Piątek, 12 sierpnia 2022. imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha

Frombork stawia na rozwój [ZDJĘCIA]

2020-07-24 16:00:00 (ost. akt: 2020-07-24 14:11:30)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta i Gminy Frombork

Budowa promenady, rewitalizacja plaży, a obecnie w planach ekologiczna inwestycja. O tym, jak Frombork zachwyca i zachwycał będzie jeszcze bardziej, rozmawiamy z wiceburmistrzem Damianem Krasińskim i prezesem Eco Invest Masuria.

Do spotkania z przedstawicielami spółki doszło 16 lipca. — Firma młodych wspólników z Eco Invest Masuria zgłosiła się do nas pod koniec ubiegłego roku z koncepcją rozwoju i powstania nowoczesnych ekologicznych rozwiązań na terenie miasta i gminy Frombork — mówi zastępca burmistrza, Damian Krasiński.

Wybór inwestorów padł na Narusę oddaloną nieco ponad 3 kilometry od Fromborka. — Spotkanie, które się ostatnio odbyło, pozwoliło nam poznać wszystkich członków zarządu, którzy przedstawili władzom miasta wizję rozwoju tego terenu — informuje wiceburmistrz.

Trzeba przyznać, że plany są bardzo ciekawe. Na terenie inwestycji powstać ma aparthotel, spa oraz strefy wypoczynkowe. — Wszystko jak najbardziej zgodne z rozwojem ekologicznym miasta, ponieważ teren przyszłej budowy obiektu, znajduje się w strefie „C” obszaru ochrony uzdrowiskowej. Plany wpisują się więc w trend ekologiczny, z którym Frombork jest nierozerwalnie związany — przyznaje Damian Krasiński.

Jakie wrażenia wywarli na władzach inwestorzy? — Jak najbardziej pozytywne — odpowiada bez wahania zastępca burmistrza. — Pomimo ich młodego wieku, wyraźny jest pozytywny wydźwięk inwestycji i wielka chęć stworzenia czegoś, co będzie przynosiło nie tylko profity finansowe, ale wpłynie też na rozwój terenu — zauważa wiceburmistrz.

Dlaczego wybór inwestorów padł akurat na Narusę? — Bardzo podoba nam się ta lokalizacja, jest przede wszystkim nieskomercjalizowana — mówi Wojciech Matuszny z Eco Invest Masuria. — Wchodzimy w tę inwestycję również ze względów osobistych. My i nasi inwestorzy jesteśmy tak na dobrą sprawę z całej Polski. Ja, tak jak część moich wspólników, jestem ze Śląska, jeden z nas pochodzi z Krakowa. Przenosimy jednak cały nasz biznes w te regiony. Ze Śląska na Warmię to zupełnie inne życie, bardziej w zgodzie z naturą, a nie w betonie. Nasz plan jest bardzo ekologiczny, nie chcemy popsuć tych terenów i podchodzimy do nich bardzo delikatnie. Właśnie rozpoczęliśmy certyfikację LEED — zdradza Wojciech Matuszny. — To najbardziej prestiżowy amerykański certyfikat ekologiczny, który jest uznawany na całym świecie. W Polsce nie ma jeszcze takiego obiektu, który przeszedłby tę certyfikację. Trzymajcie państwo kciuki, by nam się udało, bo chcemy z tego zrobić perełkę. Nasz kompleks ma też edukować ludzi pod względem ekologii, chcemy pokazać, jak żyć w zgodzie z naturą. Nie jesteśmy dużą korporacją, nie wchodzimy z butami w region, chcemy się do niego dostosować. Sprowadzamy tu nasze rodziny, a firma funkcjonować będzie we Fromborku — zapowiada prezes Eco Invest Masuria. — Staramy się też wspierać lokalne społeczeństwo, zaczęliśmy już nawet zatrudniać mieszkańców okolicznych wiosek — dodaje.

Obrazek w tresci

W spotkaniu uczestniczyli ze strony Urzędu Miasta i Gminy Frombork - Burmistrz Miasta i Gminy Frombork Zbigniew Pietkiewicz i Zastępca Burmistrza Damian Krasiński, ze strony Eco Masurii Invest: Wojciech Matuszny, Jacek Szwed, Adam Przemyk, Krzysztof Kozioł, Tomasz Bielusiak.

Co według wiceburmistrza Damiana Krasińskiego jest najbardziej atrakcyjne w okolicach Narusy? — Tereny blisko Fromborka i sołectwa Narusa są dla niektórych wręcz nieodkryte, a ci, którzy je odwiedzili, zakochują się w nich. Obiekt umożliwi mieszkanie w nowoczesnych ekologicznych rozwiązaniach znajdujących się w bliskim sąsiedztwie dziewiczej wręcz natury. Ponadto jest to teren atrakcyjny turystycznie ze względu na bliskość samego Fromborka. Widok bezpośrednio w panoramie będzie na Zalew Wiślany, Wzgórze Katedralne, a niedaleko, bo niecały kilometr od tego obiektu, ku końcowi zbliża się nasza wieloletnia inwestycja, której finał będzie w tym roku — budowa promenady, rewitalizacja plaży miejskiej i obszarów kinezyterapii, w której będziemy mogli sami świadczyć sobie uzdrowiskowe leczenie ruchem — informuje Damian Krasiński.

I dodaje: — Staramy się, aby ten nowy start, o którym pan burmistrz mówił na 710-leciu Fromborka, sprawił, że nasze działania przyczynią się do tego, by teren stał się atrakcyjny także dla inwestorów, co przełoży się na powstanie nowych miejsc pracy. Mamy również nadzieję, że turyści, którzy jeszcze w tych terenach nie byli, zaczną tutaj przyjeżdżać i odwiedzać je cyklicznie.

Ostatnio Frombork odwiedzili Kamil Stoch i Dawid Kubacki. — Można śmiało powiedzieć, że we Fromborku na Wzgórzu Katedralnym, czyli tam, gdzie są wysokości przez nich lubiane, pojawiła się kadra skoczków. Sportowcy odwiedzili także inne tereny naszego miasta i bardzo nam miło z tego powodu — przyznaje Damian Krasiński.


Czy Frombork mimo panującej epidemii cieszy się z odwiedzin turystów? — Mimo wszystkich stale obowiązujących obostrzeń, Frombork w zeszły weekend stał się miejscem odwiedzin bardzo wielu różnych grup turystycznych. Były to osoby nie tylko odwiedzające dolny taras miasta i wypoczywające na terenach nadzalewowych, ale również wielu zwiedzających nasze zabytki. Bardzo cieszymy się z tego, że zainteresowanie Fromborkiem i jego okolicami jest tak duże — mówi zastępca burmistrza.

Jakie miejsca koniecznie trzeba według niego odwiedzić, będąc we Fromborku? — Na pewno promenadę, która jest teraz naszym kwiatuszkiem, i tereny dolnego tarasu. Ponadto pięknie odnawiane są teraz tereny Wzgórza Katedralnego. Warto odwiedzić ogrody przy nowym Pałacu Biskupim, Wozownię Sztuk, Muzeum Mikołaja Kopernika. Jeżeli ktoś lubi spacerować to mamy szlak Green Velo i Szlak Kopernikowski — jest więc, co zwiedzać.

Kamila Kornacka


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. antysystem #2953374 | 5.172.*.* 28 lip 2020 09:57

  Spółka z kapitałem 100 tys. złotych i armia wspólników. Żeby nie skończyło się na wyłudzeniu dotacji i kredytów. Pożyjemy, zobaczymy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Kiepurarurachmura #2953147 | 5.173.*.* 27 lip 2020 15:54

  Nic nie robią- źle że nic nie robią . Coś zrobią- źle zrobili . Chcą coś zrobić- nie tam to robią. Idźcie się leczyć. Szaolin chociaż zarobi.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Trochę rzeczywistosci #2952997 | 5.172.*.* 27 lip 2020 08:31

  Urzędnicy biorąc swoje sowite pensje bez jakiejkolwiek odpowiedzialności i kontaktu z rzeczywistością. Proszę przyjechać do Fromborka np w środku tygodnia i zobaczyć te tłumy, a to przecież szczyt sezonu. A z drugiej strony po co tam jechać, ani co zjeść, ani zobaczyć, no chyba że bałagan budowlany, rusztowania i papę na katedrze. Centrum kulturalne miasta to biedra a jak w niedzielę zamkną to baryłka. A to wszystko szczycie sezonu, zapraszam np. w listopadzie. No i nie zapomnijmy o największej atrakcji Fromborka o nadgorliwej policji ganiajacej turystów na kogutach.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pola #2952923 | 91.207.*.* 26 lip 2020 19:40

   W tej Narusie to ich komary zjedzą. Spa nie pomoże.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Adam #2952818 | 77.115.*.* 26 lip 2020 10:18

   Bez jaj hotel ze spa w Narusie. Weźcie to wybudujcie we Fromborku kolo tej promenady a nie. Normalnie wstyd gdzieś na wiosce budować nie to żebym coś miał do wioski ale to nie pasuje i mieszkańcy nie będą mieli spokoju. Kto na to zgodę da. We Fromborku zbudować

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)