Reklama

Pierwsza poradnia osteoporozy powstaje w Elblągu

14/02/2013 13:53

Za półtora tygodnia rozpocznie działalność pierwsza w Elblągu Poradnia Osteoporozy. W dniu jej otwarcia zainteresowani będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań densytometrycznych oraz z darmowych konsultacji lekarskich. "Biała sobota" odbędzie się 23 lutego.

Osteoporoza jest bardzo podstępną chorobą. Nawet, gdy już sieje spustoszenie w kościach, długo nie daje o sobie znać. Chory, nie odczuwając żadnych dolegliwości, nie wie — jeżeli nie podda się badaniu densytometrycznemu — że jego kości stają się coraz bardziej narażone na urazy.

— Najczęściej pacjent o swojej chorobie dowiaduje się, gdy już złamie rękę, czy nogę — podkreśla Paweł Bazela, lekarz specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, kierownik Poradni Osteoporozy. 


Na osteoporozę częściej chorują kobiety, w tym kobiety szczupłe i niskiego wzrostu. Panie zapadają na osteoporozę najczęściej w okresie menopauzy. Osteoporoza rozwija się szybciej, gdy chory pali papierosy, pije alkohol i za dużo kawy, prowadzi siedzący tryb życia.

Pogorszenie jakości tkanki kostnej powoduje, że do złamania może doprowadzić nawet pozornie drobny uraz, co w konsekwencji często oznacza konieczność przeprowadzenia skomplikowanego zabiegu ortopedycznego. 


— Po za tym chorego czeka wielotygodniowa rehabilitacja, a w dłuższej perspektywie znaczne pogorszenie jakości życia — dodaje Paweł Bazela. — Jest to związane z istotnym ryzykiem wystąpienia kolejnych złamań, prowadzących do ciężkiego kalectwa.

W poradni na pacjentów z Elbląga i całego regionu będą czekali lekarze specjaliści z zakresu ortopedii, reumatologii, endokrynologii i rehabilitacji medycznej. 

— Będąc członkiem International Osteoporosis Foundation mamy dostęp do najnowszych narzędzi stosowanych obecnie w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy, tym bardziej, że w ciągu ostatnich kilku lat standardy diagnostyki i leczenia tej choroby uległy fundamentalnej zmianie — podkreśla Paweł Bazela.

Poradnia jest placówką prywatną. Osoby, które chciałyby się bliżej zaznajomić z jej ofertą będą miały ku temu okazję 23 lutego. Tego dnia poradnia (przy ul. Gdyńskiej 51) organizuje "białą sobotę".


— W godz. od 9 do 17 zapraszamy na bezpłatne badanie densytometryczne oraz darmową konsultację lekarską — mówi Paweł Bazela. — Na pacjentów będą też czekały materiały edukacyjne związane z tematyką osteoporozy oraz drobne upominki.
Grażyna Gosk

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama