Reklama

5 tysięcy złotych kary za nieważny dowód

04/01/2013 15:05

Zapomniałeś o kończącym się, 10-letnim, terminie ważności twojego dowodu osobistego? A może, co gorsza, twój dowód już jest nieważny? Za zapominalstwo grozi ci grzywna - do 5 tysięcy złotych. Możesz też trafić za kratki.




W tym roku nowe dowody osobiste powinno sobie wyrobić 5798 elblążan, gdyż kończy się termin ważności ich dokumentów wystawionych w roku 2003. Ilu z nich (nie licząc tu wypadków losowych) zapomni jednak o tym obowiązku? Dane za zeszły rok nie napawają tu optymizmem.



— W 2012 roku z powodu utraty terminu ważności dowód wymieniło 3592 osoby. To nawet nie 50 proc. dowodów wystawionych w 2002, w którym dokumenty tożsamości odebrało u nas 7816 osób — informuje Przemysław Gajcy, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu.


Brak ważnego dowodu osobistego skutkuje nie tylko utrudnieniami w życiu codziennym; nie możemy na przykład pobrać z poczty awizowanej przesyłki, czy listu. Konsekwencje są o wiele poważniejsze. Brak ważnego dowodu osobistego może zaprowadzić nas za kratki lub poważnie obciążyć nasz budżet - koniecznością zapłaty grzywny, której wysokość może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.


1 stycznia 2013 roku wszedł bowiem w życie art. 55 znowelizowanej w grudniu ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Przewiduje on kary nie tylko za uchylanie się od obowiązku wymiany dowodu, ale także za zatrzymanie bez podstawy prawnej cudzego dowodu lub niezwrócenie dokumentu w razie utraty obywatelstwa polskiego.
 Wszystkie te zachowania traktuje się jako wykroczenia, za które grozi ograniczenie wolności bądź też grzywna (do 5 tys. zł). O wysokości sankcji każdorazowo decyduje sąd.
wch

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama