samo kosztuje otrzymanie paszportu tymczasowego.
Za paszport nie płacą osoby, które m.in. mają ukończone 70 lat.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama