Sobota, 3 grudnia 2022. imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Spaceruj śladami elbląskich kin

2017-09-12 18:00:01 (ost. akt: 2017-09-12 13:46:39)

Autor zdjęcia: arch. organizatorów

Spacer śladami elbląskich kin pn. „Tu było kino” to propozycja dla miłośników kina oraz eksploratorów miejskich historii.

Zaczniemy od miejsca, w którym działało pierwsze kino w Elblągu. Dam ono pretekst do opowieści o przedwojennych kinach w naszym mieście. Następnie wyruszymy w kierunku kina Zamech.

Przypomnimy też historię kultowej Syreny oraz kin zakładowych takich jak Kolejarz, Orzeł, Meduza, Mars, Przyjaźń czy Budowlani. Spacer pn. „Tu było kino” odbędzie się w najbliższą sobotę (16 września). Wyruszymy o godzinie 15:55 z ul. Kowalskiej. Organizatorem spotkania jest Kino Światowid, które w tym roku obchodzi 55. urodziny.

Spacer śladami elbląskich kin pn. „Tu było kino” to propozycja dla miłośników kina oraz eksploratorów miejskich historii. Przywołamy najciekawsze fakty i niektóre z odkryć, których dokonujemy przy zbieraniu materiałów do książki o kinach w Elblągu.
- Będziemy też zachęcać spacerowiczów, żeby podzielili się swoimi wspomnieniami dotyczącymi poszczególnych kin w Elblągu – zapowiada Aleksandra Bielska z Kina Światowid. – Najciekawsze z nich umieścimy w przygotowywanej przez nas publikacji.

Spacer śladami elbląskich kin odbędzie się w ramach obchodów 55. urodzin Kina Światowid. Przypomnijmy, że pierwszą projekcję w naszym kinie datuje się na 19 września 1962 roku. Był to film „Karmazynowy Pirat” Roberta Siodmaka.

Co jeszcze w ramach urodzin
Z okazji swoich urodzin Kino Światowid przygotowało szereg wydarzeń. Przed nami jeszcze Repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, które wystartują 18 września. W programie pokazy filmów krótkometrażowych (""60 kg niczego", "Baraż", "Casting", "Koniec widzenia") oraz pełnometrażowych ("Dzikie róże", "Catalina", "Atak paniki", "Ptaki śpiewają w Kigali" czy „Zgoda"). W planach są także spotkania z twórcami filmowymi.

- Te pięć festiwalowych dni daje nam okazję, żeby obejrzeć filmy z konkursu głównego, a tym sprawdzić, co słuchać w polskiej fabule – mówi Natalia Piotrowska.

Wraz z Replikami wraca znana najmłodszym Gdynia Dzieciom, a w ramach niej projekcje, konkursy i warsztaty. Z kolein dwa ostatnie weekendy (23-24.09 i 30.09 – 1.10) września odbędą się pod znakiem 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Pod hasłem „Pora na ciekawość!”. W programie przegląd wyselekcjonowanych filmów dla najmłodszych oraz konkurs na najlepszych film.

Urodzinowe będzie także pierwsze w tym sezonie spotkanie w ramach Elbląga na dużym ekranie. Tradycyjnie współorganizatorem spotkania będzie Juliusz Marek i telewizja Truso.tv. Odbędzie się ono 27 września o godz. 18:00 w Dużej Sali Kina Światowid. Poczujemy klimat starego kina. Nie tylko dlatego, że zaprezentowane tego dnia filmy będą wyświetlane –jak dawniej – z taśm filmowych.
Informacja kina Światowid

Źródło: Dziennik Elbląski