Piątek, 30 września 2022. imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery

To nie Malediwy, czy Seszele. To ogród pani Jolanty i pana Sławka w Stalewie!

2017-08-30 13:00:57 (ost. akt: 2017-08-30 10:52:31)
Pani Jolanta Borkowska przy bananowcu, to najwyższy okaz w ich ogrodzie

Pani Jolanta Borkowska przy bananowcu, to najwyższy okaz w ich ogrodzie

Autor zdjęcia: arch. Rodzinne

Bananowce, palmy, daktylowce i kaktusy kojarzą nam się z tropikalnymi wakacjami. Okazuje się jednak, że nie musimy wyjeżdżać daleko, wystarczy kilka kilometrów za Elbląg, by poczuć się niczym na egzotycznej wyspie.


Bananowce, palmy, daktylowce, juki, figi, paulownie, alokazje, pomarańcza, lima, miskant olbzymi, miskant zebrinus, bez południa, pałczychy, dziwidło olbrzymie, dziwidło rivieri, kukurydza gigant, słonecznik gigant, kaktus: to tylko niektóre z roślin rosnących w niezwykłym ogrodzie, stworzonym prze Jolantę i Sławka Borowskich przy ich domu w Stalewie (gmina Markusy).

Rośliny egzotyczne już od ponad siedmiu lat są ich pasją.

— Uprawa roślin tropikalnych w Polsce dopiero raczkuje, a również w naszym klimacie można to robić z powodzeniem. Oczywiście jedynym problemem jest dla nich zima. Wówczas muszą być chowane do przydomowej szklarni, czy piwnicy lub zimować na ganku — mówi pan Sławek.


Oczkiem w głowie ogrodników ze Stalewa są bananowce. 

— To przepiękne rośliny. Rosną bardzo szybko: w ciągu jednego sezonu wypuszczają odrosty małych bananowców i tak rodzinka się powiększa. Jeśli stworzymy im odpowiednie warunki, to przez sezon potrafią osiągnąć nawet trzy metry wysokości. Oczywiście, to zależy od gatunku, bo są odmiany karłowate i duże — wyjaśnia Sławek Borowski.


Bananowce w ogrodzie państwa Borowskich czują się tak dobrze, że zaczęły kwitnąć. Nic dziwnego, bo ogrodnicy dbają o nie wyjątkowo.

— Bananowca musa basjoo zimowałem trzy lata w gruncie po odpowiednim zabezpieczeniu i wiosną bez problemu odbijały z ziemi nowe. W przyszłym roku będę próbował zimować inne gatunki bananowców. Jeden bananowiec już kwitnie, to odmiana musa velutina. Za jakiś czas zapewne zakwitną inne odmiany — mówi pan Sławek.


Sławek Borowski zachęca innych do uprawy roślin egzotycznych. Na youtub prowadzi kanał (stalewiak), w którym szczegółowo omawia ich uprawę i udziela cennych rad.

— Jeśli ktoś ma ogród i odrobinę czasu, to śmiało może próbować uprawy roślin egzotycznych. Można je również sadzić w ogrzewanych szklarniach, czy foliakach. Są też odmiany, które można posadzić w domu. Muszą rosnąć w jasnym pomieszczeniu, najlepiej przy południowym oknie. W szklarni lub ogrodzie zimowym można uprawiać takie rośliny przez cały rok. W folii jedynie po wiosennych przymrozkach i aż do jesiennych przymrozków. Większość roślin rośnie w kastrach budowlanych wkopanych w grunt, w których są wywiercone dziury, aby korzenie w czasie sezonu mogły rosnąć głębiej w ziemi — mówi ogrodnik.
Jeśli macie pytania do pana Sławka możecie je zadać wysyłając mail: stalewiak@gmail.com.
daw

Film o kukurydzy gigant

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sławek #2319212 | 5.172.*.* 2 wrz 2017 14:55

  Tak kwitnie i owocuje banan . Filmik nakręciłem dziś - https://youtu.be/rSjxElNtq2o Pozdrawiamy :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Sławek #2318113 | 5.172.*.* 31 sie 2017 20:57

  swetr Źle zrozumiałeś i nawet zdjęć nie zobaczyłeś. W szklarni mam inne odmiany które wolą gorąco latem a reszta rośnie w ogrodzie od końca kwietnia do października. Potem to wykopuję i zimuję tak jak pisze w artykule. Długi temat :) Bobby. Dzięki

  odpowiedz na ten komentarz

 3. bobby #2317642 | 92.60.*.* 31 sie 2017 12:06

  Niesamowite! Brawo! :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. swetr #2317591 | 159.255.*.* 31 sie 2017 10:56

  Fajna pasja - ale z tym ogrodem to bez przesady - uprawiać rosliny tropikalne w szklarni i wystawiać na dwór i nazwać to ogrodem? Już nie przesadzajmy...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz