środa, 18 maja 2022. Imieniny Alicji, Edwina, Eryka

Uciekali z płonącego domu po linie z prześcieradła... Apel o pomoc dla pogorzelców

2016-04-01 13:13:27 (ost. akt: 2016-04-01 13:56:36)

Autor zdjęcia: Komenda Miejska PSP w Elblągu

Sześć rodzin zostało bez dachu nad głową. To efekt pożaru, jaki wybuchł w czwartek po południu w miejscowości Pólko (gm. Pasłęk). O pomoc dla pogorzelców apeluje między innymi burmistrz Pasłęka.

W miejscowości Pólko (gm. Pasłęk) w czwartek po południu rozegrały się dramatyczne sceny. Pożar dachu budynku wielorodzinnego został zauważony przed godz. 15. Jak relacjonują świadkowie, ogień rozprzestrzeniał się tak szybko, że odciął drogę ucieczki mieszkańcom z poddasza. Musieli opuszczać budynek po linie przygotowanej z prześcieradła.
— Kiedy dojechaliśmy na miejsce cały dach był objęty ogień. Wcześniej po prowizorycznej linie z prześcieradła z poddasza ewakuowano czworo dzieci, które na dole asekurował dorosły mężczyzna — mówi kpt. Przemysław Siagło, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Elblągu. — Z parteru ewakuowaliśmy dwie osoby dorosłe oraz dwoje dzieci. Na szczęście, nikomu nic się nie stało.

Na miejsce wysłano 12 wozów, w sumie z ogniem walczyło 23 strażaków z Elbląga i Pasłęka oraz z OSP w Zielonce Pasłęckiej i Jelonek. Akcja zakończyła się po około pięciu godzinach. Dach budynku spłonął całkowicie.

Budynek zamieszkiwało sześć rodzin (29 osób). Najbardziej ucierpiały mieszkania znajdujące się na poddaszu. Starty są olbrzymie.
— Te dwa mieszkania są całkowicie zniszczone. Moje mieszkanie na parterze jest zalane — powiedział nam pan Dariusz, jeden z pogorzelców.

W piątek (01.04) rano z pogorzelcami spotkał się burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski. Podjęto decyzję o wypłatę jednorazowych zasiłków dla poszkodowanych rodzin w wysokości 1 tys. zł. W poniedziałek rano budynek obejrzą eksperci, którzy ocenią, czy nadaje się do odbudowy. Pogorzelcom zaproponowano lokale tymczasowe. Burmistrz zwrócił się z apelem o pomoc.
— Pożar strawił dorobek całego życia rodzin, które w jednej chwili zostały pozbawione dachu nad głową, podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego oraz rzeczy codziennego użytku. Poszkodowani będą musieli częściowo odbudować zniszczony dom — czytamy w apelu. — Dlatego gorąco apeluję i proszę wszystkich, którzy chcą i mają możliwość przyjścia z pomocą poszkodowanym, zarówno w formie rzeczowej jak i finansowej, aby nie pozostali obojętni na los ludzi dotkniętych nieszczęściem.

Pasłęckie Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie w Pasłęku utworzyło specjalne konto, na które można dokonywać darowizny - jego numer na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Pasłęku.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bla bla bla #1967448 | 86.0.*.* 3 kwi 2016 13:04

    Bardzo mi przykro z tego powodu ale nie rozumiem. Uchodzcom chcecie pomoc I przyjmujecie ich do Polski a naszym polakom nie ma z czego pomoc? Wstyd I hanba dla rzadow polskich. Je*ac uchodzcow kochac Polske. Polak za polakiem tak powinno byc.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Stowarzyszenie "JUTRZENKA" z Pasłęka. #1965979 | 159.205.*.* 1 kwi 2016 14:15

    Stowarzyszenie "Jutrzenka " - zbiera odzież i drobne,małe artykuł gospodarstwa domowego. Na stronie stowarzyszenia podane jest również już od godz.9.00 konto bankowe do zbiórki pieniędzy; BGŻ BNP Paribas S.A. Pasłęk 55 2030 0045 1110 0000 0424 5290.Wszystkich ludzi dobrej woli prosimy o pomoc tym rodzinom.W rodzinach dzieci w różnym wieku/od maluszka - noworodka , 2,3,6,7,8,9 ,10 latki aż po 18. Wszystkie rodziny potrzebują NASZEGO wsparcia i pomocy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz