Nasze lasy są otwarte na grzybiarzy. Ograniczenia w zbieraniu grzybów w Polsce nie istnieją

2023-09-30 08:01:00(ost. akt: 2023-09-29 11:48:38)
Podzielcie się z nami zdjęciami swoich leśnych skarbów, wysyłajcie je na gazeta@dziennikelblaski.pl. Odwdzięczymy się darmową prenumeratą!

Podzielcie się z nami zdjęciami swoich leśnych skarbów, wysyłajcie je na gazeta@dziennikelblaski.pl. Odwdzięczymy się darmową prenumeratą!

Autor zdjęcia: freepik

Coraz częściej nasi Czytelnicy chwalą się w wiadomościach do Redakcji skarbami, które udało im się znaleźć w podelbląskich lasach. Podczas Konferencji Gospodarczej Elbląg'23 rozmawialiśmy z Michałem Gzowskim, między innymi o grzybobraniu. Podzielcie się z nami zdjęciami swoich leśnych skarbów, wysyłajcie je na gazeta@dziennikelblaski.pl. Odwdzięczymy się darmową prenumeratą!
— Jesień to też czas, kiedy możemy skorzystać z lasu, w sposób całkowicie dowolny, ale odmienny niż latem. Latem idziemy do lasu, aby trochę uciec od słońca, a jesienią, by realizować jedną z największych pasji Polaków, czyli grzybobranie — mówił w rozmowie z nami Michał Gzowski.

I wyjaśnił: — W Polsce mamy bardzo dobry system, który pozwala Polakom na wstęp do lasów dowolnie, na zbieranie grzybów dowolnie i w dowolnej ilości. Dla przykładu powiem, jak to wygląda w Niemczech — mamy tam ograniczenie — w zależności od landu — kilogram bądź dwa kilogramy na osobę. To niewielka ilość — nie oszukujmy się. W Holandii lasy w całości należą do królowej i jest tam całkowity zakaz zbierania grzybów, są małe wyjątki z ograniczeniem do 250 gramów — to bardzo mało. W niektórych krajach Europy trzeba mieć licencję, która kosztuje albo 10 euro dziennie, albo 120 euro rocznie — to dosyć wysoka cena. Wracając jednak do ograniczeń, kiedy je przekroczymy, musimy płacić kary — i to w wysokości nawet kilkunastu tysięcy euro. U nas ten system jest naprawdę dobry i otwarty na Polaków.

Podzielcie się z nami zdjęciami swoich leśnych skarbów, wysyłajcie je na gazeta@dziennikelblaski.pl. Odwdzięczymy się darmową prenumeratą!Już jest – najnowszy Dziennik Elbląski – tygodnik z wiadomościami z Elbląga i powiatu elbląskiego. Gazeta w wersji papierowej jest dostępna w sprzedaży przez cały tydzień. Znajdziesz nas w salonach prasowych, sklepach, na pocztach i stacjach Orlen. Dziennik Elbląski w wersji elektronicznej dostępny jest bez wychodzenia z domu na www.kupgazete.pl.

Fot. Dziennik Elbląski


W powiecie braniewskim Dziennik Elbląski ukazuje się razem z Gazetą Braniewską IKAT.

Fot. IKAT Gazeta Braniewska


Poprzednie wydania znajdziesz TUTAJ