Turystyczne ABC: Święty Kamień. To tutaj składano ofiary bogom

2023-11-04 12:05:13(ost. akt: 2023-11-03 12:41:36)

Autor zdjęcia: Grzegorz Zawrotny

Święty Kamień to głaz narzutowy zlokalizowany w wodach Zalewu Wiślanego, pomiędzy Tolkmickiem a Fromborkiem. W zależności od poziomu wody oddalony jest od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów od brzegu.
TURYSTYCZNE ABECADŁO

W pobliżu głazu znajduje się kameralna dzika plaża z pięknym widokiem na wody Zalewu Wiślanego. Patrząc w kierunku północno-wschodnim, można cieszyć oczy widokiem na zabudowania znajdujące się na wzgórzu katedralnym we Fromborku.

Ten pokaźnych rozmiarów głaz, wpisany do rejestru pomników przyrody, został przyniesiony przez lodowiec skandynawski. Ma on aż 14,25 metra obwodu i 2,3 metra wysokości. Skała, z jakiej jest zbudowany, to grubo i drobnoziarnisty gnejs oczkowy o wybitnie kierunkowym ułożeniu ziaren (tzw. tekstura gnejsowa).

LEGENDARNY GŁAZ


Kamień wzmiankowany był już od XVI w. jako Heilige Stein. W jego górnej części, od północnego zachodu, widoczne jest nieckowate wgłębienie będące przypuszczalnie reliktem misy ofiarnej, gdzie w czasach pogańskich składano bogom ofiary. Szczególną czcią otaczali głaz Prusowie.

Legenda głosi, że rzucił go jeden z dwóch braci olbrzymów zamieszkujących niegdyś okolice Zalewu Wiślanego. Jeden z nich mieszkał w lasach Wysoczyzny, drugi zaś na Mierzei Wiślanej. Żyli w zgodzie, do czasu gdy jeden z braci nie uniósł się ogromnym gniewem. Chwycił wielki głaz, którym zasłaniał swoją pieczarę. Głaz wyślizgnął mu się jednak z ręki i wpadł do wody, gdzie leży do dziś.

Fot. Zygmunt Gawron

Według legendy o Tolkmickim Węgorzu kamień służył tolkmiczanom do składania darów bestii grasującej niegdyś w wodach Zalewu Wiślanego. Uprzykrzający mieszkańcom życie stwór został przez nich zgładzony, a ogromne cielsko wdeptane w ziemię. Według legendy właśnie tak powstała droga, którą można dotrzeć do Świętego Kamienia.


ROWEREM? A MOŻE KOLEJĄ?


Święty Kamień znajduje się przy trasie Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, wiodącej wzdłuż torów niefunkcjonującej obecnie Kolei Nadzalewowej. Na amatorów dwóch kółek, w lesie nieopodal ścieżki prowadzącej do naszego głazu, czeka MOR (Miejsce Obsługi Rowerzystów). Rowerzyści mogą też skorzystać z krótkiej trasy oznakowanej kolorem niebieskim, poprowadzonej w okolicach urokliwego miasteczka Tolkmicko.

Trasa niebieska jest pętlą i pokrywa się częściowo ze wspomnianym już Green Velo. Szlak jest bardzo malowniczy, doskonały na rekreacyjną wycieczkę rowerową. Biegnie częściowo lasem, wzdłuż linii Zalewu Wiślanego, a częściowo wzniesieniami Wysoczyzny Elbląskiej.

W drodze do Świętego Kamienia
Fot. Kamil Zimnicki
W drodze do Świętego Kamienia

W tym roku swoją działalność rozpoczęła Nadzalewowa Kolej Drezynowa. Dzięki niej na plażę zlokalizowaną przy Świętym Kamieniu można się dostać drezynami rowerowymi. Do zainteresowanych należy wybór trasy, przewoźnik oferuje dwie opcje: Tolkmicko – Święty Kamień – Tolkmicko lub Frombork – Święty Kamień – Frombork. Na każdą z tras trzeba sobie zarezerwować niespełna dwie godziny.

Aby dotrzeć na miejsce, można skorzystać z aplikacji mobilnej Kraina Buka.

Marta Piekarska
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej

A w piątek 10 listopada przeczytacie w Dzienniku Elbląskim o tojadzie dzióbatym, podgórskiej roślinie z rodziny jaskrowatych.


Wysoczyznę Elbląską polecamy zwiedzać przy pomocy aplikacji Kraina Buka. To idealny przewodnik dla wszystkich aktywnych turystów, chcących poznać urokliwe miejsca i zakątki Wysoczyzny Elbląskiej. Aplikacja pokaże najciekawsze miejsca, zabytki, pomniki przyrody i inne okoliczne atrakcje do odkrycia w trakcie urlopu lub wolnego weekendu. Zeskanuj kod QR, by pobrać aplikację na swój telefon.