środa, 5 października 2022. imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda

Elbląg na zdjęciach Józefa Bukojemskiego. Część druga

2014-03-28 07:00:00 (ost. akt: 2014-09-14 15:43:22)

Autor zdjęcia: Józef Bukojemski

Dzisiaj prezentujemy kolejne zdjęcia dawnego Elbląga, które przyniósł do naszej redakcji Stanisław Bukojemski. Fotografie wykonał jego ojciec Józef Bukojemski, który przyjechał do naszego miasta, jako repatriant, w 1952 roku.

— Tata pochodził spod Grodna. Do Elbląga przyjechał, jako repatriant, w 1952 r. — opowiada Stanisław Bukojemski. — W Elblągu ukończył naukę w Technikum Torfowym. Później prowadził własny zakład remontowo-budowlany, a gdy opadł z sił został zatrudniony w Zakrzewie jako instruktor zawodu. Zmarł w 1984 r.
— Zastanawiałem się, co zrobić z tymi zdjęciami, słyszałem, że gdzieś są zbierane, więc postanowiłem przynieść je do redakcji. Mam nie tylko zdjęcia z Elbląga, ale również z Pieniężna, Młynar — mówi pan Stanisław.

Zdjęcia od pana Stanisława przekażemy do Muzeum Archologiczno-Historycznego, które przygotowuje się właśnie do wydania kolejnego już albumu pod tytułem "Elbląg i elblążanie w fotografii własnej". Pierwsze takie wydawnictwo ukazało się w 2007 r. i znalazły się w nim zdjęcia z lat 40-50. Autorki publikacji, Wiesława Rynkiewicz-Domino i Krystyna Laskowska, zebrały ponad 900 zdjęć, z których połowa została opublikowana w ponad 250-stronicowym albumie. Teraz autorki skupiły się na latach 60.


— W albumie znajdzie się około 500-600 zdjęć. Do końca października zakończymy redakcję i skład — mówi Wiesława Rynkiewicz-Domino.
Nie wiadomo, czy album ukaże się jeszcze w tym roku. To uzależnione jest od pieniędzy. Wiadomo jednak, że zdjęcia sprzed lat cieszą się dużym zainteresowaniem. 
— Myślę, że ożywienie zainteresowania historią następuje w czasach wielkiego przełomu, kiedy dużo się wyburza, przebudowuje, wiele zmienia się w krajobrazie. A my właśnie w takich czasach żyjemy. W naszym mieście wiele się zmienia i już niedługo zdjęcia sprzed nawet kilku lat będą miały pewną wartość archiwalną — mówi Wiesława Rynkiewicz-Domino.Nasza galeria "Zdjęcia z szuflady

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mariola #1361183 | 188.30.*.* 28 mar 2014 14:21

    ŚWIETNE ZDJECIA.Pozdrawiam i Dziekuje

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz