Reklama

Samorząd przeciwny wyłączeniu linii Elbląg-Braniewo

11/04/2013 13:43

PKP Polskie Linie Kolejowe łagodzi plany dotyczące wyłączenia linii kolejowych. Jeszcze niedawno wskazywano 90 odcinków, po których miałyby przestać kursować pociągi. Wczoraj ich liczbę zmniejszono o 31. Nie wiadomo czy na tej liście nadal jest linia Elbląg-Braniewo. Miedzy innymi w tej sprawie alarmował kilka dni temu samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Dwa miesiące temu PKP PLK zaprezentowały plan optymalizacji sieci kolejowej od grudnia tego roku. Ten polegał na czasowym wyłączeniu z eksploatacji 90 odcinków linii kolejowej na terenie całego kraju. Dzięki temu spółka miała zaoszczędzić na nawet 80 milionów złotych rocznie.

Na liście odcinków wskazanych do wyłączenia, znalazły się również te leżące na Warmii i Mazurach, między innymi linia nr 254 z Elbląga do Braniewa, gdzie w sezonie letnim prowadzone są przewozy turystyczne.

Takiemu rozwiązaniu przeciwny jest samorząd województwa. Kilka dni temu związek skierował do prezesa PKP PLK pismo w tej sprawie. W liście czytamy między innymi, że z argumentacją PLK „nie mogą się zgodzić ci, którzy właśnie w tych liniach doszukują się możliwości rozwoju regionu, który stawia na dynamiczny rozwój ekonomiczny. Regionu, w którym mieszkańcy zmuszani są dojeżdżać do zakładów pracy, które wykorzystują możliwości stref ekonomicznych.

Niejednokrotnie stanowią one strategiczne korytarze transportowe dla dużych i dynamicznie rozwijających się ośrodków przemysłowych województwa warmińsko-mazurskiego”.
— W ostatnich latach samorząd województwa oraz samorządy lokalne z własnych środków remontowały niektóre odcinki — dodaje Ewa Domeradzka z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. — Tak było między innymi w przypadku linii nr 219 między Szczytnem a Ełkiem, również wskazanej do wyłączenia.

Samorząd już wcześniej interweniował w tej sprawie, wysyłając oficjalne pismo do prezesa PKP PLK. Pozostało ono jednak bez odpowiedzi. Spółka jednak postanowiła złagodzić swoje dotychczasowe plany dotyczące optymalizacji sieci. Wczoraj jej zarząd podjął decyzję o skrócenie odcinków wytypowanych do wyłączenia o 31 pozycji.

— To gorąca informacja nie mogę jeszcze powiedzieć, czy nowa propozycja dotyczy również odcinka Elbląg - Braniewo — mówi Robert Kuczyński z dyrektor ds. media relations PKP PLK SA.

Dyrektor przyznaje jednak, że ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

— Właśnie rozpoczął się drugi etap konsultacji - rozmowy z udziałem wszystkich zainteresowanych stron szczebla regionalnego. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w Rzeszowie. Niebawem odbędą się kolejne, w tym również to na Warmii i Mazurach — dodaje Kuczyński.

To szansa na utrzymanie linii nr 254 Elbląg-Braniewo. Ta malowniczo przebiegająca trasa kolejowa stanowi zdaniem samorządu województwa ważną dla regionu atrakcję turystyczną południowej części Zalewu Wiślanego, dlatego podjęto kroki w kierunku reaktywacji tego połączenia. Istniej nadzieja, że PKP PLK nie stanie na przeszkodzie tym planom.
naj

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama