Wysoczyzna Elbląska od A do Z: S jak Szlak Kopernikowski

2023-10-21 15:18:32(ost. akt: 2023-10-21 11:30:25)
Szlak Kopernikowski to jedna z najpopularniejszych tras w północnej Polsce

Szlak Kopernikowski to jedna z najpopularniejszych tras w północnej Polsce

Autor zdjęcia: Kamil Zimnicki

Mikołaj Kopernik był związany z naszym regionem przez większość swojego owocnego życia. Pełnił liczne funkcje w służbie biskupa i kapituły warmińskiej. Wiele podróżował, odwiedzając miasta i wsie biskupstwa, bywał także w dobrach biskupich, m.in. w Reszlu, Jezioranach i Barczewie. Jego wędrówki sięgały także poza granice historycznej Warmii – do Elbląga, Bartoszyc, Lubawy, Malborka, Grudziądza, Torunia, Królewca, Wilna, Poznania, Krakowa.

PIESZO I SAMOCHODEM


Jubileusz 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika to doskonała okazja, by na nowo spojrzeć na wielkiego astronoma i odwiedzić miejsca związane z jego działalnością. W odkrywaniu tych historii może nam pomóc jedna z najpopularniejszych tras w północnej Polsce, czyli Szlak Kopernikowski. Poznawanie możemy zrealizować na dwa sposoby, poprzez szlak drogowy lub pieszy. Obydwa szlaki są oznakowane dwustronnie, co umożliwia dowolne pokonywanie każdego etapu według własnych planów czy upodobań.

Fot. Kamil Zimnicki

Oznakowanie szlaku pieszego


PODĄŻAJ ZA ASTROLABIUM


Wersja drogowa Szlaku Kopernikowskiego prowadzi przez miejscowości związane z życiem i działalnością wielkiego uczonego, położone w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim. Łącznie ma długość ok. 590 km. Szlak został oznakowany biało-brązowym symbolem astrolabium, czyli instrumentu naukowego, którego wynalezienie sięga starożytności. Mikołaj Kopernik przy pomocy astrolabium pierścieniowego dokonywał obserwacji planet.

W okolicy Elbląga szczególnie urokliwy i zarazem najbardziej widokowy jest odcinek szlaku prowadzący wzdłuż Zalewu Wiślanego przez Tolkmicko i Kadyny do Elbląga, w którym to Kopernik bywał wiele razy, zarówno towarzysząc swojemu wujowi biskupowi Watzenrodemu (w latach 1504-1507), jak i reprezentując interesy kapituły warmińskiej (1529-1530). Warto jednak zaznaczyć, że Kopernik wówczas nie był lubiany w Elblągu. Zalecał ujednolicenie monety pruskiej i tym samym zamknięcie elbląskiej mennicy.

Fot. Kamil Zimnicki

Na szlaku warto odwiedzić Tolkmicko i zabytkowy kościół p.w. św. Jakuba


GŁÓWNY SZLAK WYSOCZYZNY ELBLĄSKIEJ


Równie ciekawą propozycją szczególnie dla amatorów czynnego wypoczynku jest Szlak Kopernikowski pieszy. Całkowita długość tego szlaku w województwie warmińsko-mazurskim wynosi 237 km, zaś na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej 40 km. Szlak został oznaczony kolorem czerwonym i tym samym jest głównym szlakiem pieszym Wysoczyzny Elbląskiej. Niektóre odcinki szlaku nadają się do przejechania rowerem, jednakże ze względu na duże zróżnicowanie terenu zalecamy zwiedzanie go wyłącznie pieszo. Na szlaku możemy zwiedzać zarówno zabytkowe budowle pamiętające czasy Kopernika jak i atrakcje przyrodnicze jak np. rezerwat przyrody "Kadyński Las". Nieco mniej znanym, ale równie ciekawym odcinkiem szlaku, jest obszar nazywany Szwajcarią Próchnicką, czyli rejon między Próchnikiem a Kamionkiem Wielkim. Obejmuje zarówno tereny uprawne jak i lasy. Nazwano go tak z uwagi na wysokie walory krajobrazowe i historyczne.
Kamil Zimnicki
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej

WYSOCZYZNA ELBLĄSKA OD A DO Z:

Wysoczyznę Elbląską polecamy zwiedzać przy pomocy aplikacji Kraina Buka. To idealny przewodnik dla wszystkich aktywnych turystów, chcących poznać urokliwe miejsca i zakątki Wysoczyzny Elbląskiej. Aplikacja pokaże najciekawsze miejsca, zabytki, pomniki przyrody i inne okoliczne atrakcje do odkrycia w trakcie urlopu lub wolnego weekendu. Zeskanuj kod QR, by pobrać aplikację na swój telefon.