Reklama

Gabriela Zimirowska: W wakacje trochę zwalniamy



27/07/2012 18:25

Wolontariusze to w większości osoby młode, a szkoda, ponieważ dla nas doświadczenie i wiedza osób starszych są bezcenne — mówi Gabriela Zimirowska, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu, z którą rozmawia Jarosław Grabarczyk.



— Czy lato to dla wolontariuszy czas wypoczynku, czy wręcz przeciwnie - pracy w pocie czoła? Jak to wygląda w przypadku Waszych wolontariuszy?


— Wakacje to czas, kiedy trochę zwalniamy, ale tylko odrobinę. Potrzebujący wsparcia wymagają go przez 12 miesięcy. Tak więc na czas wyjazdów staramy się zastępować wolontariuszy innymi, tak, żeby podopieczni centrum nie odczuli braku wsparcia. A do tego dochodzi szereg akcji, które działy się i dzieją: czerwcowy koncert VNMa, Elbląska Strefa Kibica, w której uczestniczyło 80 wolontariuszy. Cały czas pracuje też grupa młodzieżowych dziennikarzy z FreeDOMElbląg. Nasi wolontariusze reprezentowali Elbląg w Gdańsku podczas trwania Euro 2012, ale też wyjadą 11 sierpnia na Jarmark Dominikański, gdzie będziemy również promowali Elbląg. I cały czas przygotowujemy kolejne działania. Dla części wolontariuszy wakacje to właśnie moment, kiedy ze względu na wolny czas mogą zaangażować się w więcej działań.
 

— Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku wolontariusze znikną ze szpitali i hospicjów.

Ma to być uboczny efekt zapowiadanych zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, gdzie proponowane jest wykreślenie przepisu mówiącego o wolontariacie w placówkach leczniczych.

Jest jeszcze szansa na to, że ten pomysł nie wejdzie w życie?
 


— Walczymy. Mam nadzieję, że nie wejdzie w życie. Środowisko NGOsów zawiązało już Koalicję dla Wolontariatu, która prowadzi akcję "Stop likwidacji wolontariatu". Już 10 lipca został wystosowany list do ministra pracy i polityki społecznej oraz ministra zdrowia z protestem wobec planowanych zmian oraz z prośbą o spotkanie przedstawicieli koalicji z ministrem pracy w celu przeprowadzenia konsultacji społecznych z organizacjami, które od wielu lat działają na rzecz wolontariatu. Na szczęście przesunięto termin wejścia w życie nowelizacji na jesień 2013 roku, co znaczy, że jeszcze będzie można przeprowadzić kolejne konsultacje społeczne w tej sprawie.



— Jak zostać wolontariuszem? Co należy zrobić, gdzie się zgłosić?


— Zapraszamy codziennie do biura naszego centrum przy ul. Związku Jaszczurczego 17, do pok. nr 26, a na miejscu dopełnimy formalności i na pewno każdemu znajdziemy ciekawe zajęcie.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama