Minęło 25 lat od odnalezienia zwłok nowo narodzonej dziewczynki w przydrożnym rowie w okolicach Kazimierzowa koło Elbląga. Do dziś nie ustalono, kim była jej matka ani co dokładnie wydarzyło się tamtego dnia. Teraz policyjne Archiwum X chce rozwikłać tę zagadkę i apeluje do osób, które mogą posiadać nawet drobne informacje lub wspomnienia z tamtego okresu, zwłaszcza dotyczące kobiet będących wówczas w ciąży i mieszkających w Kazimierzowie, Adamowie lub Elblągu. Przydatne mogą okazać się także informacje o osobach, które w tamtym czasie zachowywały się w sposób nietypowy.
Są sprawy, które pozostają w pamięci na zawsze, także wśród policjantów. W ramach kampanii „Archiwum X – Nie przestajemy szukać!” policja wraca do historii ciała noworodka odnalezionego 21 stycznia 2001 roku pod Kazimierzowem koło Elbląga. Mimo upływu lat wciąż pozostają pytania: co wydarzyło się wówczas, kim była matka dziecka i co się z nią stało. Funkcjonariusze podkreślają, że liczą, iż dzięki pomocy społeczeństwa i przekazanym informacjom sprawę uda się zakończyć.
21 stycznia 2001 roku około godziny 14.45 policjanci Komendy Miejskiej Policji w Elblągu zostali powiadomieni przez mężczyznę o odnalezieniu w przydrożnym rowie, w okolicy miejscowości Kazimierzowo, zwłok nowo narodzonej dziewczynki.
Dziecko było owinięte w charakterystyczny koc, obok leżała niewielka poduszka. Na miejsce natychmiast skierowano policjantów i techników kryminalistyki. Zabezpieczono ślady, a do działań wykorzystano psa tropiącego, który podjął ślad prowadzący w kierunku miejscowości Adamowo. Przy jednym z budynków trop niestety się urwał.


Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że dziewczynka urodziła się żywa i żyła od około 20 minut do 6 godzin. Przyczyną śmierci było wyziębienie i brak udzielonej pomocy. W toku postępowania zabezpieczono i oznaczono profil DNA dziecka oraz jego matki.
Pomimo prowadzonych przez lata działań śledczych i operacyjnych nie udało się dotąd ustalić tożsamości matki ani dokładnych okoliczności tej tragedii. Policjanci z warmińsko-mazurskiego Archiwum X wrócili do sprawy i ponownie analizują zgromadzone materiały, korzystając z nowych możliwości kryminalistyki i współczesnych metod analitycznych.
— Pracując przy takich sprawach, nie da się być tylko śledczym. Zawsze myślimy o tym dziecku, o jego matce i o tym, co musiało się wydarzyć, że doszło do tej tragedii — mówi policjant prowadzący sprawę I dodaje: — Wielokrotnie w sprawach znajdujących się w policyjnych Archiwach X przełom następował dzięki jednej osobie, która po latach milczenia znalazła w sobie odwagę, by wrócić do trudnych wspomnień.
Policja zwraca się z prośbą do wszystkich osób, które mogą posiadać jakiekolwiek informacje dotyczące tego zdarzenia, nawet jeśli wydają się one drobne lub odnoszą się jedynie do fragmentów wspomnień sprzed lat, o kontakt z funkcjonariuszami. Szczególnie ważne mogą być informacje o kobietach, które w tamtym czasie były w ciąży i zamieszkiwały w rejonie Kazimierzowa, Adamowa lub Elbląga, a także o osobach, które zachowywały się wówczas w sposób nietypowy.
Każda przekazana informacja może pomóc policjantom z Archiwum X w ustaleniu prawdy. Osoby posiadające wiedzę na temat tego zdarzenia proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem +48 509 985 025 lub mailowo na adres [email protected]. Policja zapewnia pełną anonimowość osobom przekazującym informacje.
Sprawa odnalezienia ciała noworodka w okolicach Kazimierzowa została przypomniana w ramach ogólnopolskiej kampanii „Archiwum X – Nie przestajemy szukać!”, prowadzonej przez Biuro Kryminalne KGP i Biuro Komunikacji Społecznej KGP w dniach 16–22 lutego 2026 roku, podczas Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Celem kampanii jest przypomnienie, że za każdą niewyjaśnioną sprawą stoją realni ludzie i ich historie, zachęcenie świadków do podzielenia się informacjami oraz podkreślenie, jak ważne jest dążenie do poznania prawdy.
Agnieszka Włodarska, BKS KGP
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze