Reklama

Miliony na poprawę jakości życia na wsi

08/02/2013 15:48

Marszałek województwa rozdysponował kolejnych 40 milionów złotych na poprawę gospodarki wodno-ściekowej na wsi. Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dostaną je między innymi gminy: Pasłęk, Rychliki i Tolkmicko.

— Bardzo się cieszę z tych inwestycji, bo większość mieszkańców Warmii i Mazur to mieszkańcy wsi — podkreśla marszałek Jacek Protas. — Dzięki funduszom europejskim polepsza się wizerunek naszego regionu, zmienia się także jakość życia na obszarach wiejskich.

Burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski przyznaje, że kamień spadł mu z serca, gdy dowiedział się, że dostanie unijne dofinansowanie do budowy sieci wodno - kanalizacyjnej od Krosna przez Zielony Grąd, kolonię wsi Marianka, Rzędy do Kupina.
— Gdybyśmy nie dostali tych pieniędzy, musielibyśmy inwestycję podzielić na etapy. A to oznacza, że mogłaby ona potrwać nawet 5 lat — podkreśla burmistrz.

Z unijnej kasy Pasłęk dostanie prawie 3 mln zł. Cała inwestycja pochłonie ok. 8 mln zł. Za te pieniądze prawie 600 mieszkańców będzie się mogło cieszyć się z wody dobrej jakości w kranach. 
W powiecie elbląskim, dofinansowanie otrzymały też gminy Rychliki i Tolkmicko.

Wójt Rychlik podpisał już umowę na wykonanie oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej dla osiedla Podleśna w Rychlikach. Inwestycja będzie kosztowała pół miliona złotych. Roboty powinny potrwać do końca czerwca.

W gminie jest też ogłoszony przetarg na modernizację hydrofornii w Gołutowie. 

— To ujęcie jest bogate w zasoby dobrej wody, ale wymaga modernizacji. Modernizacja hydroforni ma zwiększyć jej wydajność — podkreśla Henryk Kiejdo, wójt Rychlik. — Dzięki temu będziemy mogli w przyszłym roku doprowadzić wodę do Lepna i Buczyńca. 
Rychliki dostaną z unijnej kasy 824 tysiące zł.

— To jest połowa pieniędzy, które wydamy na osiedle Podleśna, hydrofornię w Gołutowie i doprowadzenie wody do Lepna i Buczyńca. Dostaniemy je dopiero po zakończeniu wszystkich tych inwestycji, czyli w 2015 roku — podkreśla wójt.

Tolkmicko dostało dofinansowanie do budowy kanalizacji sanitarnej w Chojnowie i Brzezinie, łącznie 1 mln 550 tys. zł. Ta kwota to tylko 38 proc. wszystkich nakładów planowanych na ten cel. 
Na kanalizację wsi gmina pozyskała też pieniądze z innych źródeł. Na skanalizowanie Nowinki, Pogrodzia i Wodynii (ze zrzutem ścieków do oczyszczalni w Tolkmicku) samorząd dostał pieniądze z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa - Polska - Rosja. Dzięki programowi "Ryby" kanalizacja sanitarna będzie wybudowana w Przybyłowie.

— Po zakończeniu tych wszystkich prac, czyli w 2015 roku będziemy mieli skanalizowaną prawie całą gminę — podkreśla Józef Zamojcin, zastępca burmistrza Tolkmicka. — Do sieci nie będą tylko włączone osady śródleśne i siedliska znacznie oddalone od wsi.
Grażyna Gosk

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama