Reklama

Ma ponad 150 eksponatów z czasów PRL. Zaczęło się od ... długopisu na komunię

14/04/2017 14:13

Ma 18 lat i kolekcjonuje przedmioty z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Jego kolekcja liczy już ponad 150 eksponatów.

Tomasz Mackiewicz ma 18 lat i uczy się w klasie dziennikarsko-lingwistycznej w Zespole Szkół w Pasłęku. Na pierwszą komunię świętą dostał od cioci milicyjny długopis Zenit, oryginalnie zapakowany, nowy, przez 30 lat nieużywany. Podarowany przedmiot tak go zafascynował, że zaczął interesować się innymi przedmiotami z czasu, kiedy państwo polskie nosiło nazwę Polska Rzeczpospolita Ludowa.

— Odkąd pamiętam lubiłem przedmioty z duszą, nie takie robione masowo. Podoba mi się ich dizajn, to w jaki sposób zostały zaprojektowane — wyjaśnia Tomek.
Na kolekcję Tomasza składają się w większości przedmioty codziennego użytku. Jest dużo elektroniki, wyposażenia domowego, w tym dwie pralki Franie, radioobiorniki, magnetofony szpulowe, gramafony, rowery Wigry, banknoty, monety, znaczki pocztowe, odznaczenia, medale, proporczyki. A także pisma z tamtego okresu, gazety motoryzacyjne, winyle, kasety, nierozpakowana czy oryginalna lalka do zabawy z lat 70. XX wieku. Przy niektórych z kolekcjonerskich przedmiotów majsterkuje sam.

Odrestaurowuje je i czyści, żeby były jeszcze piękniejsze. Ma nawet dla nich osobny pokój w domu.
— Przedmioty, które mam w swojej kolekcji, kupowałem na bazarkach, na giełdach — opowiada młody kolekcjoner. — Starałem się wszystko zdobywać w okazyjnych cenach, żeby to hobby nie zrujnowało mojego młodzieńczego budżetu. Czasami coś przywożą mi znajomi, którzy wiedzą, że mam takie zainteresowanie.

Niewykluczone, że pasja Tomasza przełoży się na kierunek studiów, który wybierze.
— Chcę studiować w kierunku architektury lub dizajnu. Albo będzie to coś związanego z motoryzacją. Bo interesuje mnie także technika z tamtego okresu — przyznaje.
Kolekcja przedmiotów codziennego użytku z czasów PRL-u, której właścicielem jest Tomasz Mackiewicz, liczy ponad 150 eksponatów. Znaczną część z nich będzie można obejrzeć na wystawie pt. „Życie codzienne w PRL-u”, która 11 maja o godz. 18 zostanie otwarta w Galerii Pasłęckiego Ośrodku Kultury. Wystawa jest organizowana z okazji jubileuszu 720-lecia nadania praw miejskich Pasłękowi.
Karolina Śluz

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama