Elbląg: Przedszkole nr 8 uratowane! Placówka otrzymała prawie 3,5 mln zł rządowego wsparcia na remont zabytkowego budynku

2023-07-14 12:08:56(ost. akt: 2023-07-14 12:20:58)
Rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 8 w Elblągu zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję w sprawie likwidacji przedszkola — przekazał wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

Rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 8 w Elblągu zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję w sprawie likwidacji przedszkola — przekazał wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

Autor zdjęcia: EG/MAP

— Dotrzymaliśmy słowa. Przedszkole nr 8 w Elblągu otrzymało 3,430 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Teraz Prezydent Wróblewski i jego pomocnicy niech przestaną kręcić i organizują remont zabytkowego przedszkola. Koniec wymówek — przekazał Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.
Przypomnijmy, że sprawa związana z przedszkolem nabrała medialnego rozgłosu po tym, jak rodzicom dzieci uczęszczających do przedszkola zaproponowano przeniesienie do innych placówek. Podczas pierwszego spotkania przekazano rodzicom, że budynek przedszkola jest w bardzo złym stanie technicznym i zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu osób w nim przebywających. Poinformowano, że zabytkowy obiekt nie będzie remontowany z powodu braku funduszy na ten cel. Nie miało mieć to też uzasadnienia ekonomicznego. Janusz Nowak przekazał, że Elbląg stawia na budowę nowych obiektów oświatowych. Dodał, że stan techniczny innych przedszkoli również jest zły. Przekazał, że planuje się przenoszenie dzieci także z innych placówek przedszkolnych do miejsc w szkołach podstawowych na terenie miasta.

Po tym, jak rodzice dzieci nagłośnili sprawę w mediach, prezydent Elbląga Witold Wróblewski postanowił pozyskać środki na remont przedszkola i złożyć wniosek do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Nie uspokoiło to jednak rodziców, gdyż władze nadal stały na stanowisku, że dzieci powinny być przeniesione do innych placówek, a budynek przedszkola od września powinien zostać zamknięty. Rodzice wskazywali, że zalecenia ppoż. były znane już od lat, a nic z nimi nie zrobiono. Władze miasta tłumaczyły, że decyzja o zamknięciu obiektu i przeniesieniu dzieci została podjęta po sytuacji, w której z dachu odpadł gzyms. Władze stwierdziły, że nie mogą już dłużej brać odpowiedzialności za życie i zdrowie dzieci przebywających — ich zdaniem — w obiekcie stwarzającym niebezpieczeństwo.

Na prośbę rodziców dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 8 w sprawę zaangażował się Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.

— Kilka dni temu rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 8 w Elblągu zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję w sprawie likwidacji przedszkola. Wraz z posłem Krasulskim oraz radną Rady Miejskiej w Elblągu Jolantą Lisewską i radnym Pawłem Kowszyńskim spotkaliśmy się z Nimi, chcąc wspólnie pomóc najmłodszym mieszkańcom naszego miasta i ich rodzicom — przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych wiceminister.

— Zachowanie władz Elbląga jest skandaliczne. Rodzice w zeszłym roku zostali wprowadzeni w błąd przez Panią Dyrektor Departamentu Edukacji Małgorzatę Sowicką (kandydatka do Sejmu w wyborach 2019 roku z ramienia partii Prezydenta Wróblewskiego, czyli PSL), która poinformowała Ich, że placówka, do której uczęszczają ich dzieci, będzie modernizowana, stąd rekrutacja jest wstrzymana. Zapowiadanej modernizacji nie przeprowadzono, a był to wstęp do wygaszenia placówki. Następnie wstrzymano kolejny nabór i tuż przed terminem rozpoczęcia nowej rekrutacji postanowiono poinformować rodziców o planach zamknięcia przedszkola. Podstawą zamknięcia ma być zły stan budynku, który został stwierdzony w 2016 roku… tak w 2016 roku i do tego czasu przez 7 lat Prezydent Wróblewski NIC NIE ZROBIŁ, pomimo kolejnych kontroli i upomnień!— zaznaczał Andrzej Śliwka.

Podczas jednej z konferencji w UM władze Elbląga odniosły się do interwencji wiceministra aktywów państwowych Andrzeja Śliwki w sprawie Przedszkola nr 8, twierdząc, że pomagając rodzicom, którzy zwrócili się do niego o pomoc, "robi kampanię".

Wiceprezydent Elbląga Michał Missan powiedział: — Wiceminister pisze, że w Elblągu jest skandal. Moim zdaniem skandalem jest robić kampanię na manipulacji faktami i temacie związanym z dziećmi. Podczas innej konferencji prezydent Witold Wróblewska powiedział, że wiceminister Śliwka obiecuje w kampanii różne rzeczy, a on postanowił to sprawdzić i złoży wniosek nie tylko na dofinansowanie remontu Przedszkola nr 8, ale również na inne elbląskie zabytki.

Dziś już wiemy, że pieniądze na remont Przedszkola nr 8 zostały przyznane. Wsparcie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków wyniesie 3,430 mln zł.

— Dotrzymaliśmy słowa. Przedszkole nr 8 w Elblągu otrzymało 3,430 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Teraz Prezydent Wróblewski i jego pomocnicy niech przestaną kręcić i organizują remont zabytkowego przedszkola. Koniec wymówek — przekazał Andrzej Śliwka na swoim profilu społecznościowym.
O przedszkolu przy ul. Bema pisaliśmy też TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ, a wcześniej TUTAJ.