Reklama

Poseł Penkalski rekordzistą w łamaniu przepisów drogowych

14/03/2013 14:35

Jest członkiem Parlamentarnego Zespołu d.s. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jest też sejmowym rekordzistą jeśli chodzi o… liczbę złamanych przepisów ruchu drogowego. Poseł Wojciech Penkalski (Ruch Palikota) tylko w styczniu uczynił to cztery razy.

Od początku tego roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego i policja skierowały do Sejmu, za pośrednictwem prokuratury, 14 wniosków o uchylenie immunitetu poselskiego w związku z wykroczeniami drogowymi. Tylko w styczniu prawo złamać miało 15 parlamentarzystów, którym wystawiono 20 mandatów. Posłowie, póki co ich nie zapłacili, gdyż chroni ich immunitet, a także komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich, która zaopiniuje wnioski GITD i policji nie wcześniej niż po wakacjach.

Rekordzistą w łamaniu przepisów ruchu drogowego jest poseł Wojciech Penkalski. To tego reprezentanta Ruchu Palikota dotyczą cztery z 14 złożonych do Sejmu wniosków przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego i policję. Trzy wnioski to efekt namierzenia parlamentarzysty przez fotoradary, a jeden – zatrzymania przez drogówkę.

Poseł ma przekraczać dozwoloną prędkość notorycznie (był również zatrzymywany trzykrotnie przez policję w roku 2012) nawet o 72 kilometry na godzinę. 
Zarówno poseł Penkalski jaki i inni naruszający przepisy drogowe parlamentarzyści mogą jednak spać spokojnie. Opiniująca wnioski o odebranie im immunitetu komisja nie zajmie się to sprawą wcześniej niż we wrześniu.

Jak podały media, komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich nie przewiduje posiedzeń w najbliższym czasie, a na kwietniowym spotkaniu zajmie się co prawda wnioskiem o uchylenie immunitetu, ale… z września 2012 roku (będzie to skąd inąd wniosek dotyczący Wojciecha Penkalskiego). To zresztą, przynajmniej jak na komisję regulaminową, ekspresowe tempo. Dość przypomnieć, że w grudniu ubiegłego i styczniu tego roku komisja zajęła się wnioskami jakie wpłynęły do niej … w 2010 roku.

Przyłapani na łamaniu przepisów ruchu drogowego posłowie są z różnych politycznych parafii (poza posłem Penkalskim są to też: Janusz Dzięcioł z PO, Tomasz Makowski z RP, Zbigniew Matuszczak z SLD, Maciej Banaszak z RP, Mirosław Pawlak z PSL, Maria Zuba z PiS, Krzysztof Lipiec z PiS, Jacek Żalek z PO, Janusz Palikot z RP, Stanisław Żmijan (dwukrotnie) z PO, Paweł Suski (dwukrotnie) z PO oraz Grzegorz Sztolzman z PO), ale większość z nich łączy przekonanie o własnej bezkarności.

Na przykład poseł Paweł Suski, pytany przez dziennikarza jednego z dzienników ogólnopolskich o powody odmowy przyjęcia mandatu, odparł że „ma takie prawo”. Gdy reporter zauważył, że sam zapłacił niedawno mandat za przekroczenie prędkości, parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej stwierdził: „A mnie prawo pozwala na nieprzyjęcie mandatu. Jeśli przepis zostanie zmieniony będę płacił”.
Witold Chrzanowski

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama