Zlikwidują Szkołę Podstawową w Błudowie?

2019-12-18 11:00:00(ost. akt: 2019-12-18 09:25:33)

Autor zdjęcia: nadesłane

W marcu tego roku rodzice i uczniowie którzy uczęszczają do szkoły w Błudowie dowiedzieli się, że jest pomysł zamknięcia tej placówki. Dzieci, po likwidacji, miałyby uczyć się w podstawówce w Młynarach. Mimo sprzeciwów rodziców dziś, podczas sesji Rady Miasta radni zdecydują o losie szkoły.
W porządku obrad znalazł się projekt uchwały dotyczący zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Błudowie. Rodzice z taką sytuacją się nie zgadzają i zapowiadają protesty. - Pani burmistrz stwierdziła, że nie ma pieniędzy na utrzymanie tego budynku – opowiada jeden z rodziców. - Mówią, że nasze dzieci skorzystają z tego, że zostaną przeniesione do szkoły w Młynarach, bo szkoła jest duża, pomieści około 300 uczniów. Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych dzieci. Rodzice, nauczyciele bardzo dobrze się znają. Tu jest 89 dzieci. Prosiliśmy panią burmistrz, żeby poczekała parę lat, jeśli faktycznie nie będzie tu uczniów, to nie będziemy o nią walczyli.

Jak opowiada rodzic, dzieci startują w zawodach, zajmują wysokie miejsca, nie są na niskim poziomie. To widać też po egzaminach. - Działka na której jest szkoła jest ogrodzona, ma dużo zieleni. Pani burmistrz chciałaby tu stworzyć Dzienny Dom dla Starszych Osób. Może widzi w tym jakieś zyski. Widocznie ten teren kusi – dodaje. - Niestety nie mamy poparcia wśród radnych, bo nawet radni z naszego okręgu w ogóle nas nie reprezentują. To jest dla nas cios, bo oddaliśmy na nich głosy, a oni nie potrafią nas reprezentować. Dzieci chciałyby tu zostać, chociaż dla nich to jest raczej bez różnicy. Dzieci to wszędzie się odnajdą. My chcemy chronić nasze dzieci, bo wiadomo jak to jest w większych szkołach.

Burmistrz Młynar, Renata Bednarczyk przedstawiła nam przesłanki i powody podjęcia decyzji o likwidacji Szkoły Podstawowej w Błudowie.

„Podjęcie uchwały o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Błudowie wynika
z utrzymującej się od kilku lat bardzo niekorzystnej tendencji demograficznej. Przeprowadzona analiza sytuacji demograficznej wskazuje na trwałą tendencję spadku liczby uczniów i brak możliwości poprawy w tym zakresie w ciągu najbliższych lat. W obecnej chwili do szkół w Gminie Młynary uczęszczają dzieci urodzone w latach 2005-2012.

W latach tych liczba urodzeń w gminie wahała się pomiędzy 60 – 55. Liczba urodzonych dzieci w gminie Młynary w trzech ostatnich latach to: 2017 – 45, 2018 – 38, 2019 – 27 (do dnia 17.12.2019). Dodatkowym czynnikiem powodującym znaczny spadek liczby uczniów uczęszczających do szkół podstawowych w gminie Młynary jest proces migracji mieszkańców, szczególnie z mniejszych miejscowości, więc nie wszystkie dzieci (ok. 70%) urodzone w gminie idą do naszych szkół.

Szkoła Podstawowa w Błudowie jest szkołą o niepełnej strukturze. Kształci się w niej 88 uczniów w klasach I-II oraz VI-VIII. Szkoła nie posiada sali gimnastycznej. Uczniowie ćwiczą na korytarzu szkolnym, a przy sprzyjających warunkach atmosferycznych na boisku szkolnym. Lekcje wychowania fizycznego odbywające się na korytarzu szkolnym utrudniają prowadzenie lekcji w przyległych do korytarza klasach. Stołówka szkolna pełni również funkcję świetlicy. Gabinet logopedy, pedagoga i pielęgniarki szkolnej znajduje się w jednym pomieszczeniu, w którym także odbywają się zajęcia lekcyjne. Uczniowie mają ograniczony dostęp do biblioteki szkolnej oraz pedagoga szkolnego, którzy pracują przez kilka godzin w tygodniu.

Przy podjęciu decyzji o zamiarze likwidacji szkoły brano pod uwagę przede wszystkim dobro dziecka. Obowiązkiem organu prowadzącego jest wyrównywanie szans edukacyjnych i tworzenie optymalnych warunków do rozwoju każdego ucznia. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Błudowie zostaną przeniesieni do Szkoły Podstawowej w Młynarach oddalonej o 6 km od Błudowa. Szkoła w Młynarach, w której obecnie uczy się 217 uczniów składa się z dwóch skrzydeł, w których znajduje się 19 pomieszczeń (klas) przeznaczonych do zajęć dydaktycznych. Pracownie przedmiotowe posiadają zaplecza dydaktyczne. W szkole znajdują się pracownie biologiczno – przyrodnicza, chemiczna, matematyczna, fizyczna, językowa, cyfrowa, informatyczna, polonistyczna, historyczna, muzyczno-plastyczna. Szkoła posiada salę gimnastyczną, salkę do gimnastyki korekcyjnej, kompleks boiskowy. Gabinety specjalistów: logopedy, pedagoga, pielęgniarki zlokalizowane są w odrębnych pomieszczeniach. W szkole funkcjonuje stołówka i świetlica szkolna. Biblioteka, logopeda, pedagog dostępni są przez wszystkie dni tygodnia. W szkole w Młynarach w systemie jednozmianowym może uczyć się dwukrotnie większa liczba uczniów niż przewidywana liczba uczniów po połączeniu szkół.

Przy podjęciu decyzji o zamiarze likwidacji szkoły brano także pod uwagę racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi. Nie bez znaczenia z punktu widzenia całej wspólnoty samorządowej pozostają czynniki ekonomiczne. Przy drastycznie spadającej liczbie uczniów w gminie Młynary (w roku szkolnym 2019/2020 w SP Młynary uczy się 217 uczniów, zaś w SP Błudowo 88 uczniów) i zmniejszającej się subwencji oświatowej koszty realizacji zadań oświatowych ze środków własnych gminy przekroczyły 2 000 000zł.

- W obecnej, bardzo trudnej sytuacji finansowej gminy Młynary, plany związane
z zagospodarowaniem budynku po Szkole Podstawowej w Błudowie są ściśle związane z dwoma elementami: po pierwsze działalność prowadzona w tym budynku musi przynosić dochód gminie, zaś po drugie, tworzyć możliwość zatrudnienia mieszkańcom gminy – dodaje pani burmistrz. - Bezwzględnie budynek nie może stać i niszczeć. Aktualnie poszukujemy możliwości pozyskania dofinansowania na modernizację tego budynku pod kątem utworzenia w nim Domu Pomocy Społecznej. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Słuchamy ludzi i czekamy na propozycje mieszkańców w tym zakresie.

W maju rodzice wysłali pismo do radnych, gdzie przedstawili szereg argumentów, które były za pozostawieniem szkoły w Błudowie. - Mówi się o względach ekonomicznych. Dodatkowe późniejsze przyjazdy do szkoły, to dodatkowe kursy lub uruchomienie dodatkowych tras, ponieważ ograniczona liczba miejsc w autobusach nie pomieści wszystkich dzieci, a to spowoduje wyższe koszty, które trzeba będzie przeznaczyć na transport - pisali. - Szkoła rozwija zainteresowania uczniów, organizuje pomoc psychologiczno– pedagogiczną, a niewielka liczba uczniów powoduje, że każdy z nich nie pozostaje anonimowy i zawsze może liczyć na wsparcie każdego pracownika szkoły. Mimo baraku sali gimnastycznej, nasi uczniowie osiągają sukcesy sportowe. Do istniejącej liczby uczniów pomieszczenia klasowe są wystarczające i nie są zbyt małe a wręcz można powiedzieć, że są przytulne. Bardzo prosimy o rozwagę i przemyślenia.

Dziś sesja Rady Miasta. Do tematu wrócimy.

Karolina Król

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ADA #2838873 | 176.97.*.* 22 gru 2019 09:19

  Logopeda, pedagog i pielęgniarka mają oddzielne gabinety. Świetlica jest ze stołówka, lecz to nie koliduje pracy zarówno świetlicy jak i stołówki. Posiłki wydawane są od 10.30 do 12.00

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Obywatelka #2838015 | 37.47.*.* 19 gru 2019 16:31

  Burmistrzowa jedt załamana Jeździła na spotkania na wsiach i gadała że nauczyciele z Bludowa dostaną pracę w Mlynarach, a potem gadała że mają sobie na własną rękę szukać pracy bo Młynary obłożone. Co za załamana baba!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Henryk #2838007 | 37.47.*.* 19 gru 2019 16:25

  Kolejny budynek zamykać? W pomorskiej wsi szkoła ładna ale pusta. Płaci się za budynek a stoi on pusty i to nie jest marnowanie pieniędzy gminy?! Rado obudź się a nie klikasz te przyciski jak Ci nakazała P Renata. Co się dzieje z warmianka? Też stoi pusta i kolejne pieniądze idą psu na budę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Do luski #2838003 | 37.47.*.* 19 gru 2019 16:19

  Co Ty babo gadasz są głupoty? Szkoła w Mlynarach wymaga remontu jak mówiła burmistrzowa. Na tzw koceniu walilo na całą szkole gownem bo szambo się zwalilo, kolejny przypadek był w kilku innych przypadkach w tej szkole. Błudowo ma zadbana szkole, nowe okna, ładne klasy, nauczyciele z podejściem do ucznia. Teraz to wszystko ta kobieta chce zniszczyć bo rzekomo dom dla starszych ludzi chce zrobić haha gadka dobra bo wszędzie ona chce zdobić dom dla starców, a co się będzie działo w takim razie z budynkiem po starym przedszkolu? Co tam się dzieje? Jak tam idzie robienie z niego domu starców?

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Luśka #2837728 | 188.147.*.* 19 gru 2019 06:19

  Wcale nie mają łatwiej bo pedagog, logopeda, czy pielęgniarka nie są cały czas dostepne w szkole tylko na godziny. Jak dziecko ma sie czuć bezpieczne jeżeli na pomoc pedagoga czy pielęgniarki może liczyć tylko np. We wtorki i czwartki a inne dni nie... Była Pani w tej klitce nazywanej "biblioteką szkolną"? Ksiązki są stare, poniszczone i nie można się ruszyw tej bibliotece. Ta szkoła dawno powinna być zamknięta. Wasze dzieci i tak w końcu muszą iść do większych szkół i muszą być na to przygotowane, a przeniesienie sie już teraz do większej szkoły będzie mniejszym szokiem w przyszłości kiedy pójdą do szkół średnich

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  Pokaż wszystkie komentarze (16)