Wtorek, 5 lipca 2022. imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Turbinalia. Studenci przemaszerowali przez Elbląg i dostali klucz do miasta [zdjęcia, film]

2017-05-30 15:09:54 (ost. akt: 2017-05-31 23:16:08)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Kilkuset studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przeszło we wtorek w barwnym pochodzie ulicami Elbląga. Na Starym Mieście odebrali klucze do miasta i wzięli udział w wodnym festynie. Turbinalia 2017 potrwają do najbliższej soboty.

Turbinalia, czyli coroczne święto studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, rozpoczęły się w minioną niedzielę. We wtorek (30.05) w trakcie marszu ulicami Elbląga żacy głośno przypomnieli, że trwa ich święto. Jak co roku, oprócz studentów wszystkich instytutów, w marszu przeszedł także zarząd uczelni, wykładowcy oraz pracownicy PWSZ w Elblągu. Do udziału w marszu zaproszono również przedstawicieli elbląskich szkół średnich, a na ul. Wojska Polskiego do pochodu dołączyli mali żacy z Akademii Dziecięcej PWSZ.

— To dla nas wyjątkowe święto. Studenci chętnie biorą udział w zaplanowanych na ten czas imprezach, m.in. rozgrywkach sportowych jak turniej badmintona czy piłki nożnej, sportów barowych: kręgli i bilardu. Każdego roku staramy się wprowadzać do tych obchodów coś nowego. W tym roku np. nowością jest piknik studencki w Nadbrzeżu, gdzie będzie można popływać kajakami czy jachtami i odpocząć na świeżym powietrzu. Piknik odbędzie się w sobotę. Bardzo dobrze przyjęła się także impreza, jaką jest wielkie grillowanie żaków i konkurs na Akademickiego Master Chefa — wylicza Lucyna Witkowska, studentka i wiceprzewodnicząca Instytutu Ekonomicznego.

W szranki tego ostatniego konkursu stanął w ubiegłym roku Grzegorz Gusztaf, który zdobył najwyższy laur.
— Żadnych zup z pokrzyw nie było, bo przygotowałem potrawę typowo grillową: karkówkę, szaszłyki i kiełbaski, których smak bardzo przypadł jury do gustu. W tym roku bronię tytułu i zaskoczę wszystkich potrawą... z najwyższej jakości mięsa z dodatkiem grillowanych warzyw dla tych, którzy lubią zdrową żywność — mówi student.

Studencki przemarsz ulicami miasta zakończył się na elbląskiej starówce. Tu żacy otrzymali od wiceprezydenta miasta Janusza Nowaka symboliczne klucze do miasta.
— Chciałbym wam powiedzieć, że przekazuję wam to miasto na dobre i na złe, ale ograniczę się do tego, że tylko na dobre — mówił z uśmiechem wiceprezydent Nowak. — W imieniu własnym i prezydenta Witolda Wróblewskiego życzymy wam wspaniałej, ale i rozsądnej zabawy, wytchnienia od nauki i świetnie spędzonego wolnego czasu. Chciałbym abyście po zakończeniu Turbinaliów przekazali nam to miasto w stanie nie gorszym od tego, w jakim my je dzisiaj przekazujemy.

Także we wtorek żacy zmierzyli się w III Międzyinstytutowych Mistrzostwach PWSZ o Wiosło Rektora. Zaplanowano tu dwie konkurencje na rzece Elbląg: wyścig sztafet instytutowych oraz wyścig reprezentacji wykładowców. Po zakończeniu festynu rozpoczęła się zabawa w Tawernie Tortuga.

Studenci nie powinni się nudzić także w kolejnych dniach Turbinaliów. Zaplanowano dla nich m.in. konferencje czy mecze badmintona i piłki nożnej o puchar Turbinaliów 2017, w którym zmierzą się studenci i pracownicy. Ci, którzy lubią bardziej kameralną atmosferę, mogą się wybrać na ul. Wspólną na wspomniane już wielkie grillowanie żaków lub kino pod gwiazdami. Jednym z najjaśniejszych punktów Turbinaliów są także koncerty gwiazd. W tym roku dla studentów zagrają m.in. takie zespoły jak HOOK czy EastWest Rockers. Impreza startuje na Wyspie Spichrzów w najbliższy piątek o godz. 18.
as