Elbląg: Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka zabiera głos w sprawie przyszłości przedszkola nr 8 w Elblągu. Jego zdaniem dyrektorka departamentu edukacji powinna podać się do dymisji

2023-02-27 15:11:14(ost. akt: 2023-03-02 08:56:05)
Kilka dni temu rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 8 w Elblągu zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję w sprawie likwidacji przedszkola — przekazał wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

Kilka dni temu rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 8 w Elblągu zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję w sprawie likwidacji przedszkola — przekazał wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

Autor zdjęcia: EG/MAP

Dymisja dyrektor departamentu edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu Małgorzaty Sowickiej, za arogancję i niekompetencję, wydaje się oczywistym ruchem, ponieważ ciężko wypracować porozumienie z kimś, kto nie szanuje praw i zdania rodziców — przyznaje Andrzej Śliwka. Wiceminister aktywów państwowych interweniuje na prośbę rodziców dzieci z przedszkola nr 8 i mówi: — Zachowanie władz Elbląga jest skandaliczne.
Kilka dni temu rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 8 w Elblągu zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję w sprawie likwidacji przedszkola. Wraz z posłem Krasulskim oraz radną Rady Miejskiej w Elblągu Jolantą Lisewską i radnym Pawłem Kowszyńskim spotkaliśmy się z Nimi, chcąc wspólnie pomóc najmłodszym mieszkańcom naszego miasta i ich rodzicom — przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

— Zachowanie władz Elbląga jest skandaliczne. Rodzice w zeszłym roku zostali wprowadzeni w błąd przez Panią Dyrektor Departamentu Edukacji Małgorzatę Sowicką (kandydatka do Sejmu w wyborach 2019 roku z ramienia partii Prezydenta Wróblewskiego, czyli PSL), która poinformowała Ich, że placówka, do której uczęszczają ich dzieci, będzie modernizowana, stąd rekrutacja jest wstrzymana. Zapowiadanej modernizacji nie przeprowadzono, a był to wstęp do wygaszenia placówki. Następnie wstrzymano kolejny nabór i tuż przed terminem rozpoczęcia nowej rekrutacji postanowiono poinformować rodziców o planach zamknięcia przedszkola. Podstawą zamknięcia ma być zły stan budynku, który został stwierdzony w 2016 roku… tak w 2016 roku i do tego czasu przez 7 lat Prezydent Wróblewski NIC NIE ZROBIŁ, pomimo kolejnych kontroli i upomnień! — zaznacza Andrzej Śliwka.

I dodaje: — To ogromne zaniedbanie ze strony Prezydenta Wróblewskiego i rządzącej koalicji PO-PSL-Lewica. Zamiast systemowo rozwiązać problem, czyli zabezpieczyć środki i zmodernizować budynek, a przedszkole wraz ze WSZYSTKIMI dziećmi i WSZYSTKIMI pracownikami na czas modernizacji RAZEM przenieść TYMCZASOWO w nowe miejsce, włodarze miasta potraktowali arogancko elbląskie rodziny, stawiając im ultimatum, że albo godzą się na to, co proponuje ratusz, albo dzieci pozostaną bez opieki.

— Każdy, kto miał, lub ma małe dziecko, wie, jakim to wydarzeniem dla naszych maluszków jest adaptacja w nowym miejscu, wśród nowych osób. Rolą odpowiedzialnego włodarza jest zadbanie o najmłodszych mieszkańców miasta i ich kochających rodziców, a nie ich poniżanie i dodawanie im stresu. Działania władz Elbląga są jaskrawym przykładem, jak nie powinno się rozmawiać z mieszkańcami — stwierdza wiceminister aktywów państwowych.

— Jak mamy mówić o rozwoju Elbląga, jak mamy przekonać młodych ludzi, żeby ze swoimi rodzinami zostali w naszym mieście, skoro tak istotna kwestia dla każdego rodzica, jak edukacja przedszkolna została rozłożona przez Prezydenta Wróblewskiego i jego koalicjantów z PO i Lewicy. Prezydent Wróblewski wraz z Panią Dyrektor Sowicką nie posiada wizji w zakresie edukacji, całkowicie marginalizuje głos rodziców, wychowawców i urzędników, którzy alarmują o problemach — wylicza Andrzej Śliwka.

Wiceministwer aktywów państwowych podkreśla: — W tej sytuacji dymisja Pani Dyrektor Sowickiej, za arogancję i niekompetencję, wydaje się oczywistym ruchem, ponieważ ciężko wypracować porozumienie z kimś, kto nie szanuje praw i zdania rodziców. Zwrócę się do ministra edukacji i nauki, wojewody warmińsko-mazurskiego i warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty o kontrolę zaistniałej sytuacji oraz bezpośredni nadzór nad sprawą.

— Elbląg się wyludnia, blisko dekadę temu mieszkańców Elbląga było 120 tysięcy, dziś jest to 110 tysięcy. Głównie to młodzi ludzie opuszczają Elbląg, nie mając perspektyw rozwojowych, a ci, którzy zostają, takim zachowaniem Prezydenta Wróblewskiego i jego współpracowników są zachęcani do wyjazdu. Wygląda na to, że wszystko, co twórcze przeszkadza rządzącej Elblągiem koalicji, ale żeby przeszkadzało Twórcze Przedszkole? Chyba że są inne powody takiego działania miasta… — zastanawia się Andrzej Śliwka.

Kolejne spotkanie z rodzicami zaplanowano na poniedziałek 27 lutego na godzinę 16. Do tematu będziemy wracać, o przedszkolu przy ul. Bema pisaliśmy ostatnio TUTAJ, a wcześniej TUTAJ.