Organy w Pasłęku to prawdziwy biały kruk. Są największym istniejącym dziełem barokowego budownictwa organowego w Polsce i części Europy. Dziełem, które zachowało nie tylko oryginalną oprawę zewnętrzną, ale także dużą część mechanizmu i piszczałek.
Instrument został zbudowany w latach 1717-1719 przez gdańskiego artystę Andreasa Hildebrandta, jednego z wielkich budowniczych organów epoki baroku. Wtedy uznano go za jedne z najlepszych< organów dawnych Prus Wschodnich. Dzisiaj, dzięki trwającej blisko cztery lata renowacji, instrument powrócił do świetności. Przekonamy się o tym już w niedzielę, gdy po raz drugi w swojej historii, uroczyście oddany zostanie do użytku.Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!