Październikowe zmiany w prawie. Picie alkoholu po wypadku traktowane tak samo, jak picie przed

2023-10-05 14:52:26(ost. akt: 2023-10-05 14:53:53)

Autor zdjęcia: KMP Elbląg

Spowodowanie kolizji lub wypadku drogowego i wypicie alkoholu zaraz po tym zdarzeniu, będzie traktowane przez prawo jak popełnienie tego czynu pod wpływem alkoholu. Zdarzały się przypadki osoby, która twierdziła, że była trzeźwa, gdy wsiadała do auta a alkohol piła dopiero po kolizji lub wypadku na skutek emocji…
W takim przypadku od października 2023 roku sprawca zostanie potraktowany tak jak osoba powodująca zdarzenie drogowe będąca pod wpływem alkoholu. Mówi o tym art. 178. Kodeksu karnego, traktujący o zaostrzeniu karalności wobec sprawcy katastrofy lub wypadku.

W paragrafie pierwszym czytamy, że:
Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 § 1 lub 2, art. 174 lub art. 177 § 1 znajdując się w stanie nietrzeźwości, lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegł z miejsca zdarzenia, lub spożywał alkohol, lub zażywał środek odurzający po popełnieniu czynu określonego w art. 173 § 1, lub 2, art. 174 lub art. 177 § 1, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Jeżeli jesteśmy sprawcą zdarzenia: kolizji lub wypadku, należy unikać spożywania alkoholu do czasu zakończenia czynności procesowych na miejscu zdarzenia przez policjantów (przebadanie alkotestem lub pobranie krwi). W przeciwnym razie może się zmienić kwalifikacja prawna czynu.

KMP w Elblągu


Już jest – najnowszy Dziennik Elbląski – tygodnik z wiadomościami z Elbląga i powiatu elbląskiego. Gazeta w wersji papierowej jest dostępna w sprzedaży przez cały tydzień. Znajdziesz nas w salonach prasowych, sklepach, na pocztach i stacjach Orlen. Dziennik Elbląski w wersji elektronicznej dostępny jest bez wychodzenia z domu na www.kupgazete.pl.

Fot. Dziennik Elbląski


W powiecie braniewskim Dziennik Elbląski ukazuje się razem z Gazetą Braniewską IKAT.

Fot. IKAT Gazeta Braniewska


Poprzednie wydania znajdziesz TUTAJ