Podziękują za plony. Dożynki powiatowe w sobotę w Zielonce Pasłęckiej [program]

2017-09-13 11:30:00(ost. akt: 2017-09-13 11:37:14)
Dożynki to największe w roku święto rolników, które jest ukoronowaniem ich całorocznej pracy. W tym roku dożynki powiatowe w naszym regionie odbędą się w najbliższą sobotę (16.09) w Zielonce Pasłęckiej.
Dożynki to największe w roku święto rolników, które jest ukoronowaniem ich całorocznej pracy. Uroczystość ta, odbywająca się w całej Polsce, miała mnóstwo lokalnych odmian. Zawsze jednak i wszędzie można w niej było wyodrębnić trzy etapy: obrzędowe ścięcie ostatnich kłosów, wicie wieńca i pochód z wieńcem do chaty lub dworu, ucztę i zabawę z tańcami.

W tym roku organizację dożynek powiatowych starosta elbląski powierzył gminie Pasłęk. Wielkie świętowanie rolników odbędzie się w najbliższą sobotę (16.09) w Zielonce Pasłęckiej.
— To dla nas wielki zaszczyt, a jednocześnie duża odpowiedzialność. Ale cieszymy się, że będziemy mogli pokazać nasze zbiory i wspólnie się bawić. Mimo tego, że w tym roku pogoda nas nie rozpieszczała, to będzie co świętować, bo plony są niezłe — mówi Piotr Maleczewski, sołtys wsi Zielonka Pasłęcka. — Żniwa jeszcze trwają, ale ci rolnicy, którzy już zebrali ziarno, są zadowoleni. Teraz czeka nas jeszcze wielkie sprzątanie wsi, by godnie zaprezentować się na tej imprezie.

Główne obchody święta rolników będą się odbywały na terenie Szkoły Podstawowej w Zielonce Pasłęckiej. O godzinie 14 w Sanktuarium Chrystusa Miłosiernego w Zielonce Pasłęckiej zostanie odprawiona msza święta w intencji rolników. Godzinę później z kościoła wyruszy korowód dożynkowy, który poprowadzi gości na boisko szkoły. To tutaj nastąpi przywitanie zaproszonych gości, a starosta elbląski Maciej Romanowski wręczy także odznaczenia i medale.

Warto przypomnieć, że obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca z pozostawionych na polu zbóż, z owoców, kwiatów, kiści jarzębin i kolorowych wstążek. Kiedyś wieńce dożynkowe miewały na ogół kształt wielkiej korony lub koła. Dawniej umieszczano w nich także żywe kaczęta lub koguty, co miało zapewniać zdrowy przychówek gospodarski. Wieniec niosła najlepsza żniwiarka, czasami z innymi. Za nią podążał orszak odświętnie ubranych żniwiarzy, którzy nieśli na ramionach przybrane kwiatami, sierpy i kosy. Tej symboliki nie mogło także zabraknąć podczas obchodów dożynek powiatowych w Zielonce Pasłęckiej, a najpiękniej upleciony wieniec dożynkowy może liczyć na nagrodę. Laury zbierze także najlepsze stoisko wiejskie.

W trakcie dożynek przygotowano również bogaty program artystyczny, a także konkursy z rywalizacją gmin włącznie. Dla gości zagra zespół Junior, nie zabraknie także zabawy tanecznej z zespołem muzycznym. To wszystko w myśl złotej zasady, która przyświeca każdym dożynkom: „Najpierw praca, później zabawa”.
as

Program:
godz. 14 msza święta w intencji rolników w Sanktuarium Chrystusa Miłosiernego w Zielonce Pasłęckiej
godz. 15 przemarsz korowodu dożynkowego na boisko szkoły z Zielonce Pasłęckiej
godz. 15.15 powitanie zaproszonych gości
godz. 15.35 wręczenie odznaczeń, medali i nagród starosty ebląskiego
godz. 16.05 rozpoczęcie programu artystycznego
godz. 16.10 konkursy i zabawy (rywalizacja gmin)
godz. 18 rozstrzygnięcie konkursów:
— najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy
— najlepsze stoisko wiejskie pod nazwą "Czym chata bogata"
godz. 19.30 występ gościa wieczoru (zespół Junior)
godz. 23 Zabawa - zespół muzyczny
godz. 24 zakończenie