Reklama

Niepodległa Polka: już jutro kolejny protest w Elblągu

27/11/2020 09:47

Trybunał Konstytucyjny wydał swoje orzeczenie 22 października. Od tej pory nieprzerwanie trwają protesty w miastach całej Polski. Strajk Kobiet zapowiada, że w sobotę odbędą się kolejne spotkania, również w Elblągu.

Data najbliższego strajku — 28 listopada — nie jest przypadkowa. To właśnie tego dnia, w 1918 roku, dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego ostatecznie potwierdzone zostały prawa wyborcze kobiet.

Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godzinie 15:00 na elbląskim Placu Konstytucji.

— Chcemy świętować niepodległość, ale wolność w dzisiejszej Polsce jest nam brutalnie odbierana. W tym roku protestujemy, bo nie zgadzamy się, żeby PiS decydował o ciałach Polek i Polaków. Nie zgadzamy się na szerzenie propagandy i nienawiści, na kłamstwa i obłudę polityków. Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby być podległymi — przekazuje Elbląski Strajk Kobiet na stronie planowanego wydarzenia.

— Chodź pokazać, że chcesz niepodległej Polski! Weź rodzinę i znajomych, zaopatrzcie się w gwizdki, bębenki, metalowe miski, o które można stukać łyżkami. Zetrzyj kurz z transparentu z początków strajku, albo zrób nowy i napisz na nim, czego chcesz dla Polski, co Cię wkurza, czego żądasz. Pokaż się jeszcze raz — zachęcają organizatorzy.

I zalecają: — Weź ze sobą obowiązkowo maseczkę lub dwie, na proteście zachowaj fizyczny dystans od innych protestujących.

Przypomnijmy, ostatnie spotkanie protestujących odbyło się w Elblągu w minioną niedzielę, 22 listopada. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób. Niedzielny strajk odbył się w ramach solidarności z warszawskimi demonstrującymi, na których brutalne traktowanie przez funkcjonariuszy nie godzą się również uczestniczący w spotkaniu elblążanie.

Już wtedy Izabela Daciuk z Elbląskiego Strajku Kobiet zapowiadała: — Zdecydowałyśmy, że naszym świętem będzie teraz 28 listopada, czyli Dzień Niepodległej Polki. Kolejną akcję planujemy więc w sobotę, w 102. rocznicę nadania kobietom w Polsce praw wyborczych. To dla nas istotna data. Cała Polska na ten dzień planuje manifestacje.

Zdjęcia z niedzielnego protestu obejrzycie w poniższej galerii:
[gallery]120731[/gallery]


[ewydanie=DZEL]
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama