I Flis Kanałem Elbląskim już wkrótce

2022-06-08 18:06:53(ost. akt: 2022-06-08 14:47:52)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Za kilka dni zbudujemy naszą tratwę i popłyniemy szlakiem naszych poprzedników sprzed kilkudziesięciu lat — mówią organizatorzy pierwszego Flisu Kanałem Elbląskim.
Flis Kanałem Elbląskim będzie rekonstrukcją historyczną flisów odbywających się już od początku jego istnienia, a w XIX wieku było ich mnóstwo.

Zaangażowani w to interesujące przedsięwzięcie, tratwę zbudują przy jedynej istniejącej bindudze Glimy. Uczestnicy flisu popłyną tratwą złożoną z siedmiu 14-metrowych tafli, o łącznej długości ponad 100 m. Będą spławiać ponad 70 m sześc. sławnego ekotypu sosny taborskiej z uprawy w Nadleśnictwie Miłomłyn (pod Ostródą).

Na trasie zaprezentują wszystkie techniki przemieszczania tratwy stosowane niegdyś przez flisaków: na jeziorach za holownikiem i wyciągarką ręczną na bazie kołowrotu, w kanale na pych 5-metrowymi tyczkami oraz burłaczenie przez ludzi i konie.

— Jeśli wiatr będzie nam sprzyjał, spróbujemy postawić żagle na prowizorycznych masztach — mówią organizatorzy.

— W pięciu gminach spotkamy się na organizowanych wspólnie z samorządami festynach z niepowtarzalnym programem, wzbogaconym o pokazy wykonania tradycyjnych flisackich potraw jednogarnkowych oraz unikalną wystawę archiwalnych fotografii.

Współczesne flisactwo to nie tylko tradycyjny spław drewna i poznawanie tajników flisackiego rzemiosła, lecz przede wszystkim kultywowanie tradycji flisackich, nazewnictwa, komend tratwianych, obyczajów folkloru, pieśni flisackich, ubioru i tradycyjnego jadła. W czasie Flisu kanałem Elbląskich będzie można tego wszystkiego doświadczyć.

— Pamiętając o tych, którzy flisowali przed nami, w sobotę 18 czerwca o godz. 10 zatrzymamy się przy moście, przed wpłynięciem na jezioro Ruda Woda. Wspólnie z mieszkańcami Liksajn organizujemy krótką uroczystość dla uczczenia flisaków poległych podczas I wojny światowej — zapowiadają organizatorzy.

Zapraszają wszystkich chętnych, szczególnie wodniaków. Może uda się wykonać zdjęcie podobne do tego z dnia odsłonięcia pomnika w 1924 r.

Zwieńczeniem Flisu będzie konferencja przygotowywana w dniu 25 czerwca przez Bibliotekę Elbląską prezentująca współczesne flisactwo Kanału Elbląskiego na tle historycznym.

Dla uczestników festynów, spotkań i obserwatorów przygotowaliśmy szereg atrakcji i niespodzianek, do których poznania serdecznie zapraszamy.

Szczegółowe informacje tutaj.

bar