Leonard Krasulski: Poczta Polska to wiarygodność. Zabytkowy budynek w Elblągu już po remoncie elewacji

2023-10-13 13:00:00(ost. akt: 2023-10-13 13:32:01)

Autor zdjęcia: Oliwia Bieszke

Remont elewacji zabytkowej siedziby Poczty Polskiej przy placu Słowiańskim w Elblągu rozpoczął się jeszcze w 2015 i przebiegał etapami aż do 2023 roku. Prace pochłonęły pond 1,5 mln zł. Jednak to jeszcze nie koniec remontów tego XIX-wiecznego budynku.
Zabytkowy budynek Poczty Polskiej przy placu Słowiańskim został wzniesiony w 1887 roku przez firmę inż. arch. Otto Depmeyera, która stworzyła najbardziej okazałe obiekty w Elblągu i okolicy na przełomie XIX i XX wieku. Budynek został wybudowany w stylu neomanieryzmu, z czerwonego piaskowca i cegły, posiada ogromną ilość detali dekoracyjnych i architektonicznych. Od momentu oddania do użytku do chwili obecnej budynek nie zmienił swego przeznaczenia i jest powszechnie znany jako główna siedziba Poczty Polskiej w Elblągu. W 1994 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Remont zabytku rozpoczął się jeszcze w 2015 roku. Najpierw odnowiono elewację od ulicy Garbary i Rycerskiej. Prace trwały aż do 2021 roku. W 2022 roku remontu doczekała się zabytkowa wieża znajdująca się na dachu obiektu, a w 2023 roku wyremontowano elewację od strony ul. Wieżowej.

W środę 4 października nastąpiło uroczyste zakończenie remontu elewacji zabytkowego budynku Poczty Polskiej w Elblągu. Podsumowano wszystkie prace i podkreślono, jak ważną rolę pełniła i wciąż pełni Poczta Polska. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, poseł Leonard Krasulski, pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego Łukasz Kochan, prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski oraz pracownicy poczty.

— Budynek od 1945 roku jest gówna siedzibą Poczty Polskiej w Elblągu. Niestety był bardzo zaniedbany. Postanowiliśmy go więc wyremontować i pokazać jego nowe, odświeżone oblicze. Obiekt posiada wiele elementów dekoracyjnych i architektonicznych, które udało się odnowić i cieszą one teraz oczy wszystkich mieszkańców. Przywróciliśmy temu budynkowi właściwą funkcję zabytkową — mówi Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.


To jeszcze nie koniec

Remont nie był prosty ze względu na to, iż budynek podlega ochronie konserwatora zabytków. Wszelkie prace wymagały uzgodnień z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Ale jak zapowiada prezes Poczty Polskiej, to jeszcze nie koniec remontów w tym obiekcie.

— Planujemy wyremontowanie wewnętrznej części budynku — elewacji od strony dziedzińca, sam dziedziniec i dach — wylicza Falkowski.

Pierwszy etap prac zabytkowego budynku Poczty Polskiej kosztował ponad 1,5 mln zł. Remont sfinansowany został ze środków własnych.

— Warto było zainwestować w remont. To nasze dziedzictwo. Realizacja takich inwestycji jest możliwa dzięki temu, że otrzymaliśmy — po raz pierwszy w historii naszej firmy — dokapitalizowanie w wysokości 190 mln zł na realizację innych zadań inwestycyjnych, co uwolniło nam środki, które mogliśmy przeznaczyć na renowację zabytków jak ten w Elblągu. Warto dbać o zabytki, do tego Poczta Polska również jest powołana — tłumaczy Krzysztof Falkowski.

Odzyskują swój dawny blask

Głos zabrał również wiceminister Andrzej Śliwka.
— Bardzo się cieszę, że biorę udział w uroczystości kończącej pierwszy etap renowacji budynku Poczty Polskiej — budynku, który jest wizytówką Elbląga. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa Poczta Polska i jaką infrastrukturę posiada. I chodzi tu nie tylko o logistykę, ale także o obsługę klienta związaną z budynkiem. Dziś ten obiekt wygląda o niebo lepiej, niż wyglądał wcześniej. Jest to naprawdę urokliwa wizytówka miasta. Ten budynek jest zjawiskowy i wpisuje się w krajobraz Elbląga. Gratuluję i dziękuję. Mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec. Czeka nas jeszcze modernizacja dziedzińca i dachu. Nie zasypujemy gruszek w popiele i będziemy szukali kolejnych środków, aby w ramach działalności Poczty Polskiej zmodernizować w pełni ten budynek. Chciałbym przypomnieć, że w ostatnim czasie wiele budynków użyteczności publicznej doczekało się modernizacji, a w najbliższym czasie w naszym regionie — i mówię to z dumą — wyremontowane zostaną dwa dworce PKP: w Pasłęku i Gronowie Elbląskim — przekazał wiceminister.

A poseł Leonard Krasulski przypomniał, jak ważna jest rola Poczty Polskiej.
— Poczta jawi się nam jako coś wiarygodnego i bezpiecznego, i przede wszystkim polskiego. To element polskości. A wyjątkowym zawodem funkcjonującym w Polsce jest zawód listonosza. To człowiek, który niegdyś nie tylko przynosił przesyłki, ale był też osobą bardzo opiniotwórczą. Jego wiedza pozwalała informować ludzi, w szczególności w częściach kraju, „gdzie diabeł mówi dobranoc”. W ciężko dostępnych terenach, czy pogoda była brzydka, czy ładna, listonosz zawsze przybył. Gratuluję odnowionego obiektu i dziękuję rządowi za pomoc, której udzielił. Mam nadzieję, że poczta wytrzyma konkurencyjność, która weszła na rynek. Poczta Polska ma w sobie coś więcej niż inne podmioty, które wchodzą na rynek. To wiarygodność. To podstawa dzielności poczty — mówił w Elblągu poseł PiS.
Już jest – najnowszy Dziennik Elbląski – tygodnik z wiadomościami z Elbląga i powiatu elbląskiego. Gazeta w wersji papierowej jest dostępna w sprzedaży przez cały tydzień. Znajdziesz nas w salonach prasowych, sklepach, na pocztach i stacjach Orlen. Dziennik Elbląski w wersji elektronicznej dostępny jest bez wychodzenia z domu na www.kupgazete.pl.

Fot. Dziennik Elbląski


W powiecie braniewskim Dziennik Elbląski ukazuje się razem z Gazetą Braniewską IKAT.

Fot. IKAT Gazeta Braniewska


Poprzednie wydania znajdziesz TUTAJ