Kolejne dotacje na zabytki w naszym regionie już przyznane

2023-09-29 15:18:16(ost. akt: 2023-09-29 15:23:20)
W ramach II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dofinansowanie na restaurację i renowację zabytkowych murów otrzymał kościół p.w. Bożego Ciała w Elblągu

W ramach II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dofinansowanie na restaurację i renowację zabytkowych murów otrzymał kościół p.w. Bożego Ciała w Elblągu

Autor zdjęcia: Dziennik Elbląski

Znamy już wyniki drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. I tym razem na liście znalazły się zabytki z naszego regionu.
W ramach II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dofinansowanie na remont otrzymały dwa elbląskie kościoły. Kościół p.w. Bożego Ciała w Elblągu otrzymał ponad 3,3 mln zł na restaurację i renowację zabytkowych murów, natomiast kościół p.w. św. Pawła w Elblągu niemal 3,5 mln zł na wykonanie prac budowlano-konserwatorskich.

Pieniądze trafią też do Marianki koło Pasłęka. Kościół p.w. św. Piotra i Pawła otrzymał prawie 1,3 mln zł dotacji na konserwację elewacji i prezbiterium. Dzięki dotacjom w wysokości 1,4 mln zł remontu doczeka się też kościół p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kwietniewie. Finansowe wsparcie na remont dachu w wysokości prawie mln zł otrzymał też kościół w Pogrodziu. Pieniądze przyznano również na kolejny etap odbudowy kościoła w Fiszewie. Na wykonanie przykrycia korpusu przeznaczono niemal 1,9 mln zł.


Dotacje z programu nie ominęły też powiatu braniewskiego. Tu niemal 400 tys. zł otrzymał kościół p.w. Matki Boskiej Miłosierdzia w Nowej Pasłęce na pierwszy etap prac związanych z usuwaniem skutków pożaru. Dotacje otrzymały też: Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Braniewie, Zespół Katedralny we Fromborku, Bazylika Mniejsza p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i kościół p.w. św. Mikołaja w Łajsach.

Pierwsza edycja
Przypomnijmy, że w pierwszej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Gmina Miasta Elbląg otrzymała niemal 3,5 mln zł na modernizację zabytkowego budynku Przedszkola nr 8 przy ul. Bema 9, przyznano jej również dotację w wysokości 632 100 zł na restaurację i konserwację zabytkowego kościoła p.w. św. Jerzego w Elblągu.

Remontu doczeka się również wieża kościoła greckokatolickiej parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Pasłęku — rządowe dofinansowanie na ten cel wyniosło 356 314 zł. Powody do radości ma również gmina Milejewo, która otrzymała ponad 971 tys. zł na wykonanie robót budowlanych i odtworzeniowych przy budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pomorskiej Wsi i prawie 305 tys. zł na roboty budowlano-konserwatorskie wieży kościoła parafialnego w Milejewie. 980 tys. zł otrzymała gmina Rychliki na przebudowę drogi gminnej w miejscowości Dymnik, w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym.

W Fiszewie odbudowana zostanie dzwonnica, ogrodzenie i zabytkowa brama na cmentarzu ewangelicko-mennonickim — kwota dofinansowania na ten cel to 490 tys. zł. Gmina Gronowo Elbląskie otrzymała kolejne 490 tys. zł na wymianę okien i renowację drzwi wejściowych w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jegłowniku.
Ze środków na remont zabytków cieszy się również gmina Tolkmicko, która otrzymała niespełna 201 tys. zł na konserwację ambony w kościele św. Mikołaja w Pogrodziu, ponad 485 tys. zł na badania i prace konserwatorskie przy zespole kapliczek i krzyży przydrożnych w miejscowościach Chojnowo i Nowinka, a także 382 156,42 zł na remont zabytkowego ogrodzenia przy kościele parafialnym p.w. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku.
Ponad milion, a dokładnie 1 078 000 zł trafi do gminy Markusy, dzięki czemu wykonany zostanie remont dachu z renowacją podcienia oraz wymiana instalacji elektrycznej w części zabytkowej Szkoły Podstawowej w Zwierznie.
To jeszcze nie wszystko. Gmina Godkowo pozyskała 473 700 zł na remont kościoła p.w. Trójcy Przenajświętszej w Grądkach, a gmina Młynary otrzymała kwotę 1,2 mln zł na renowację kościoła p.w. św. Piotra Apostoła w Młynarach.

Już jest – najnowszy Dziennik Elbląski – tygodnik z wiadomościami z Elbląga i powiatu elbląskiego. Gazeta w wersji papierowej jest dostępna w sprzedaży przez cały tydzień. Znajdziesz nas w salonach prasowych, sklepach, na pocztach i stacjach Orlen. Dziennik Elbląski w wersji elektronicznej dostępny jest bez wychodzenia z domu na www.kupgazete.pl.

Fot. Dziennik Elbląski


W powiecie braniewskim Dziennik Elbląski ukazuje się razem z Gazetą Braniewską IKAT.

Fot. IKAT Gazeta Braniewska


Poprzednie wydania znajdziesz TUTAJ