Reklama

Zapłacisz więcej za przygarnięcie 
psa lub kota ze schroniska

13/08/2012 20:32

Czterdzieści złotych, czyli cztery razy więcej niż dotychczas, trzeba zapłacić za wzięcie ze schroniska kotka, który nie skończył jeszcze pół roku. Więcej pieniędzy trzeba wyciągnąć z portfela także za przygarnięcie psa. Czy nowy cennik w elbląskim schronisku nie zmniejszy liczby adopcji zwierząt?

Nowy cennik za usługi świadczone przez elbląskie schronisko dla zwierząt może zaszokować niejednego miłośnika zwierząt.

— Wzięłam ze schroniska kotka potrąconego przez samochód. On już pozostanie kaleką do końca życia — opowiada pani Ania. — Zapłaciłam za niego 10 zł. Czy wzięłabym go również za 40 zł? Na pewno tak. Ale obawiam się, że tak drastyczna podwyżka może ograniczyć liczbę osób, szukających w schronisku czworonożnych przyjaciół dla siebie i swojej rodziny.

Najbardziej, bo aż czterokrotnie podrożała opłata za wzięcie ze schroniska młodego kotka.

— Rzeczywiście, na pierwszy rzut oka, 40 zł może wyglądać na wygórowaną cenę. Ale tak nie jest. To 10 zł było śmiesznie niską opłatą. Nie raz zdarzało się, że ludzie biorący od nas kotka dawali 10 zł, a do schroniskowej puszki, dodatkowo, wrzucali np. 40 zł — tłumaczy Agnieszka Wierzbicka, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu, prowadzonego przez OTOZ Animals.

Więcej zapłacimy także za adopcję psa. Jeszcze w lipcu, młody nierasowy piesek "kosztował" 20 zł. Teraz trzeba za niego zapłacić 50 zł. A osoba, która zabierze ze schroniska dużego, ponadpółrocznego psa zapłaci 80 zł, czyli o 30 zł więcej niż jeszcze w poprzednim miesiącu.

— Wprowadziliśmy też całkiem nową opłatę: za psa nierasowego w wieku powyżej 8 lat. To jest 40 zł — mówi Agnieszka Wierzbicka. — Mamy nadzieję, że niższa opłata zwiększy szanse starszych zwierząt na adopcję.

Opłaty pobierane przez schronisko do końca lipca obowiązywały przez 12 lat. 

— One nie uwzględniały na przykład czipowania psów, czy sterylizowania kotek — podkreśla Agnieszka Wierzbicka. — Proszę policzyć: czip kosztuje 17 zł, sterylizacja suczki od 50 zł do 100 zł, a gdzie jeszcze szczepienia? Nawet nowe opłaty nie zwracają w pełni kosztów przez nas ponoszonych. Ale my też coś od siebie musimy dać...

Szefowa schroniska nie ukrywa, iż według niej psy powinny być jeszcze droższe.

— Nam zależy na tym, żeby zwierzęta trafiały do jak najlepszych domów. Jeżeli dla kogoś 80 zł to za dużo, to co będzie, gdy pies zacznie chorować i trzeba będzie wydać wielokrotnie więcej pieniędzy na jego leczenie? — raczej retorycznie pyta dyrektorka schroniska.

Agnieszka Wierzbicka przyznaje, że już w chwili przejmowania przez OTOZ Animals elbląskiego schroniska, czyli w 2009 r., wiadomo było, że opłaty muszą być zmienione.

— Ale trochę się baliśmy o adopcje — nie ukrywa szefowa schroniska. — Nie występowaliśmy więc o podwyżkę opłat. W tym roku, samo miasto wyszło z taką inicjatywą. Poproszono nas o zasugerowanie wysokości nowych cen. Wszystkie nasze propozycje zostały uwzględnione.

Czy to jednak nie wpłynie na zmniejszenie liczby osób chętnych do przygarnięcia zwierząt ze schroniska? Po dwóch tygodniach obowiązywania nowych opłat, zainteresowanie adopcjami zwierząt nie zmalało.

— Żadnego wahnięcia nie zauważyliśmy — zapewnia Agnieszka Wierzbicka. — W tym roku na 303 przyjęte do nas pieski, aż 290 znalazło nowe domy. Inne schroniska cieszą się, gdy ich wskaźnik sięga 50-60 proc. Podobnie jest z kotami. Do końca czerwca przyjęliśmy 176 kotków, z czego 110 znalazło nowy dom.

Znacznie wzrosły też opłaty za oddanie do schroniska psa lub kota. Za oddanie niewysterylizowanej kotki lub niewykastrowanego kocura trzeba zapłacić aż 60 zł. Poprzednio za zostawienie dużego psa płaciło się 50 zł, psa małego i szczeniaka - 30 zł i za kota - 10 zł. Teraz, oddając np. niewysterylizowaną sukę trzeba się liczyć z wydatkiem 150 zł. Nie wzrosła tylko opłata za przekazanie do schroniska całego miotu. Wciąż jest to 50 zł.

— Mamy średnio pięć telefonów dziennie od ludzi, którzy chcieliby zostawić u nas swojego psa, czy kota. Ale zwierzęta przyjmujemy od właścicieli tylko w wyjątkowych sytuacjach — zastrzega Agnieszka Wierzbicka. — Na przykład, gdy pies nie toleruje nowo narodzonego dziecka, albo umrze babcia i nie ma kto zaopiekować się jej psem, czy kotem. W tym roku przyjęliśmy od właścicieli tylko 24 psy.

Za odebranie zagubionego psa (obojętnie dużego, czy małego) i kota ze schroniska trzeba zapłacić 10 zł za każdą dobę opieki nad nimi. Poprzednio 10 zł płaciło się za dużego psa, 5 zł - za psa małego i 2 zł za kota.

— Każdy, kto szuka swojego zaginionego psa, powinien zaglądać na naszą stronę internetową — radzi pani dyrektor. — Jeżeli pies jest u nas, właściciel na pewno rozpozna go wśród naszych podopiecznych. Im później ktoś się po psa zgłosi, tym więcej zapłaci.
 W internecie zaprezentowany jest każdy mieszkaniec schroniska. Obecnie przebywają w nim 272 psy i 108 kotów.
Grażyna Gosk

Ile kosztuje przyjaciel?

Psy nierasowe:

duży w wieku powyżej pół roku - 80 zł

mały w wieku powyżej pół roku - 50 zł

w wieku do pół roku - 50 zł

w wieku powyżej 8 lat - 40 zł

Pies w typie psa rasowego - 150 zł

Pies rasowy z rodowodem - 300 zł

Kot w wieku do pół roku - 40 zł

Kot w wieku powyżej pół roku - 30 zł

Odebranie przez właściciela psa lub kota ze schroniska - 10 zł za każdą rozpoczętą dobę przebywania zwierzęcia w schronisku (doba schroniskowa liczona jest od godz. 8)

Przyjęcie od właściciela psa lub kota do schroniska:

suka wysterylizowana, pies wykastrowany - 80 zł

suka niewysterylizowana - 150 zł

pies niewykastrowany - 100 zł

kotka wysterylizowana, kocur wykastrowany - 40 zł

kotka niewysterylizowana, kocur niewykastrowany - 60 zł
miot - 50 zł.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama