Reklama

OSP Młynary zwycięzcą naszego plebiscytu

17/05/2013 15:24

Zmniejsza się ilość wyjazdów do pożarów. Za to częściej wyjeżdża się do wypadków, o pożarach traw już nie wspominając — mówi Mieczysław Grynhagel, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Młynarach, w rozmowie z Sylwią Warzechowską.

— Po raz trzeci wygraliście organizowany przez nas plebiscyt...
— Tak, po raz trzeci. Uczucie jest wspaniałe, bo ma się dużą satysfakcję. Młynary to nieduża miejscowość, a zacięcie mamy - jak ja to mówię, takie typowe strażackie. Z roku na rok podczas trwania plebiscytu podnosi nam się adrenalina. W tym roku cały czas na prowadzeniu była OSP Żurawiec. Wygraliśmy dwa razy z kolei, wypadało wygrać po raz trzeci.

— Ciężko jest pozyskać ochotników-strażaków?
— Nie. W naszym przypadku nie mamy z tym problemu. Mamy sporo młodzieży, część z młodzieżówki przechodzi do starszej grupy. Problem, jak zresztą chyba we wszystkich ochotniczych strażach pożarnych, jest z wyjazdami do pożarów za dnia, bo większość z nas pracuje. Pracodawca, jak raz zezwoli strażakowi na wyjazd w godzinach pracy, za drugim razem bywa, że mówi: albo ty jesteś strażakiem albo pracujesz w zakładzie. Nie ma tego problemu po godzinach pracy.

— Nie macie problemów z ochotnikami, a zgłaszają się do was także ochotniczki?
— Mamy dziewczyny. Wstyd nam trochę było, bo jednostka z naszego terenu, w Kurowie, ma drużynę żeńską, a my nie mamy. Ale w tym roku chcemy na zawody strażackie wystawić żeńską drużynę.

— Do jakich przypadków wyjeżdżacie najczęściej?

— Zmniejsza się ilość wyjazdów do pożarów. Za to częściej wyjeżdża się do wypadków, o pożarach traw już nie wspominając. Czasami śmieję się, że będziemy świadczyli usługi kominiarskie. W ubiegłym roku chyba 25 razy wyjeżdżaliśmy do palącej się sadzy. Jak jadą od nas druhowie, to czyszczą kominy, tak jak czyszczą je kominiarze, ale z tą różnicą, że my za to pieniędzy nie bierzemy. A to kominy, a to sprzątanie na drodze... To jest nie fair. Robimy się firmą do wszystkiego...
sw
W plebiscycie na najpopularniejszą jednostkę OSP w powiecie elbląskim wygrała jednostka OSP Młynary, tuż za nią uplasował się Żurawiec. Trzecie miejsce zajęła jednostka OSP Godkowo.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama