Braniewo: Kolejne miliony na zabytki

2023-10-05 11:17:24(ost. akt: 2023-10-05 11:32:01)
W poprzedniej edycji programu przyznano 490 tys. zł na renowację ołtarza w nawie głównej w kościele św. Piotra i Pawła w Pieniężnie

W poprzedniej edycji programu przyznano 490 tys. zł na renowację ołtarza w nawie głównej w kościele św. Piotra i Pawła w Pieniężnie

Autor zdjęcia: Alexandra Szupieńko

Znamy już wyniki drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, do powiatu braniewskiego trafi ogromna suma — ponad 3 mln zł. Niemal 400 tys. zł przysłuży się usuwaniu skutków pożaru w kościele pw. Matki Boskiej Miłosierdzia w Nowej Pasłęce.
W ramach II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków kościół otrzymał dofinansowanie na remont. Kwota w wysokości 392 tys. zł zostanie przeznaczona na pierwszy etap prac związanych z usuwaniem skutków pożaru. Kościół w Nowej Pasłęce jest kościołem filialnym należącym do parafii Świętego Krzyża w Braniewie. Został wybudowany w 1924-1926 w stylu neobarokowym, a w roku 1993 został wpisany na listę zabytków.

Dotacje w powiecie braniewskim otrzymały też: Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Braniewie (147 tys. zł), Zespół Katedralny we Fromborku (833 tys. zł), Bazylika Mniejsza p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej (1 mln 498 tys. zł) i kościół p.w. św. Mikołaja w Łajsach (427 tys. 350 zł).

W poprzedniej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków — przypomnijmy — powiatowi braniewskiemu przyznano w sumie ponad 6 milionów złotych:

• 1,6 mln zł na remont dachu dawnego kolegium jezuitów Collegium Hosianum, w którym mieści się obecnie Zespół Szkół im. Jana Liszewskiego w Braniewie
• 490 tys. zł na konserwację elewacji Cerkwi Świętej Trójcy,
• 640 tys. zł na modernizację zespołu dworsko-parkowego w miejscowości Zagaje,
• 360 tys. zł na konserwację ołtarza głównego w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w miejscowości Dębowiec,
• 343 tys. zł na renowację i restaurację cerkwi greckokatolickiej św. Michała Archanioła w Pieniężnie,
• 343 tys. zł na wymianę instalacji elektrycznej w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Lechowie,
• 490 tys. zł na renowację ołtarza w nawie głównej w kościele św. Piotra i Pawła w Pieniężnie,
• 150 tys. zł na renowację dachu budynku przy ulicy Katedralnej 5 we Fromborku,
• 1 015 652,40 zł na odbudowę drewnianej wieży i wymianę pokrycia dachów kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Wilczętach,
• 1,2 mln zł na zadanie pod nazwą „Zachowanie zabytków na terenie gminy Płoskinia — Kościół p.w. św. Katarzyny w Płoskini z barokowym wyposażeniem”.
red.

Już jest – najnowszy Dziennik Elbląski – tygodnik z wiadomościami z Elbląga i powiatu elbląskiego. Gazeta w wersji papierowej jest dostępna w sprzedaży przez cały tydzień. Znajdziesz nas w salonach prasowych, sklepach, na pocztach i stacjach Orlen. Dziennik Elbląski w wersji elektronicznej dostępny jest bez wychodzenia z domu na www.kupgazete.pl.

Fot. Dziennik Elbląski


W powiecie braniewskim Dziennik Elbląski ukazuje się razem z Gazetą Braniewską IKAT.

Fot. IKAT Gazeta Braniewska


Poprzednie wydania znajdziesz TUTAJ