Ponad 2,3 mln zł od Lasów Państwowych na remont drogi łączącej dwa powiaty

2023-10-02 14:30:39(ost. akt: 2023-10-02 14:32:36)

Autor zdjęcia: Dziennik Elbląski

Niemal 2,5 miliona złotych — promesę na taką kwotę w poniedziałek przekazały Lasy Państwowe na rzecz Starostwa Powiatowego w Elblągu. Dzięki tym ogromnym środkom wyremontowany zostanie ważny odcinek drogi łączącej powiat elbląski z braniewskim.
Dzięki dofinansowaniu od Lasów Państwowych zrealizowany zostanie liczący ponad 3200 metrów długości odcinek drogi łączącej powiat elbląski z powiatem braniewskim. Mowa o odcinku drogi powiatowej w miejscowości Kurowo Braniewskie — to dokładnie 3229 metrów, z czego 410 znajduje się na terenie Nadleśnictwa Młynary, a 2819 — na terenie Nadleśnictwa Zaporowo.

Dofinansowanie od Lasów Państwowych to aż 80 procent kosztów realizacji zadania, którego zakończenie planowane jest jeszcze w tym roku.

— Dzięki tej inwestycji dwa powiaty będą lepiej skomunikowane — mówił podczas wręczenia promesy Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

— Przekazujemy na remonty i inwestycje drogowe duże środki po to, by drogi, z których korzystamy my jako leśnicy, ale i nasi wykonawcy, były dobrej jakości i służyły również mieszkańcom — nam wszystkim — by rzeczywiście można było poczuć komfort jazdy, podróżując po regionie — przyznał Michał Gzowski.

— Tutaj to kwota prawie 2,5 miliona złotych, ale kwota w skali kraju to blisko kilkaset milionów złotych, które przekazujemy na rzecz inwestycji realizowanych wspólnie z samorządami. W tym roku zamykamy się w 10 milionach dla samorządów z naszego regionu. Cieszymy się, że możemy finansować te wszystkie inwestycje, jest to dla nas bardzo ważne, że jesteśmy częścią społeczeństwa, wspieramy naszych sąsiadów — mówił w poniedziałek w Kurowie Braniewskim rzecznik Lasów Państwowych.

Michał Gzowski podkreślał: — Robimy to wszystko w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Jest to dla nas ważne, żeby za środki, które wypracowujemy z zarządzania lasami, móc nieco odwdzięczyć się społeczeństwu za ten dar, który mamy; za to, że możemy opiekować się przyrodą. Mamy w tym roku 100-lecie Lasów Państwowych i to dla nas niezwykle ważne, że możemy współpracować z lokalną społecznością, że nasze potrzeby przenikają się i możemy w takiej dobrej kooperatywie żyć i działać.

Głos zabrał również wicestarosta elbląski Ryszard Zając: — To ważny dzień w życiu powiatu i w życiu Gminy Młynary. Będziemy przystępowali do modernizacji bardzo ważnego ciągu komunikacyjnego łączącego dwa powiaty — powiat braniewski i powiat elbląski — byłoby bardzo trudno bez wsparcia z Lasów Państwowych, czyli z Funduszu Leśnego, zrealizować to zadanie, a za chwilę połączymy te dwa powiaty, bo zadanie ma być zrealizowane i rozliczone do końca tego roku. Plac budowy tak naprawdę już mamy przekazany wykonawcy, jeżeli więc chodzi o rozpoczęcie prac, to kwestia kilku dni. Koszt całego zadania to ponad 2,5 miliona złotych — 2,3 mln dofinansowania z Funduszu Leśnego, 150 tysięcy złotych z budżetu Gminy Młynary — jak widać, jeżeli kilka stron widzi potrzebę, a przede wszystkim wyraża chęci, to można coś pożytecznego dla mieszkańców zrobić, a przecież po to jesteśmy, żeby służyć naszym mieszkańcom i polepszać warunki ich bytu i bezpieczeństwa.

— Reprezentując wojewodę warmińsko-mazurskiego pana Artura Chojeckiego, jako pełnomocnik do spraw bezpieczeństwa, mogę tylko pogratulować i podziękować za to, że poprawia się infrastruktura drogowa w obrębie dróg publicznych, bo wpływa to bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa — a to droga kluczowa, która łączy ze sobą powiat elbląski i braniewski, ale nie tylko z tego względu ten odcinek drogi jest kluczowy, to także rejon pomocy wzajemnej dla służb ratowniczych — wyjaśniał Łukasz Kocha, były komendant PSP w Elblągu i pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego.

— Chciałabym serdecznie podziękować w imieniu mieszkańców za ten bardzo długi odcinek drogi, dla nas oczywiście strategiczny. To nie jest jedyna inwestycja, która jest realizowana wspólnie z Lasami Państwowymi na terenie Gminy Młynary, za nami wiele pomniejszych wspólnych inwestycji, ale ta jest chyba jedną z największych — przyznała Renata Wioletta Bednarczyk, burmistrz Młynar.

— Każda droga, która biegnie w kierunku powiatu braniewskiego, jest dobrej jakości i powoduje, że przejazd nią jest bezpieczny, jest dla nas ważna. Oprócz tego, że współpracujemy z powiatem elbląskim, współpracujemy też z nadleśnictwami i tych dróg robimy wspólnie bardzo dużo — co roku przynajmniej kilka kilometrów — dodał starosta powiatu braniewskiego, Karol Motyka.Już jest – najnowszy Dziennik Elbląski – tygodnik z wiadomościami z Elbląga i powiatu elbląskiego. Gazeta w wersji papierowej jest dostępna w sprzedaży przez cały tydzień. Znajdziesz nas w salonach prasowych, sklepach, na pocztach i stacjach Orlen. Dziennik Elbląski w wersji elektronicznej dostępny jest bez wychodzenia z domu na www.kupgazete.pl.

Fot. Dziennik Elbląski


W powiecie braniewskim Dziennik Elbląski ukazuje się razem z Gazetą Braniewską IKAT.

Fot. IKAT Gazeta Braniewska


Poprzednie wydania znajdziesz TUTAJ