Reklama

Trzysta bizonów w Kwitajnach

19/04/2013 11:32

Jadąc szosą w okolicach wsi Kwitajny Wielkie (gmina Godkowo) możemy się poczuć jak w Ameryce. Zobaczyć tam można ogromne stado bizonów amerykańskich, liczące ponad trzysta sztuk. Mięso z bizona jest zdrowe. Jednakże nie jest ono tanie. Kilogram kiełbasy z bizona kosztuje ok. 150 zł, a polędwicy - ok. 300 zł.

Pierwsze 53 bizony zostały sprowadzonych do Kwitajn Wielkich z Danii w listopadzie 2005 roku. W marcu 2007 roku dołączyło do niego kolejnych 30 tych wielkich zwierząt z Belgii. W ciągu ośmiu lat hodowla rozrosła się do ponad trzystu sztuk.
Stado żyje na wolnym powietrzu. Największe osobniki osiągają wagę do 1,2 t. Bizony nie są wymagającym gatunkiem, dobrze radzą sobie w umiarkowanym klimacie.
— Te ogromne ssaki zadomowiły się także w Belgii, Niemczech, Anglii, Francji, Szwecji, Finlandii, a nawet w Australii i Nowej Zelandii — mówi Marian Tomaszewski z elbląskiego oddziału PTTK. — W powiecie elbląskim są one jedną z największych atrakcji turystycznych.
Jak informuje Piotr Maszlanka, kierownik gospodarstwa Damson Agro, stado bizonów w Kwitajnach Wielkich to obecnie największe skupisko tych zwierząt w Polsce. Właściciele gospodarstwa na razie nie myślą o stworzeniu we wsi safari.
— Ale przyszłość pokaże, jak będzie — mówi Piotr Maszlanka.
Stado rozrosło się już do takiej wielkości, że niektóre sztuki będzie można przeznaczyć na ubój.
— Mięso z bizona jest zdrowe, ma mniej cholesterolu, niż mięso drobiowe — podkreśla Piotr Maszlanka.
Jednakże nie jest ono tanie. Kilogram kiełbasy z bizona kosztuje ok. 150 zł, a polędwicy - ok. 300 zł.
kr

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama