Niedziela, 26 marca 2023. imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Oto najpopularniejsi sportowcy Elbląga i okolic. Wyniki XVII Plebiscytu Dziennika Elbląskiego na 10 Najpopularniejszych Sportowców

2023-02-25 22:09:00 (ost. akt: 2023-02-27 19:17:44)
Laureaci XVII Sportowego Plebiscytu Dziennika Elbląskiego: Złota Dziesiątka, Trener, Działacz Sportowy i Najpopularniejszy Klub roku 2022

Laureaci XVII Sportowego Plebiscytu Dziennika Elbląskiego: Złota Dziesiątka, Trener, Działacz Sportowy i Najpopularniejszy Klub roku 2022

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

W sobotni wieczór 25 lutego w gościnnych murach Hotelu Młyn Dziennik Elbląski ogłosił wyniki głosowania Czytelników w XVII Plebiscycie na 10 Najpopularniejszych Sportowców. Czytelnicy wybrali również Najpopularniejszy Klub Sportowy Roku 2022, a Redakcyjna Kapituła wybrała Trenera i Działacza Sportowego minionego 2022 roku. Oto wyniki!

NASZ PLEBISCYT

TRENER ROKU
RYSZARD GRZELAK (IKS ATAK ELBLĄG)

Najlepszy tenisista stołowy w historii EKS Mlexer jako jego wychowanek. Medalista mistrzostw Polski Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych we wszystkich kategoriach wiekowych. Zawodnik drużyny klubowej Mlexera, występującej w rozgrywkach w I i II ligi. Medalista mistrzostw Polski weteranów. Grający trener w II-ligowym Mlexerze, który w tym sezonie walczy o awans do I ligi. To także trener tenisa stołowego osób niepełnosprawnych w Integracyjnym Klubie Sportowym "Atak" Elbląg i jeden z trenerów w sztabie szkoleniowym reprezentacji Polski osób z niepełnosprawnościami. W klubie Sportowym w IKS Atak pracuje od 2018 roku, szkoląc młodzież niepełnosprawną intelektualnie i ruchowo. Jego podopieczni na MP wywalczyli dwa medale brązowe (Katarzyna Ziółkowska i Grzegorz Demczak). Jego podopieczni wygrywają również zawody Ogólnopolskich Olimpiad Specjalnych. Wyniki i praca trenera Grzelaka zostały zauważone w Polskim Związku Tenisa Stołowego Niepełnosprawnych, co skutkowało powołaniem go do sztabu szkoleniowego Paraolimpijskiej Kadry Narodowej Seniorów. W ubiegłym roku był trenerem na MŚ w hiszpańskiej Granadzie. Katarzyna Maliszal (IKS W-wa) została wicemistrzynią świata, natomiast Maksym Chudzicki (Bronowianka Kraków) wywalczył medal brązowy.

DZIAŁACZ ROKU
TOMASZ WOŹNY (IKS ATAK ELBLĄG)

Tomasz Woźny 9 kwietnia skończy 51 lat, ale w sporcie działa już ponad dwie dekady. Swoją przygodę ze sportem rozpoczynał w 1997 roku w wieku 26 lat od wolontariatu w Zrzeszeniu Sportu i Rehabilitacji Inwalidów START ELBLĄG. Rok później był założycielem oraz wybrany został prezesem IKS Atak Elbląg, które to stanowisko piastuje od 25 lat i wraz z klubem w tym roku obchodzi jubileusz.
Jako prezes pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji sportowych. W latach 2009 - 2013 był wiceprezesem Polskiego Związku Niepełnosprawnych START. Po dzień dzisiejszy jest członkiem zarządu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. To dzięki jego staraniom Elbląg gościł uczestników Pucharu Europy i Mistrzostw Europy oraz MŚ, reprezentacje w piłce siatkowej na siedząco. To także były trener, zawodnik i założyciel sekcji parahokejowej na sledżach w Polsce. Mało kto wie, że Tomasz Woźny był też czynnym zawodnikiem. W 1996 roku wywalczył brązowy medal na Igrzyskach Paraolimpijskich w siatkówce niepełnosprawnych w Atlancie (USA), a 4 lata później z reprezentacją Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich w Sydney (Australia) zajął 5. miejsce. Był też mistrzem Świata w 1998 roku na mistrzostwach Globu w Olsztynie. Tych sukcesów można wymieniać dziesiątki. Co ciekawe, prezes Woźny pracuje w największym klubie sportowym Elbląga, który zrzesza 11 sekcji sportowych. To dzięki jego dużemu zaangażowaniu klub ma się dobrze. Niech świadczy o tym fakt, że w Piastowie pod Elblągiem powstał Ośrodek Sportowy dla Niepełnosprawnych Sportowców, z którego mogą korzystać wszyscy sportowcy przez cały rok.

NAJPOPULARNIEJSZY KLUB SPORTOWY
UKS TOMITA ELBLĄG


Uczniowski Klub Sportowy Tomita powstał w 1999 roku. Patronem klubu jest Hiromi Tomita — legendarny trener japoński, który w latach siedemdziesiątych wprowadzał japońskie metody judo w Polsce. Klub Tomita, jako jedyny w Polsce i jeden z trzech na świecie, ma pozwolenie Hiromi Tomity na używanie jego nazwiska w nazwie klubu. Trenerami w klubie są Zbigniew Wołoszyn i Paweł Stoba. W UKS Tomita Elbląg trenują dzieci już od czwartego roku życia i zawodnicy w kategoriach wiekowych: młodzik, junior młodszy i junior. Zawodnicy klubu przez ponad 20 lat działalności uczestniczyli w ponad 700 zawodach, zdobywając liczne medale. W 2022 roku pięciu zawodników klubu zostało powołanych do Kadry Narodowej, są to: Jakub Sielski, Monika Wołoszyn, Tymoteusz Lic, Filip Łaskowski i Artur Anaszko. Czternastu zawodników zostało powołanych do kadry wojewódzkiej w tym również Jakub Sielski. W minionym roku 2022 zawodnicy Kluby uczestniczyli w 36 zawodach w kategoriach wiekowych: dzieci, młodzik, junior młodszy, junior i młodzież, zdobywając około dwustu medali w różnych kategoriach wiekowych, w tym cztery medale Mistrzostw Polski.10 NAJPOPULARNIEJSZYCH SPORTOWCÓW:


Złota Dziesiątka
Fot. Ryszard Biel
Złota Dziesiątka


10. MARCIN CZERNIS (PIŁKA NOŻNA — OLIMPIA ELBLĄG)
Marcin Czernis jest wychowankiem ZKS Olimpia Elbląg. Karierę piłkarską w tym klubie rozpoczynał, będąc jeszcze młodzikiem pod okiem trenera Sebastiana Klimka. Później przeszedł do grupy juniora młodszego i zajęcia z nim prowadził Bartłomiej Florek, a w kategorii juniora — Włodzimierz Obrębski. Marcin szybko dał się poznać jako piłkarz o dużych umiejętnościach. Klub pokłada w nim duże nadzieje, więc szybko awansował do kadry seniorów II-ligowej Olimpii. Grając w jej barwach, występuje w drugiej linii, czyli pomocy i jest typowym "walczakiem". W rundzie jesiennej ten 19-latek zagrał w 18 meczach ligowych, przyczyniając się do wysokiej szóstej pozycji klubu w tabeli. Taka pozycja po zakończeniu sezonu zasadniczego pozwala grać Olimpii w barażach o I ligę.

9. ADAM WIŚNIEWSKI (JUDO — IKS ATAK ELBLĄG)
Adam Wiśniewski to utytułowany zawodnik judo. W IKS Atak trenuje od 2014 roku. Swoje umiejętności doskonali pod okiem trenerów Pauliny Dąbrowskiej i Michała Dąbrowskiego. Adam wielokrotnie zdobywał tytuł wicemistrza i mistrza Polski w judo osób z niepełno sprawnościami. Dla młodszych kolegów jest wzorem do naśladowania. W ubiegłym roku Adam Wiśniewski reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata judo osób z zespołem Downa, które odbywały się w Portugalii, w kategorii wagowej 73 kg Adam indywidualnie wywalczył tytuł wicemistrza świata, a wraz z kolegami zdobył złoty medal Drużynowych Mistrzostw Świata. Obecnie zawodnik przygotowuje się do startu w międzynarodowym turnieju w Holandii. Poza judo trenuje także pływanie i tenis stołowy. Świetnie też jeździ na łyżwach i rolkach. Aktywność sportowa i pasja, jaką jest dla niego sport, nauczyły Adama świetnie sobie radzić w życiu codziennym.

8. PAULINA STAPUREWICZ (PIŁKA RĘCZNA — START ELBLĄG)
Paulina Stapuerwicz przygodę z piłką ręczną rozpoczęła w MKS Truso Elbląg, gdzie jej trenerką była Marta Czapla. W 2019 roku upatrzył ją w rozgrywkach młodzieżowych ówczesny trener Startu — Andrzej Niewrzawa, ściągnął do zespołu seniorek i jej kariera z piłką ręczną w tym klubie trwa do dziś. Paulina Stapurewicz jest jedną z podstawowych rozgrywających zawodniczek elbląskiego klubu występującego w Superlidze kobiet. Jest postrachem dla bramkarek w rozgrywkach ligowych. Nie boi się grać na pograniczu faulu. Jest ambitna a przy tym waleczna. Jest dobrym duchem drużyny, potrafi wziąć ciężar gry na siebie. Paulina jest w kręgu zainteresowań kilku silnych klubów w Polsce. Od początku kariery związana jest z elbląską piłką ręczną. Ma już za sobą występy w reprezentacji Polski juniorek, jak i kadry narodowej B.

7. IGOR LICHOCKI (BOKS — KSW TYGRYS ELBLĄG)
To najmłodszy uczestnik tegorocznego Plebiscytu Dziennika Elbląskiego na 10 Najpopularniejszych Sportowców. Zanim rozpoczął przygodę z boksem, grał w piłkę nożną w Akademii Piłkarskiej Olimpii Elbląg. Piłkę nożną zamienił jednak na boks i trenuje pod okiem KSW Tygrys. Swoje treningi rozpoczął pod okiem trenera Patryka Bursztynowicza i już po kilkunastu tygodniach przygotowań został zgłoszony do mistrzostw Polski młodzików w Bytowie i tam w wadze 52 kg wywalczył brązowy medal. Teraz podopieczny trenera Bursztynowicza jest już kadetem, czyli juniorem młodszym i przygotowuje się do kwietniowych zmagań o Mistrzostwo Polski w tej kategorii wiekowej. Jest to twardy, nieustępliwy pięściarz, boksujący z odwrotnej pozycji. Chce zakwalifikować się do kadry narodowej juniorów. Na co dzień jest uczniem 3 LO w Elblągu.

6. MIKOŁAJ KOT (KAJAKARSTWO — UKS SILVANT KAJAK ELBLĄG)
Mikołaj Kot po raz drugi z rzędu znalazł się w gronie 10 Najpopularniejszych Sportowców w Plebiscycie Dziennika Elbląskiego. W ubiegłym roku był na 5. pozycji. To utalentowany kajakarz młodego pokolenia. Ma już na swoim koncie liczne osiągnięcia, a wśród nich wiele medali mistrzostw Polski. W ubiegłym roku został mistrzem kraju juniorów młodszych w maratonie kajakowym w miejscowości Turowa koło Opola. Od dwóch sezonów jest członkiem młodzieżowej kadry narodowej juniorów. Podopieczny trenera Wojciecha Załuskiego z powodzeniem występuje na torach regatowych w kraju, jak i zagranicą. Jest zawodnikiem z dużym zaangażowaniem, nie boi się podejmować ryzyka. Jak ocenia jego trener — jest to wielki talent i jeszcze nie raz o nim usłyszymy.

5. JAKUB SIELSKI (JUDO — TOMITA ELBLĄG)
Jakub Sielski jest zawodnikiem najsilniejszego klubu w tej dyscyplinie sportu w naszym mieście. To dzięki dużej rywalizacji zawodników w tym klubie oraz wzorowej pracy trenerów podnosi swoje kwalifikacje. Jakub stał się zawodnikiem wszechstronnym, a co najważniejsze, ambitnym. Na mistrzostwach Polski juniorów młodszych w Białymstoku w wadze 46 kg stanął na najniższym podium, wywalczając medal brązowy.

4. ANASTAZJA MICHAŁEK (BOKS — MOS ZATOKA BRANIEWO)
Anastazja Michałek próbowała wielu dyscyplin, sport jest dla niej bardzo ważny. Grała między innymi w piłkę nożną, ale, jak przyznaje, woli te dyscypliny, w których najwięcej zależy od niej samej. To właśnie między innymi dlatego postawiła na boks. 21-letnia Anastazja jest podopieczną Miejskiego Ośrodka Sportu Zatoka Braniewo, gdzie szlifuje swoje umiejętności pod okiem trenera Romana Kruszyńskiego. Anastazja — jak mówi — dopiero się rozkręca, ale już ma na swoim koncie sporo sukcesów — w tym brązowy medal na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski — Wałcz 2021 i srebrny na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski — Mielec 2022. Warto dodać, że Anastazja po ukończeniu klasy mundurowej w szkole średniej, służy w Wojskach Obrony Terytorialnej.

3. OLIWIA DĘBCZYŃSKA (BOKS — UKS KONTRA ELBLĄG)
Oliwia Dębczyńska trafiła na salę bokserską do UKS Kontra Elbląg w październiku 2021 roku. Udział w Mistrzostwach Polski Juniorek w boksie w Bolszewie w maju 2022 roku był dla niej pierwszym znaczącym startem w imprezie wysokiej rangi sportowej. Po ośmiu miesiącach treningów na Sali bokserskiej przebojem zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski juniorek w kategorii wagowej do 60 kg. Za ten wynik posiada I klasę sportową. W roku 2022 Oliwia stoczyła osiem walk bokserskich, z czego cztery zakończyła zwycięstwem przed czasem. Obecnie Oliwia przygotowuje się do udziału w tegorocznych Mistrzostwach Polski. Trenerem Oliwii jest Krzysztof Stemplewski. Na co dzień zawodniczka jest uczennicą trzeciej klasy Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu.

2. MARCIN LISZCZ (JUDO — IKS ATAK ELBLĄG)
Marcin Liszcz to kolejny utytułowany zawodnik judo i podopieczny IKS Atak Elbląg. W 2019 roku startując na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi zdobył srebrny medal. Był to pierwszy w historii Olimpiad Specjalnych medal dla Polski na tak ważnych Igrzyskach. W tym samym roku w Kolonii (Niemcy) na mistrzostwach Europy w ID wywalczył złoty medal. W ubiegłym roku na mistrzostwach świata w Portugalii w judo Osób z zespołem Downa wywalczył złoty medal indywidualnie w wadze 81 kg, a razem z reprezentacją wywalczył tytuł Drużynowego Mistrza Świata. Marcin ma 33 lata. Jest aktywny sportowo, lubi jeździć na rowerze, w klubie trenuje pływanie i siatkówkę. Na co dzień pracuje w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Kamionku.

1. JAKUB SZPAKOWSKI (PIŁKA NOŻNA — ZATOKA BRANIEWO)
Po raz pierwszy w historii naszego Plebiscytu zwycięzcą zostaje nie piłkarz z Elbląga, ale zawodnik z naszego regionu. Żeby było ciekawiej, grający w klasie okręgowej w Zatoce Braniewo. Jakub Szpakowski swoją przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zalewie Frombork, pod okiem swojego ojca, który był wówczas szkoleniowcem w tym klubie. Po jego namowie trafił do Olimpii Elbląg. Tam znalazł się pod skrzydłami trenera Sebastiana Klimka. W 2018 roku występował w centralnej lidze juniorów. Jeśli chodzi o Zatokę Braniewo, w drużynie seniorów w IV lidze zadebiutował w 2020 roku. Wówczas trenerem był Piotr Zając. W minionym roku braniewianie spadli do klasy okręgowej, a w tym sezonie znów walczą o powrót do IV ligi. W Zatoce zawodnik ten jest na wypożyczeniu z Olimpii i w każdej chwili może wrócić. — Jako piłkarzowi marzy mi się grać na szczeblu centralnym. Jeśli chodzi o sprawy osobiste, chciałby skończyć 3-letnie studia w wyższej Szkole Bankowości w Gdyni — mówi Jakub Szpakowski.