SN: Bez surowszej kary dla mężczyzny, który oblał żonę benzyną i podpalił

2023-10-05 08:43:24(ost. akt: 2023-10-05 08:44:00)

Autor zdjęcia: Prokuratura Okręgowa w Gdańsku

Cztery i pół roku więzienia spędzi ostatecznie w więzieniu Zbigniew R., który przed ponad dwoma laty oblał żonę benzyną i podpalił. Kobieta przeżyła, ale została poważnie poparzona. Prokurator generalny chciał surowszej kary, ale Sąd Najwyższy oddalił w środę jego kasację w tej sprawie.
"Sąd Najwyższy był zmuszony oddalić tę kasację jako oczywiście bezzasadną ze względów formalno-prawnych. (…) Mamy do czynienia z zarzutem prokuratora generalnego pominięcia okoliczności przy ocenie dowodów. Skarżący nie wskazał jednak, które dowody i okoliczności zostały pominięte przez sąd. De facto wszystkie okoliczności, które podnosił prokurator w kasacji, były przedmiotem analiz sądów I i II instancji" - powiedział sędzia Marek Motuk, uzasadniając decyzję SN.

Oddalenie kasacji jako bezzasadnej zamyka ostatecznie tę sprawę. A chodzi w niej o zbrodnię, do której doszło w listopadzie 2020 r. w miejscowości Goryń w woj. warmińsko-mazurskim. Podczas małżeńskiej kłótni pijany Zbigniew R. oblał swoją żonę benzyną i ją podpalił. Mężczyzna przyglądał się jak ciało kobiety płonie. Udało jej się wydostać z mieszkania, rzucając się w błoto ugasić ogień i uciec do sąsiadów. Kobieta doznała jednak rozległych poparzeń zagrażających jej życiu. Poparzenia I i II stopnia objęły 15 proc. powierzchni jej ciała, w tym okolice twarzy, klatkę piersiową, brzuch oraz ręce i nogi.

W listopadzie 2021 r. Sąd Okręgowy w Elblągu uznał mężczyznę za winnego usiłowania zabójstwa żony i spowodowania ciężkich obrażeń ciała, a także prowadzenia w tym samym dniu samochodu mając około 2 prom. alkoholu we krwi. Zbigniew R. został skazany za to na karę łączną 8 lat pozbawienia wolności. Sąd Apelacyjny w Gdańsku zmienił jednak ten wyrok i w kwietniu 2022 r. wyeliminował z orzeczenia usiłowanie zabójstwa uznając, że mężczyzna jest winny spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu kobiety. W konsekwencji Zbigniew R. usłyszał wyrok 4 lat i 6 miesięcy więzienia.

Z tym orzeczeniem nie zgodził się prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który skierował w tej sprawie kasację do Sądu Najwyższego. Chciał w niej uchylenia wyroku w zakresie dotyczącym uznania, że mężczyzna nie dopuścił się usiłowania zabójstwa oraz ponownego rozpoznania sprawy przez sąd apelacyjny.

"Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzekając reformatoryjnie, nie wykazał jednocześnie, aby Sąd Okręgowy w Elblągu skazując oskarżonego za usiłowanie zabójstwa, dopuścił się rażąco błędnej oceny materiału dowodowego w tym zakresie. Zwrócił uwagę, że sąd odwoławczy nie przedstawił własnych ustaleń wraz z przekonującą argumentacją potwierdzającą zajęte stanowisko o konieczności odmiennego rozstrzygnięcia i wykazania, że pogląd sądu pierwszej instancji o działaniu sprawcy w zamiarze ewentualnym pozbawienia życia pokrzywdzonej był wadliwy, efektem czego było także wymierzenie oskarżonemu niższej kary pozbawienia wolności" – argumentowała prokuratura.

PAP

Już jest – najnowszy Dziennik Elbląski – tygodnik z wiadomościami z Elbląga i powiatu elbląskiego. Gazeta w wersji papierowej jest dostępna w sprzedaży przez cały tydzień. Znajdziesz nas w salonach prasowych, sklepach, na pocztach i stacjach Orlen. Dziennik Elbląski w wersji elektronicznej dostępny jest bez wychodzenia z domu na www.kupgazete.pl.

Fot. Dziennik Elbląski


W powiecie braniewskim Dziennik Elbląski ukazuje się razem z Gazetą Braniewską IKAT.

Fot. IKAT Gazeta Braniewska


Poprzednie wydania znajdziesz TUTAJ


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jwr #3111536 6 paź 2023 23:12

    WOLNE SĄDY ! Kolejna kompromitacja , ochrona bandziora porażająca ! Brakowało w tym wyroku " zawieszenia na rok".

    odpowiedz na ten komentarz