Stworzy nowoczesny dom na wodzie. Konstruktor z Elbląga podbije rynek?

2017-11-07 14:48:40(ost. akt: 2017-11-07 15:57:55)
Jan Sowa (pierwszy z lewej) podczas konferencji w Elbląskim Parku Technologicznym

Jan Sowa (pierwszy z lewej) podczas konferencji w Elbląskim Parku Technologicznym

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Chcą stworzyć nowoczesny dom na wodzie. Będzie w nim można mieszkać przez cały rok, spędzać urlop lub wynajmować jako ekskluzywne apartamenty. Spółka Float jest wśród pięciu elbląskich firm, które otrzymały dofinansowanie w wysokości 800 tysięcy złotych na wdrażanie w życie innowacyjnych rozwiązań.
Jan Sowa jest młodym konstruktorem jachtów i założycielem spółki Float, który podjął współpracę z Elbląskim Parkiem Technologicznym. Chce podbić rynek houseboatów tworząc inteligenty, całoroczny dom na wodzie.

— Nasz projekt to odpowiedź na zmieniające się trendy na rynku jachtowym — tłumaczy Jan Sowa. — Polską jest największym w Europie, a drugim na świecie producentem jachtów. Ma solidną pozycję w Europie jako producent. My postawiliśmy sobie za cel zaproponowanie domów na wodzie, które będą odpowiedzią na te zmieniające się trendy. Nasz projekt zaprasza do tego, żeby na wodzie zamieszkać bądź na stałe, tak jak to bywa w zachodniej Europie, bądź urlopowo. To będzie również produkt będzie dla rynku hotelowego - apartamenty na wodzie do wynajęcia.

Elbląska firma na rozwijanie swojego pomysłu otrzymała 800 tysięcy złotych dofinansowania z programu "Hub of Talents". Młody konstruktor ze swoim produktem zamierza na początek podbijać zachodnią Europę, ale w dłuższej perspektywie myśli także o bardziej odległych rynkach.
— Budowa prototypu ma się wkrótce rozpocząć i potrwać rok. Efekt finalny zostanie zaprezentowany na specjalistycznych targach łodzi i statków w Düsseldorfie w 2018 r. — zapowiada elbląski konstruktor.
Wtedy ma również się rozpocząć seryjna produkcja.

Dofinansowanie w wysokości po 800 tysięcy złotych otrzymają również cztery inne elbląskie firmy. Są to:
— GC Instruments (budowa innowacyjnego analizatora gazu m.in. na potrzeby szkoleniowe)
— STKTK (stworzenie aplikacji dla rynku gastronomicznego do inwentaryzacji magazynów)
— A&G (budowa kompleksowego modułu do prowadzenia szkolenia nurków do wykonywania prac podwodnych)
— IRPARK (budowa automatycznego parkingu rowerowego)

— Bardzo się cieszę, że takie innowacyjne pomysły powstają u nas, w Elblągu. Mamy zdolnych, młodych ludzi, którzy wychodzą z pomysłami i teraz mają szansę na ich zrealizowanie, wprowadzenie w rzeczywistość — podsumowuje prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
AKT