Kopernik: O najwybitniejszym mieszkańcu Warmii [GAZETA DO POBRANIA ZA DARMO]

2023-09-17 14:00:00(ost. akt: 2023-09-17 10:24:46)
Rok 2023 jest wyjątkowy — upamiętnia postać wybitnego Polaka, jakim był Mikołaj Kopernik, który to właśnie na Warmii spędził ponad 40 lat swojego życia. Wielki Astronom jest dziś dumą nie tylko dla Polski, ale przede wszystkim dla naszego regionu, to jemu poświęcamy tę gazetę, a Państwa zapraszamy do lektury.
Imię Kopernika nosi uczelnia w jego rodzinnym Toruniu, we Wrocławiu mamy Copernicus Airport, a w Łodzi specjalistyczne centrum onkologii i traumatologii imienia Wielkiego Astronoma — ale ta legendarna postać — mimo że skalę jej znaczenia widać w całym kraju (i nie tylko) — najbardziej związana była z Warmią.

We Fromborku, gdzie żył i zmarł Wielki Astronom, jego ducha czuć niemal na każdym kroku — przypominają nam o tym pracownicy Muzeum Mikołaja Kopernika, którzy swoją wiedzą postanowili podzielić się z naszymi Czytelnikami, współtworząc gazetę, którą mają Państwo właśnie w rękach. Ale wpływ tej legendarnej postaci widać również w Elblągu, Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim… W województwie warmińsko-mazurskiej jest co najmniej kilka szkół jego imienia, a w Braniewie imię Kopernika nosi tamtejszy Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego.

Nie są to tylko nazwy — to nasze dziedzictwo i powód do dumy — niezależnie od poglądów, politycznych preferencji i kwestii, które na co dzień wielu dzielą — łączy nas Kopernik — postać, z której każdy Polak powinien być dumny.

Jak wyglądałby dziś świat bez Mikołaja Kopernika? Co gdyby teoria heliocentryczna nie powstała? W 2019 podczas swojej wizyty w Toruniu próbował taką wizję nakreślić Michio Kaku — amerykańsko-japoński fizyk teoretyk, futurolog i popularyzator nauki.

— Kopernik jest jak ikona. Już jako dziecko czytałem o jego teorii, a później zdałem sobie sprawę, że jest to osoba, która zrewolucjonizowała myślenie o tym, gdzie tak naprawdę jesteśmy we Wszechświecie — podkreślał Michio Kaku w swoich wypowiedziach.

I mówił: — Wszystko, co mamy teraz, jest efektem teorii Kopernika — programy kosmiczne, GPS, internet, telewizja, komunikacja — wszystko dzięki temu, że zrozumieliśmy pozycję Ziemi w Układzie Słonecznym, co nie byłoby możliwe, gdyby nie Kopernik.

Jedno jest pewne — Mikołaj Kopernik podjął ryzyko — teoria, którą opisał w „O obrotach sfer niebieskich”, była szokująca dla ówczesnego społeczeństwa. Publikacja — już po śmierci Wielkiego Astronoma — rozpoczęła wielką rewolucję naukową, która miała i nadal ma wpływ na cały otaczający nas świat. Niech przykładem tego będzie grafika zdobiąca pierwszą stronę naszej gazety o Koperniku, która została wygenerowana przy użyciu sztucznej inteligencji.

Oddajemy w Państwa ręce gazetę w całości poświęconą Mikołajowi Kopernikowi — na kolejnych stronach przedstawiamy szczegóły z życia Wielkiego Astronoma, pokazujemy, jak ważną jest dla nas postacią i w jaki sposób na stałe zapisał się na kartach historii Warmii i całej Polski.

Życzę Państwu przyjemnej lektury,
Maciej Matera
Redaktor Naczelny "Gazety Olsztyńskiej" i Dziennika Elbląskiego

Kopernik: O najwybitniejszym mieszkańcu Warmii
POBIERZ ZA DARMO TUTAJ